Connect with us

Świat

„Fałszywa flaga” na Ukrainie: Biden powiedział, że Putin może wykorzystać to jako pretekst do wojny. Podobne zarzuty ukształtowały karierę Putina.

Published

on

„Fałszywa flaga” na Ukrainie: Biden powiedział, że Putin może wykorzystać to jako pretekst do wojny.  Podobne zarzuty ukształtowały karierę Putina.

Takie zarzuty zapoczątkowały trend. Od Czeczenii po Ukrainę, od ataków terrorystycznych po cyberataki, Rosja Putina jest konsekwentnie oskarżana o potajemne popełnianie czynów, za które obwinia innych. Szerszym celem, jak twierdzą niektórzy eksperci i byli urzędnicy amerykańscy, jest sianie zamieszania narracją pojedynków.

„Rosja może odkryć 10 kłamstw w czasie potrzebnym Białemu Domowi na sformułowanie żmudnej prawdy” – powiedział Jeffrey Edmonds, który był dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentów Baracka Obamy i Donalda Trumpa, a obecnie jest starszym badaczem. jest think tankiem CNA w Arlington w stanie Wirginia.

W międzyczasie urzędnicy amerykańscy zaczęli otwarcie oskarżać Rosję o planowanie ataku pod fałszywą flagą w celu usprawiedliwienia inwazji na Ukrainę. Mówiąc o w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZMinister spraw zagranicznych Antony Blinken zasugerował, że Rosja mogłaby sfabrykować fałszywy masowy grób, przeprowadzić atak z udziałem aktorów, a nawet przeprowadzić „prawdziwy atak z użyciem broni chemicznej”.

Takie zarzuty sięgają dziesięcioleci.

Ataki pod fałszywą flagą były przedmiotem dyskusji od wieków. Rosyjskie ich użycie datuje się na długo przed Putinem – Związek Radziecki najechał Finlandię w 1939 roku po detonacji Małże na własnym terytorium.

Ale szepty o Putinie wyróżniają się w tej historii. Jego dojście do władzy zbiegło się w czasie z rzekomym spiskiem fałszywej flagi na masową skalę. We wrześniu 1999 roku ponad 300 osób zginęło w zamachach bombowych na mieszkania w Moskwie i innych rosyjskich miastach. Za ataki obwiniono ekstremistów z Czeczenii, regionu w większości muzułmańskiego, który oderwał się od Rosji po brutalnej wojnie w latach 1994-1996.

Putin, który w tym roku został premierem, poprowadził odpowiedź wojskową, która ostatecznie doprowadziła do odzyskania Czeczenii przez Rosję. Ale niemal natychmiast niejasny zestaw okoliczności towarzyszących alarmowi bombowemu w mieście Riazań zrodził teorie, że za zamachami stała rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), następca KGB z czasów sowieckich.

READ  Archeolodzy mapują zaginione miasta w ekwadorskiej Amazonii, osady, które istniały 1000 lat

Historycy nie są zgodni co do tego, czy waga dowodów potwierdza tę teorię. Rosyjski rząd temu zaprzeczył, a kluczowy zwolennik tej teorii, były agent FSB Aleksander Litwinienko, zamordowany w Londynie.

Siły rosyjskie zostały oskarżone o operacje pod fałszywą flagą podczas wojny czeczeńskiej. Pod koniec stycznia 2001 r. dwie rosyjskie gazety opublikowały artykuły o byłym sierżancie armii rosyjskiej, Wasiliju Kaliksinie, który zdezerterował, by dołączyć do czeczeńskich rebeliantów w 1991 r. i został przeszkolony w zakresie taktyki terroryzmu w Afganistanie przez instruktora o nazwisku „Bill”.

Gazety donosiły, że przed oddaniem się rosyjskim władzom Kalinkin zaplanował potencjalnie katastrofalny atak terrorystyczny na elektrownię wodną Wołga. Na kolejnej konferencji prasowej połączył spisek ze Stanami Zjednoczonymi i Osamą bin Ladenem.

„Najbardziej odkrywcze, wydawało się, że historia została wydrukowana przez dwie największe rosyjskie gazety prawie dokładnie tak, jak chciała tego FSB, pomimo braku potwierdzających dowodów” – napisali Żołnierz i Borogan.

Urzędnicy amerykańscy wskazali również na incydent w Gruzji jako przykład ataku pod fałszywą flagą Rosji. „W 2008 roku Rosja wysłała nieoznakowanych żołnierzy, by wzniecili zamieszki w Gruzji” – czytamy w artykule opublikowanym 24 stycznia na stronie internetowej ambasady USA w Tbilisi. „Kiedy gruziński rząd odpowiedział, Rosja dokonała inwazji”.

Wydarzenia tego roku doprowadziły do ​​krótkiej i decydującej wojny, w której siły rosyjskie zajęły znaczną część ich mniejszego sąsiada, byłej republiki sowieckiej. Następnie rosyjski parlament udzielił dyplomatycznego uznania dwóm separatystycznym regionom gruzińskim, Abchazji i Osetii Południowej, oraz rozbudował swoją infrastrukturę wojskową w kraju.

Zachodni urzędnicy twierdzą, że hakerzy wspierani przez rosyjskie państwo stosowali w ostatnich latach taktykę fałszywej flagi, aby ukryć swoje motywy i udaremnić wszelkie próby zidentyfikowania sprawców cyberataków.

READ  Robert Pickton: Kanadyjski seryjny morderca umiera w więzieniu w wieku 74 lat po ataku

Cyberatak podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w Korei Południowej spowodował znaczne zakłócenia, w wyniku czego uczestnicy nie mogli wydrukować biletów, a miejsca pozostały puste. Osoby atakujące wykorzystywały północnokoreańskie adresy IP i inne taktyki.

Urzędnicy amerykańscy później powiedział Washington Post że za atakiem wydawała się stać rosyjska agencja wojskowa GRU, która celowo wykorzystywała Koreańczyków Północnych jako osłonę. Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykluczył rosyjską drużynę z Zimowych Igrzysk za naruszenie przepisów antydopingowych.

Dziennikarz Andy Greenberg powiedział, że rosyjscy hakerzy zaczęło się od „przebrań” w 2014 roku.kiedy namierzyli Centralną Komisję Wyborczą Ukrainy pod przykrywką działaczy oskarżających rząd o korupcję.

Podczas aneksji Krymu w 2014 r. na ukraińskim półwyspie pojawili się bandyci podający się za „grupy samoobrony” i chcieli odstąpić terytorium Rosji. Miejscowi zaczęli do nich dzwonić „Mali, zieloni ludzie” – nawiązanie do noszonych przez nich zielonych mundurów, które podejrzanie przypominały rosyjskie mundury wojskowe.

Od tego czasu, powiedział Edmonds, taka taktyka prawie nie zwolniła tempa: „Budowali to od dłuższego czasu. To jak ciągła operacja fałszywej flagi. Po prostu regularnie się włącza i wyłącza”.

Skala zarzutów stawianych Ukrainie przez Rosję wskazuje jednak na potencjalny skok intensywności. W nagraniu opublikowanym w piątek szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej w Donbasie na Ukrainie powiedział, że groźby działań militarnych ze strony sił ukraińskich oznaczają, że będą uciekać się do masowej ewakuacji.

Putin oskarżył też Ukrainę o „ludobójstwo” na separatystycznym wschodzie na konferencji prasowej z kanclerzem Olafem Scholzem we wtorek. Rosyjscy urzędnicy używali podobnego języka przed rosyjską inwazją na Gruzję w 2008 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *