Connect with us

Nauka

F-35 są wysyłane do Polski, aby w dalszym ciągu „chronić” NATO

Published

on

F-35 są wysyłane do Polski, aby w dalszym ciągu „chronić” NATO

1 kwietnia cztery myśliwce F-35 Sił Powietrznych USA zostały wysłane do Polski, aby pomóc chronić wschodnią flankę NATO, utrzymując stałą obecność amerykańską w regionie od 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę.

F-35 przybyły z 48. Skrzydła Myśliwskiego w RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii i wylądowały w bazie lotniczej Łask w centralnej Polsce, około 300 km od granicy z Ukrainą i niecałe 900 km od Kijowa. Jak wynika z oświadczenia Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie, będą tam stanowić część „ciągłego wsparcia USA w ochronie wschodniej flanki NATO”.

W ciągu ostatnich dwóch lat przez Łask przeszedł strumień myśliwców USAF, w tym:

Stanowi to uzupełnienie amerykańskich myśliwców, którzy w ostatnich latach zostali rozmieszczeni w Estonii, Rumunii, Islandii i Niemczech w celu wzmocnienia natowskich misji kontroli powietrza. Grupa zadaniowa ds. bombowców B-1 Lancer Bomber również niedawno rozpoczęła działalność w bazie lotniczej Morón w Hiszpanii.

„Działanie z wysuniętych lokalizacji pozwala lotnikom Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych mieszkać, szkolić się i działać razem z ich europejskimi odpowiednikami, jednocześnie umożliwiając NATO kolektywną obronę” – zauważono w oświadczeniu USAFE. „Ta zdolność ma kluczowe znaczenie dla terminowej i skoordynowanej reakcji, jeśli i kiedy zajdzie taka potrzeba”.

Wojna powietrzna nad Ukrainą zaostrzyła się w ostatnich miesiącach – Rada Atlantycka odnotowano 31 marca że Rosja rozpoczęła w ostatnich tygodniach „największą kampanię bombową tej wojny”, a jednocześnie Twierdzą Ukraińcy tylko w lutym zestrzelił 13 rosyjskich samolotów, w tym myśliwce i cenne pokładowe samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli.

Intensywność kampanii powietrznej zagroziła nawet sojusznikom NATO, takim jak Polska zgłoszono pod koniec marca że Rosja naruszyła jej przestrzeń powietrzną wystrzeleniem rakiety manewrującej w stronę zachodniej Ukrainy. W szczególności państwa bałtyckie, czyli Estonia, Łotwa i Litwa, nie posiadają własnych silnych sił powietrznych polegać na sojusznikach z NATO w zakresie prowadzenia misji kontroli powietrza w regionie, aby odstraszyć Rosję.

READ  Ukraina nazwała pierwszą „wojną szerokopasmową”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *