Gospodarka
EXCLUSIVE Polska będzie zaopatrywać niemiecką rafinerię Schwedt tylko w przypadku wycofania się Rosniefti jako udziałowca
WARSZAWA/BERLIN, 22 września (Reuters) – Polska pomoże w dostawach ropy do niemieckiej rafinerii PCK Schwedt tylko wtedy, gdy rosyjska Rosnieft (ROSN.MM) zostanie całkowicie usunięty jako udziałowiec, podał polski resort klimatu, zwiększając presję na Niemcy, aby w pełni znacjonalizować rafineria.
Niemcy przejęły kontrolę nad rafinerią Schwedt, w większości należącą do Rosneft Germany, w zeszły piątek, podczas gdy Berlinowi zależy na wzmocnieniu dostaw energii. Umieściła Rosnieft Germany w powiernictwie niemieckiego regulatora przemysłu, ale Rosnieft wciąż posiada 54% akcji firmy. Kontynuuj czytanie
Federalne Ministerstwo Gospodarki prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami, w tym z polską firmą – poinformowały dwa koła rządowe w Berlinie. Reuters podał w zeszłym tygodniu, że największa polska rafineria PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w Schwedt, który dostarcza 90% berlińskiego paliwa. Kontynuuj czytanie
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Berlin dąży do wypełnienia zobowiązania Unii Europejskiej do wyeliminowania importu rosyjskiej ropy do końca roku, co zostało spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.
Rafineria w Schwedt do tej pory pozyskiwała większość swojej ropy z Rosji, a Berlin poszukuje obecnie innych krajów, które mogłyby dostarczać Schwedt.
„W toczących się polsko-niemieckich rozmowach technicznych o dodatkowych dostawach ropy dla Niemiec strona polska tłumaczy, że ewentualna pomoc jest możliwa pod warunkiem usunięcia Rosnieftu Niemcy z listy udziałowców PCK Schwedt” – odpowiedział Reuterowi polski resort klimatu. pytania.
Federalny minister gospodarki Robert Habeck powiedział w zeszłym tygodniu, że rozmowy z Polską o dostawach ropy dla Schwedt są bardzo zaawansowane. Jego ministerstwo ogłosiło w czwartek, że rozmowy z Polską będą kontynuowane.
„Nasi polscy przyjaciele z zadowoleniem przyjęli decyzję o powierzeniu Rosniefti Niemiec w powiernictwo. Otwiera to przed nami nowe możliwości współpracy i cieszymy się, że możemy kontynuować nasze rozmowy – powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki.
Rosnieft zapowiedziała, że będzie mogła zaskarżyć do sądu decyzję Berlina o powierzeniu niemieckiej spółki zależnej spółki w powiernictwo.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Reportaż Marcusa Wacketa i Marka Strzeleckiego; Montaż przez Susan Fenton
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”