Nauka
Europejskie ramię pożyczkowe daje polskiej biotechnologii ponad 22 miliony dolarów finansowania dłużnego na rozwój rurociągu – Endpoints News
Wiele amerykańskich firm biotechnologicznych zaciska kieszenie, aby utrzymać się na powierzchni. Ale w Polsce firma pozyskuje finansowanie dłużne, aby rozpocząć więcej badań klinicznych, z pomocą jednego z największych pożyczkodawców w Europie.
Ryvu Therapeutics ujawniło w środę, że Europejski Bank Inwestycyjny, pożyczkowa część Unii Europejskiej, zapewnia biotechnologii finansowanie dłużne w wysokości 22,3 mln euro, czyli 22 mln euro. Jeśli chodzi o finansowanie dłużne, Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych wspiera ją „gwarancją pierwszej straty”, zapewniając, że EBI może przynajmniej odzyskać część swoich inwestycji w przypadku niepowodzenia projektów firmy, co pozwala mu inwestować w projekty, które mogą wyższy poziom ryzyka.
Wiceprezes EBI Teresa Czerwińska powiedziała w oświadczeniu, że finansowanie projektów badawczo-rozwojowych jest priorytetem dla pożyczkodawcy, zauważając, że „inwestycja EBI wzmocni zdolności badawcze, rozwojowe i innowacyjne Ryvu Therapeutics oraz konkurencyjność dla szerszej korzyści społecznej”.
Ryvu wykorzysta fundusze, aby kontynuować rozwój swojego kanału kandydatów na małe cząsteczki onkologiczne w fazie odkrycia i fazie przedklinicznej oraz w badaniach klinicznych, powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Paweł Przewieżlikowski. Według strony internetowej Ryvu, biotechnologia ściga cele takie jak PRMT5 i WRN w syntetycznej letalności, STING w koniugacie przeciwciało-lek, STING jako samodzielny i HPK1 w I/O.
Firma nawiązała współpracę z belgijską firmą biotechnologiczną Galapagos w 2020 roku, koncentrując się na odkrywaniu leków i opracowywaniu małych cząsteczek o działaniu przeciwzapalnym. Pod koniec ubiegłego roku firma Galapagos wykorzystała swoją wyłączną opcję licencjonowania programu zapalenia pierwotnie odkrytego przez Ryvu, z prawami na całym świecie i bez wzmianki o tym, ile pieniędzy Ryvu otrzymał lub otrzyma z tantiem i kamieni milowych.
Przewieźlikowski powiedział Wiadomości o punktach końcowych za pośrednictwem poczty elektronicznej, że Ryvu, zatrudniający około 160 pracowników, koncentruje się na razie wyłącznie na onkologii. Oprócz licencjonowanego programu Ryvu firmy Galapagos, biotechnologia przeniosła swoje aktywa zapalne do brytyjskiej firmy NodThera w 2016 r., gdzie firma pozostaje udziałowcem.
Biotechnologiczny rurociąg kliniczny obejmuje również dwie cząsteczki partnerskie: RVU120, obecnie w fazie I dla AML/MDS i guzów litych; i SEL24 dla AML, który jest obecnie w fazie II badania, a nowe dane spodziewane są w czwartym kwartale.
EBI zainwestował miliony w firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne na przestrzeni lat, odkąd został założony w latach 50. Niektóre z jego inwestycji w zeszłym roku obejmowały pożyczkę w wysokości 101,7 mln USD dla BioNTech i 24 mln USD dla niemieckich firm Atriva i Imunic na opracowanie leków dla hospitalizowano pacjentów z Covid-19.
Podczas gdy średnie inwestycje EBI w obszar nauk o zdrowiu i naukach przyrodniczych wynoszą około 1,4 miliarda dolarów rocznie, rok 2020 znacznie odbiegał od średniej, w której podpisano inwestycje o wartości ponad 5 miliardów dolarów, prawdopodobnie pogorszonych przez pandemię Covid-19. EBI stał się także jednym z partnerów inicjatywy Gavi’s Covid-19, która w kwietniu zabezpieczyła zadeklarowane fundusze w wysokości 4,8 miliarda dolarów.
Uwaga redaktora: Ta historia została zaktualizowana o komentarze CEO Ryvu Therapeutics, Pawła Przewieżlikowskiego.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”