Nauka
Europejski Urząd Patentowy: Wzrost liczby wniosków patentowych złożonych i zatwierdzonych z Polski w 2023 r
W 2023 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) Polacy złożyli 671 wniosków, o ponad 10% więcej niż w 2022 r. Najwięcej wniosków złożyli Uniwersytet Zielonogórski, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet Jagielloński – wynika z do komunikatu prasowego. wydanie z Urzędu Patentowego RP.
W sumie do IEP wpłynęło w ubiegłym roku 199 275 wniosków, o 2,9 proc. więcej niż w roku poprzednim. Według opublikowanego w zeszłym tygodniu indeksu patentowego EPO 2023, całkowita liczba przyznanych patentów europejskich wyniosła 104 609, co oznacza wzrost o 28% w porównaniu z 2022 rokiem.
Liczba wniosków z Polski rośnie niemal czterokrotnie szybciej niż liczba wniosków z całego świata. Wysoka dynamika wzrostu dotyczy także patentów udzielanych polskim wnioskodawcom. W 2023 r. było ich 258, a wzrost w stosunku do 2022 r. wyniósł 37,2%.
Polska (671 wniosków, wzrost o 10,5%) zajmuje siódme miejsce wśród krajów europejskich pod względem tempa wzrostu wniosków i dziesiąte wśród wszystkich krajów świata. Do krajów wyprzedzających Polskę pod tym względem należą Litwa, Chorwacja, Słowenia i Cypr.
W 2023 r. ponad 23 proc. wniosków dotyczących ZPN pochodzących z Europy złożyli indywidualni wynalazcy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Kolejne 8% pochodziło z uniwersytetów i publicznych organizacji badawczych.
Najbardziej aktywnymi podmiotami – 7 na 10 – prezentującymi wynalazki z Polski są uczelnie i instytuty badawcze. Liderami są Uniwersytet Zielonogórski (31 wniosków), Akademia Górniczo-Hutnicza (30) i Uniwersytet Jagielloński (14). W pierwszej dziesiątce znalazły się także trzy polskie firmy: Fakro PP, Polbionica i Adamed Pharma.
Polska zajmuje 25. miejsce wśród wszystkich krajów zgłaszających patenty. Na pierwszych miejscach znajdują się: Stany Zjednoczone (48 tys. rejestracji), Niemcy (25 tys.), Japonia (22 tys.), Chiny (20 tys.) i Korea Południowa (12 tys.).
Czterdzieści trzy procent wszystkich wniosków do EPO pochodziło od firm i wynalazców z 39 państw członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej, a 57 procent złożono spoza Europy.
Według raportu wyższa liczba wniosków patentowych złożonych w EPO w 2023 r. wynika głównie z gwałtownego wzrostu liczby zgłoszeń z Republiki Korei (+21%) i Chińskiej Republiki Ludowej (+8,8%) . Republika Korei po raz pierwszy znalazła się w pierwszej piątce, a liczba wniosków patentowych z Chin wzrosła ponad dwukrotnie od 2018 roku.
Najbardziej aktywnym podmiotem zgłaszającym patenty do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2023 roku był ponownie chiński producent elektroniki użytkowej Huawei. Gigant telekomunikacyjny złożył ponad 5000 wniosków patentowych, co stanowi niemal jedną czwartą wszystkich wynalazków w Chinach. Na kolejnym miejscu uplasowały się koreańskie firmy Samsung i LG, na które przypadało dwie trzecie wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych pochodzących z Korei.
Europejski Urząd Patentowy analizuje także poziom innowacyjności w każdym regionie. Wśród 100 regionów najbardziej aktywnych pod względem patentów Warszawa zajmuje 83. miejsce (161 wniosków), a Małopolska 95. (119). Liderami w tej kategorii są: Kalifornia, Tokio i chiński Guangdong.
Wynalazki najczęściej prezentowane do IEP w ubiegłym roku dotyczyły komunikacji cyfrowej (w tym technologii związanych z sieciami mobilnymi), technologii medycznych i informatycznych. Jednak największy wzrost spośród wszystkich obszarów technologicznych w 2023 roku nastąpił w obszarze maszyn, urządzeń elektrycznych i energetyki (+12,2% w porównaniu do 2022 roku).
Najwięcej polskich wniosków dotyczyło patentów z zakresu technologii medycznych (74 wnioski), farmaceutyki (41) i inżynierii lądowej (37).
„Nasz najnowszy indeks patentowy pokazuje, że w 2023 r. na całym świecie innowacje nadal dynamicznie się rozwijały” – powiedział Prezes EPO António Campinos.
„IPP otrzymało zadanie rozpatrzenia większej liczby wniosków niż kiedykolwiek wcześniej” – dodał, „co potwierdza zarówno atrakcyjność europejskiego rynku technologicznego, jak i wysoką jakość naszych produktów i usług. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie coraz częściej korzystają z patentów, a odsetek wniosków składanych przez MŚP osiągnął w zeszłym roku najwyższy poziom”.
Z myślą o małych podmiotach EPO wprowadza od 1 kwietnia 2024 r. nowe obniżki opłat. Z 30% zniżki będą mogli skorzystać: mikroprzedsiębiorstwa, osoby fizyczne, organizacje non-profit, uczelnie oraz publiczne organizacje badawcze. Dowiedz się więcej na https://uprp.gov.pl/pl/aktualnosci/informacje/lepszy-urzad-patentowy-nowy-uproszcze-system-oplat-od-1-kwiatnia-2024-r.
Przeczytaj o Indeksie Patentowym EPO 2023 na stronie www.epo.org. (PAPKA)
PAP – Nauka w Polsce, Anna Bugajska
abu/agt/ czapka/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”