Najważniejsze wiadomości
Europejski sąd obniżył dzienną grzywnę przeciwko Polsce w sporze o praworządność do 500 tys. euro – POLITICO
Najwyższy sąd UE obniżył o połowę wyrok, który nałożył na Polskę w związku z kontrowersyjną reformą sądownictwa w 2021 r., od której odwołał się polski rząd.
Grzywna została obniżona z 1 miliona euro dziennie do 500 000 euro, powiedział w oświadczeniu Trybunał Sprawiedliwości wiceprzewodniczącej UE Piątek.
W październiku 2021 roku Sąd Najwyższy zaczął nakładać na Polskę grzywnę w wysokości 1 miliona euro dziennie za zignorowanie orzeczenia nakazującego wstrzymanie reform sądownictwa i przywrócenie niezawisłości sędziowskiej.
Polskie władze zwróciły się do sądu o zawieszenie grzywny w listopadzie zeszłego roku, argumentując, że wdrożyły reformy, aby zastosować się do wcześniejszego wyroku.
W piątkowym oświadczeniu wiceprezes sądu Lars Bay Larsen powiedział, że „środki podjęte przez Polskę są niewystarczające, aby zapewnić wdrożenie wszystkich środków tymczasowych”, o które wnioskował sąd.
Chociaż Bay Larsen przyznaje, że Polska dokonała pewnych zmian, inne – takie jak decyzja polskiego Sądu Najwyższego zezwalająca na ściganie lub aresztowanie sędziów – nie zostały jeszcze zawieszone, napisał.
W obliczu częściowych reform wiceprezydent uznał za stosowne obniżyć opłatę o połowę.
Na piątkowej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand odmówił ujawnienia całkowitej kwoty zapłaconej przez Polskę, ale potwierdził, że grzywny są pobierane od 3 listopada 2021 r.
W przypadku pełnej zapłaty oznaczałoby to całkowitą kwotę zapłaconą przez Polskę ponad 500 mln euro.
Gregorio Sorgi przyczynił się do powstania raportu.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.