Connect with us

Gospodarka

Europejscy sędziowie kwestionują zatwierdzenie przez UE polskiego planu naprawczego

Published

on

Europejscy sędziowie kwestionują zatwierdzenie przez UE polskiego planu naprawczego

Flagi Unii Europejskiej i Polski powiewają w Możejkach na Litwie 5 kwietnia 2019 r. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 28 sierpnia (Reuters) – Europejskie stowarzyszenia sędziowskie zaskarżyły w Sądzie Unii Europejskiej decyzję zatwierdzającą plan naprawy i odporności Polski – poinformowali w niedzielnym oświadczeniu.

Dostęp Polski do 23,9 mld euro (23,8 mld dolarów) dotacji i 11,5 mld euro łatwego kredytu został zablokowany z powodu sporu o niezależność sądownictwa.

Jednak w czerwcu komisja ogłosiła, że ​​zatwierdza plan naprawczy Polski i toruje drogę do zdobycia pieniędzy przez Warszawę. Posunięcie to zostało zatwierdzone przez Radę UE, w skład której wchodzą ministrowie gospodarki i finansów. Kontynuuj czytanie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Cztery europejskie stowarzyszenia – Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Rechters voor Rechtsers i Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés (MEDEL) – zaskarżyły decyzję do Sądu UE.

„Wniosek ten ma na celu unieważnienie decyzji Rady… na tej podstawie, że „kamienie milowe” w zakresie praworządności… nie wystarczają do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej i lekceważą wyroki Trybunału Sprawiedliwości w tej UE. „sprawa”, powiedzieli.

Stowarzyszenia stwierdziły, że ich pozew nie wstrzymuje automatycznie skutków decyzji rady zatwierdzającej plan naprawy, ale stwierdziły, że mogą wystąpić o środki tymczasowe w celu uzyskania takiego wstrzymania.

Rzecznik polskiego rządu był początkowo niedostępny do komentowania.

Komisja od dawna spiera się z rządzącymi w Polsce nacjonalistami, oskarżając ich o podważanie demokracji. Komisja zamroziła dostęp Warszawy do odzyskanych pieniędzy do czasu cofnięcia niektórych zmian, jakie wprowadzili w krajowym sądownictwie.

READ  Polska ma jedne z najniższych deficytów samorządów w UE

Polska uchwaliła w maju ustawę zastępując kontrowersyjny organ dyscyplinarny dla sędziów nowym organem. UE stwierdziła, że ​​nie rozwiązało to wszystkich problemów, chociaż oficjalna ocena nie została jeszcze dokonana. Kontynuuj czytanie

(1 USD = 1,0039 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk; Montaż przez Edmunda Blaira

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *