technologia
Europejczycy opracowują nowe sposoby radzenia sobie z kryzysem energetycznym
STAMBUŁ
Europa stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu energetycznego, częściowo z powodu toczącej się wojny między Rosją a Ukrainą, ponieważ Moskwa zawiesiła dostawy gazu ziemnego w odpowiedzi na zachodnie sankcje gospodarcze.
Rządy europejskie starają się zdywersyfikować swoją podaż i wprowadzić środki mające na celu zmniejszenie popytu i oszczędzanie energii.
Niemiecki minister finansów Lindner promuje technologię szczelinowania w produkcji gazu, a Polska podpisała umowę z Koreą Południową na budowę prywatnej elektrowni jądrowej.
Tymczasem zwykli ludzie wymyślają nowe sposoby radzenia sobie z kryzysem, jak Niemcy ogrzewający domy drewnem.
Oto najnowsze osiągnięcia na europejskim froncie energetycznym.
Polska
Korea Południowa i Polska podpisały umowę na budowę prywatnej elektrowni jądrowej w Polsce, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Przemysłu Korei Południowej.
Państwowe Korea Hydro & Nuclear Power, polska grupa energetyczna ZE PAK i państwowa spółka energetyczna PGE podpisały w Seulu memorandum o porozumieniu, w którym zapowiedziały, że do końca tego roku przedstawią wstępny plan rozwoju budowy.
Dokument podpisali polski wicepremier i minister bogactwa państwa Jacek Sasin oraz południowokoreański minister handlu, przemysłu i energii Lee Chang-Yang. Poparcie dla inwestycji zadeklarowały rządy obu krajów.
„Budowa elektrowni jądrowej wesprze najważniejszy w kraju program energetyki jądrowej” – powiedział Sasin.
Niemcy
Według lokalnych mediów, federalny minister finansów Christian Lindner nadal promuje szybkie wejście kraju do technologii szczelinowania w obliczu kryzysu energetycznego.
„Mamy znaczne złoża gazu w Niemczech, które można promować bez narażania wody pitnej” – powiedział Lindner w niedzielę gazetom grupy medialnej Funke, dodając: „Promocja jest również odpowiedzialna w warunkach ekologicznych”.
Minister wezwał też do „szybkiego ograniczenia wydobycia”, co pozwoliłoby Niemcom w ciągu kilku lat pokryć stosunkowo duże zapotrzebowanie z krajowych źródeł gazu.
Polityk dodał, że „nieodpowiedzialne jest rezygnacja ze szczelinowania z powodów ideologicznych”.
Wypowiedzi polityka FDP spotkały się z oporem jego koalicjantów SPD i Zielonych. Ekspert ds. energii SPD, Nina Scheer, powiedziała w poniedziałek Handelsblatt: „Każdy, kto wzywa dziś do krajowego szczelinowania, wzywa dziś do drogich, złych inwestycji z poważną konkurencją w zakresie wykorzystania”.
Niemcy zwracają się do drewna
Niemcy pędzą obecnie po drewno, a dostawcy w całym kraju zgłaszają skokowy wzrost sprzedaży, ponieważ rachunki za ogrzewanie rosną z powodu rosnących cen gazu i energii elektrycznej.
W ostatnich latach około połowa niemieckich gospodarstw domowych była ogrzewana gazem ziemnym, kolejne 25% olejem opałowym i mniej niż 6% drewnem opałowym.
Ale teraz dostawcy surowców starają się nadążyć, co prowadzi do niedoboru drewna opałowego. Wcześniej tego lata Bundesverband Brennholz w Niemczech poinformował, że na rynku nie ma już drewna.
Wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny prowadzą do spadku globalnych rynków pracy
Perspektywy dla światowych rynków pracy pogorszyły się w ostatnich miesiącach, a obecne trendy spowodują, że w ostatnim kwartale tego roku liczba wolnych miejsc pracy spadnie, a globalny wzrost zatrudnienia znacząco spowolni, podała w poniedziałek Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP).
Rosnąca inflacja obniża realne płace w wielu krajach, powiedział dziennikarzom Gilbert Houngbo, nowy szef MOP.
Powiedział, że inflacja znalazła się na szczycie znacznych spadków dochodów podczas kryzysu COVID-19, który najmocniej uderzył w grupy o niskich dochodach w wielu krajach.
Według raportu World of Work opracowanego przez ILO Monitor pogarszające się warunki na rynku pracy wpływają zarówno na tworzenie miejsc pracy, jak i ich jakość, podkreślając, że „istnieją już dane wskazujące na gwałtowne spowolnienie na rynku pracy w gospodarce”.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”