Gospodarka
Europa rozważa tymczasowy powrót do węgla w celu wypełnienia luki gazowej w Rosji
Kraje w całej Europie starają się zapobiec zimowemu kryzysowi energetycznemu po tym, jak Rosja ponownie ostrzegła w poniedziałek, że przepływ gazu będzie nadal przenikał tylko przez kontynent, a niektórzy rozważają ekologiczny plan spalania węgla.
Kryzys i niebotycznie wysokie ceny gazu potęgują ból głowy, który decydenci już i tak martwią się rosnącą inflacją i pogarszającymi się perspektywami gospodarczymi.
Włoska Eni poinformowała, że została poinformowana przez rosyjski Gazprom, że w poniedziałek otrzyma tylko część wniosku o dostawy gazu, co przybliża kraj do ogłoszenia stanu alarmowego, który uruchomi środki oszczędnościowe.
Rosyjski gigant energetyczny wstrzymał dostawy do wielu krajów europejskich, w tym do Polski, Bułgarii, Finlandii i Holandii.
Niemcy, również w obliczu niższych rosyjskich przepływów, ogłosiły w niedzielę swój najnowszy plan zwiększenia pojemności magazynów gazu i zapowiedziały, że mogą ponownie uruchomić elektrownie węglowe, które planują wycofać.
„To bolesne, ale w tej sytuacji bezwzględnie konieczne jest ograniczenie zużycia gazu” – powiedział federalny minister gospodarki Robert Habeck, członek Partii Zielonych, który opowiadał się za szybszym wycofywaniem węgla o wysokiej emisji gazów cieplarnianych.
„Ale jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy, że zbiorniki magazynowe nie będą wystarczająco pełne pod koniec roku na sezon zimowy. A wtedy możemy być szantażowani politycznie” – powiedział.
Rosja powtórzyła w poniedziałek, że Europa była tylko winna kryzysu gazowego po tym, jak Zachód nałożył sankcje w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę, szlak tranzytowy gazu do Europy i duży eksporter pszenicy.
Holenderski kontrakt gazowy na pierwszy miesiąc, europejski benchmark, wynosił w poniedziałek około 124 euro (130 USD), poniżej tegorocznego maksimum wynoszącego 335 euro, ale wciąż o ponad 300% więcej niż rok temu, zanim ceny zaczęły rosnąć. wzrastać.
Dyrektor generalny największego niemieckiego producenta energii elektrycznej RWE, Markus Krebber, powiedział, że ceny energii elektrycznej mogą potrwać od trzech do pięciu lat, zanim spadnie do niższych poziomów.
Rosyjski gaz płynący do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 1, główny szlak zaopatrujący największą gospodarkę Europy, w poniedziałek nadal wykorzystywał około 40% przepustowości, chociaż nieznacznie wzrósł od początku zeszłego tygodnia.
Ukraina, kolejny szlak tranzytowy dla rosyjskiego gazu, powiedziała, że jej rurociągi mogą pomóc wypełnić luki w dostawach przez Nord Stream 1. Moskwa powiedziała wcześniej, że nie może już pompować rurociągów, których Ukraina jeszcze nie zamknęła.
przynieś węgiel
Zarówno Eni, jak i niemiecki koncern energetyczny Uniper twierdzą, że uzyskują mniej niż zakontraktowane ilości rosyjskiego gazu, chociaż dostawy gazu do Europy wciąż się wypełniają – choć w wolniejszym tempie. W poniedziałek zapełniły się w około 54%, w porównaniu z celem Unii Europejskiej wynoszącym 80% do października i 90% do listopada.
Niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało, że ponowne uruchomienie elektrowni węglowych może osiągnąć moc do 10 gigawatów, jeśli dostawy gazu osiągną krytyczny poziom. Ustawa związana z przeprowadzką trafi do wyższej izby parlamentu 8 lipca.
Oprócz powrotu do węgla, ostatnie niemieckie środki obejmują system aukcji, który ma się rozpocząć w nadchodzących tygodniach, aby zachęcić przemysł do zużywania mniejszej ilości gazu, oraz pomoc finansową dla niemieckiego operatora rynku gazu za pośrednictwem państwowego pożyczkodawcy KfW w celu szybszego rozbudowy magazynów gazu wypełnić.
Austriacki rząd uzgodnił w niedzielę z dostawcą energii Verbund, że przekształci elektrownię gazową na węgiel, jeśli ograniczone dostawy gazu powinny doprowadzić do awarii energetycznej.
Niemcy i Włochy należą do krajów najbardziej uzależnionych od rosyjskiego gazu, ale inne kraje europejskie również borykają się z niedoborem dostaw gazu, a konsumpcja wzrosła do niezwykle wysokiego poziomu w roku po fali upałów, która zwiększyła wykorzystanie klimatyzacji.
Kontrolowany przez państwo Gazprom w Rosji zmniejszył w zeszłym tygodniu przepustowość wzdłuż Nord Stream 1, głównego rurociągu zaopatrującego Niemcy i inne kraje, powołując się na opóźnienie w zwrocie sprzętu obsługiwanego przez niemiecką firmę Siemens Energy w Kanadzie.
„Mamy gaz, jest gotowy do dostawy, ale Europejczycy muszą zwrócić sprzęt, który powinien zostać naprawiony w ramach swoich zobowiązań” – powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, dodając, że infrastruktura została dotknięta sankcjami UE.
Urzędnicy niemieccy i włoscy powiedzieli, że Rosja używa tego jako pretekstu do ograniczenia dostaw.
Włochy, których komitet techniczny ds. gazu ma spotkać się we wtorek, powiedziały, że mogą w tym tygodniu ogłosić podwyższony stan alarmowy dla gazu, jeśli Rosja będzie dalej ograniczać dostawy.
Posunięcie to pociągnęłoby za sobą środki mające na celu zmniejszenie zużycia, w tym racjonowanie gazu dla wybranych użytkowników przemysłowych, zwiększenie produkcji w elektrowniach węglowych i wymaganie większego importu gazu od innych dostawców w ramach istniejących kontraktów.
Holandia wycofuje się z cięć węgla
Holenderskie władze ogłosiły również w poniedziałek wzrost produkcji energii z węgla, ponieważ Rosja wstrzymała dostawy gazu.
Według ministra energetyki Roba Jettena Holandia jest w pierwszej fazie kryzysu gazowego, choć dodał, że krajowi jeszcze nie brakuje.
Powiedział, że decyzja Rosji o wstrzymaniu lub zdecydowanym ograniczeniu dostaw gazu do krajów europejskich oznacza, że sytuacja może szybko ulec pogorszeniu, zachęcając przedsiębiorstwa i społeczeństwo do maksymalnego ograniczenia zużycia energii.
Podczas gdy Holandia zmniejszyła produkcję energii z węgla do 35 procent ze względów środowiskowych, elektrownie węglowe mają znów działać z pełną mocą do 2024 roku.
Holandia przechowuje zaoszczędzony przez środek gaz na zimę.
Rząd zrobi wszystko, aby zapewnić dostawy energii dla obywateli i firm, powiedział Jetten. „Ryzyko nierobienia niczego jest zbyt duże”.
Ten ruch oznacza, że emisje dwutlenku węgla z węgla prawdopodobnie wzrosną i należy podjąć działania w celu zmniejszenia szkodliwych emisji w innych sektorach.
Nie ma jednak planów wznowienia produkcji na holenderskich polach gazowych w Groningen. Po licznych wstrząsach produkcja została znacznie ograniczona i ma zostać całkowicie wstrzymana od 2023 roku.
Minister powiedział, że produkcja gazu w Groningen byłaby uważana za ostateczność, gdyby wystąpiły poważne problemy z dostawami w Holandii lub Niemczech, powiedział minister.
Moskwa wstrzymała dostawy gazu do Holandii w maju, ale ponieważ rosyjski gaz stanowi zaledwie 15% dostaw tego kraju, do tej pory nie było problemów z dostawami.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”