Connect with us

Gospodarka

Europa musi działać szybko, aby powstrzymać falę populistyczną, ostrzega łotewski minister spraw zagranicznych

Published

on

Europa musi działać szybko, aby powstrzymać falę populistyczną, ostrzega łotewski minister spraw zagranicznych

Niezadowolenie w niektórych częściach Europy jest powiązane z gospodarczymi skutkami wojny na Ukrainie, mówi Krisjanis Karins Anadolu

Radząc sobie ze skutkami wojny, politycy muszą reagować na rzeczywiste potrzeby wyborców, mówi Karins

„Jestem optymistą, że Europa pozostanie zjednoczona w naszym podejściu do Ukrainy” – powiedział urzędnik

Ryga, Łotwa

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Łotwy Krisjanisa Karinsa Europa musi ponownie nawiązać kontakt z wyborcami, aby odeprzeć obecną falę populizmu.

„W niektórych częściach Europy panuje pewne niezadowolenie, które prawdopodobnie ma wiele wspólnego z gospodarczymi skutkami rosyjskiej wojny na Ukrainie” – powiedział w wywiadzie dla Anadolu.

„Ludzie mogą szukać prostych odpowiedzi na trudne problemy” – dodał, wskazując na rosnącą tendencję poparcia dla przywódców populistycznych w niektórych częściach kontynentu.

W ostatnich wyborach na Słowacji najwięcej mandatów zdobyła populistyczna, prorosyjska partia polityka Roberta Fico, a w sondażach przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października prowadzi rządząca w Polsce nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Od 2010 roku na Węgrzech rządzi nacjonalistyczno-populistyczny rząd. Trend populistyczny rozpoczął się w Budapeszcie, a Warszawa poszła w jego ślady od czasu dojścia PiS do władzy pod koniec 2015 roku w wyniku kampanii antyimigracyjnej.

PiS oświadczył, że nie dostarczy Ukrainie broni, dopóki nie zostanie rozwiązane problem ciągłego napływu tańszego ukraińskiego zboża do Polski, co zmniejsza dochody polskich rolników, kluczowego elektoratu tej partii.

Choć PiS jest zdecydowanie proukraiński, wykorzystuje utrzymującą się polską niechęć do obcokrajowców, przedstawiając Niemcy jako potęgę kolonialną w regionie.

W miarę przeciągania się wojny na Ukrainie w niektórych częściach Europy Środkowo-Wschodniej rośnie opór społeczny wobec wsparcia Kijowa wobec Rosji.

Odejście regionu od tradycyjnego uzależnienia od rosyjskiej energii od początku wojny w lutym 2022 r. jeszcze bardziej zaostrzyło wzrost cen energii, a w obliczu dwucyfrowej inflacji niektóre części regionu zmieniły swoje stanowisko w sprawie wsparcia Ukraina.

„Na razie jestem optymistą, że Europa pozostanie zjednoczona w naszym podejściu do Ukrainy oraz w naszym potępieniu Rosji i reżimu sankcji” – powiedziała Karins Anadolu na 14. Dorocznym Forum Strategii UE dla Morza Bałtyckiego w stolicy Łotwy, Rydze.

Polska i Węgry toczą także trwający spór z Komisją Europejską w związku z odstępstwem od demokracji, w związku z czym władza wykonawcza UE wstrzymuje fundusze obu krajom.

Zarówno Polska, jak i Węgry wypowiedziały się także przeciwko propozycjom UE dotyczącym podziału migrantów w obrębie bloku 27 narodów, twierdząc, że nie zaakceptują kwot migracyjnych.

„Ale jest to coś, o czym my, politycy, musimy pomyśleć, w jaki sposób możemy zaspokoić rzeczywiste potrzeby naszych wyborców w radzeniu sobie z następstwami – skutkami – rosyjskiej wojny na Ukrainie. Ponieważ jeśli spojrzymy na wszystkie obecne trudności, wszystkie one wynikają z rosyjskiej wojny na Ukrainie: inflacja, energia itp., wszystko sprowadza się do tego” – stwierdziła Karins.

„Dlatego musimy w dalszym ciągu wyjaśniać i przypominać ludziom, dlaczego borykamy się z problemem i jakie środki muszą podjąć rządy, aby złagodzić część tej presji” – podsumował minister.

Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera jedynie część wiadomości oferowanych abonentom systemu AA News Broadcasting System (HAS) w formie zbiorczej. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *