Nauka
Estoński startup podpisuje umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na opracowanie wodorowych ogniw paliwowych z zamkniętą katodą do misji eksploracji Księżyca i Marsa
Estoński start-up zajmujący się czystymi technologiami PowerUP Energy Technologies podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na opracowanie stosu wodorowych ogniw paliwowych chłodzonych cieczą z zamkniętą katodą o mocy 1 kW, który będzie używany na księżycowych statkach towarowych (przetrwanie w nocy księżycowej) i potencjalnie również w pojazdach zrobotyzowanych. Zwykle stosuje się ogniwa paliwowe z katodą otwartą, jednak ze względu na brak tlenu na Księżycu i Marsie stosuje się ogniwa paliwowe z katodą zamkniętą. Roboty zrobotyzowane są zwykle zdalnie sterowane i przenoszą ładunek instrumentów naukowych w celu przeprowadzenia eksperymentalnych badań na rozproszonym obszarze powierzchni obiektu astronomicznego. Tego typu projekty znalazły szczególne znaczenie w odniesieniu do eksploracji Księżyca i Marsa.
W ciągu ostatniej dekady przeprowadzono kilka prac badawczo-rozwojowych nad systemami regeneracji ogniw paliwowych PEM do zastosowań kosmicznych. Badania te dotyczyły głównie dwóch rodzajów zastosowań: zastosowań komercyjnych, a w szczególności dużych platform telekomunikacyjnych i zastosowań naukowych z misjami eksploracji planet.
Mówiąc o współpracy, dyrektor generalny PowerUP Energy Technologies, dr Ivar Kruusenberg, powiedział: „Ogniwa paliwowe są zwykle katodą otwartą. Oznacza to, że pobierają tlen z otaczającego powietrza, ale w przypadku misji na Marsa i Księżyca tlenu nie ma. Aby rozwiązać ten problem, z pomocą ESA opracujemy stos wodorowych ogniw paliwowych z zamkniętą katodą o mocy 1 kW, który może pracować w takich misjach kosmicznych. Ogniwo to służyłoby jako dodatkowe źródło energii, które będzie zintegrowane z panelami słonecznymi i bateriami. W przypadkach, w których panele słoneczne nie mogły być użyte do ładowania akumulatorów, np. w nocy, wtedy nasza bateria wejdzie w grę. Uważam, że systemy ogniw paliwowych mają ogromny potencjał w misjach kosmicznych na Księżyc lub Marsa, szczególnie w zakresie zasilania robotów i statków towarowych, jak w obecnym przypadku. Jesteśmy niezmiernie podekscytowani, że rozwijamy to pod kierunkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. ”
Jednym z głównych celów tego projektu jest zmniejszenie złożoności systemów ogniw paliwowych i zastąpienie systemów pomocniczych częściami stałymi. Chociaż oczekuje się, że pierwszy prototyp stosu zostanie ukończony do 2023 roku, projekt ruszył już w tym miesiącu.
O technologiach energetycznych PowerUP
PowerUP Energy Technologies to estoński start-up czystej technologii, który produkuje najlepsze generatory elektryczne oparte na wodorowych ogniwach paliwowych i ogniwach paliwowych z membraną do wymiany protonów. Technologia PowerUP opiera się na 15 latach badań naukowych jej współzałożycieli w dziedzinie ogniw paliwowych i technologii energetycznych. Jego generatory mają różne zastosowania w branżach, takich jak przemysł morski, telekomunikacyjny, wojskowy, budowlany, szpitale, domy poza siecią i siły ratownicze, żeby wymienić tylko kilka. Linia produktów UP® jest zrównoważona, ponieważ emituje tylko parę wodną, jest kompaktowa i lekka, działa cicho i wymaga minimalnej konserwacji. Ich pierwszym komercyjnym produktem jest przenośny generator o mocy 400 W, a wkrótce wprowadzą na rynek generatory o mocy 200 W, 1 kW i 6 kW. PowerUP Energy Technologies służy jako zrównoważona alternatywa dla wytwarzania energii w dzisiejszym świecie i pomaga użytkownikom z wielu branż osiągnąć globalne cele zerowej sieci energetycznej.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”