Connect with us

Gospodarka

Estonia, Łotwa i Polska deklarują maksymalną pomoc dla Ukrainy – Kyiv Post

Published

on

Estonia, Łotwa i Polska deklarują maksymalną pomoc dla Ukrainy – Kyiv Post

Od początku wojny na Ukrainie nękany naród otrzymywał ogromną pomoc od krajów sojuszniczych.

Potrzeba wsparcia Ukrainy skłoniła kraje do poświęcenia znacznej części swojej produkcji gospodarczej na zarządzanie różnymi obszarami rozdartymi wojną. Zgodnie z tym Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii, Estonia, Łotwa i Polska zobowiązały się do najwyższej pomocy wyrażonej jako procent ich produktu krajowego brutto (PKB). Ukraine Support Tracker wymienia i określa ilościowo pomoc wojskową, finansową i humanitarną obiecaną Ukrainie przez rządy od 24 stycznia 2022 r. do 3 sierpnia 2022 r.

Raport dotyczący śledzenia wsparcia dla Ukrainy obejmuje 40 krajów, w tym państwa członkowskie UE, członków G7, a także Australię, Koreę Południową, Turcję, Norwegię, Nową Zelandię, Szwajcarię, Chiny, Tajwan i Indie. Baza danych ma wspierać opartą na faktach dyskusję na temat wsparcia Ukrainy.

„Koncentrujemy się na transporcie międzypaństwowym na Ukrainę” – czytamy w raporcie. „Ze względu na brak wiarygodnych danych nie oceniamy darowizn prywatnych ani transferów od organizacji międzynarodowych, takich jak Czerwony Krzyż”.

Raport zauważa również, że napływ nowego międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy wygasł w lipcu i że żaden duży kraj UE, taki jak Niemcy, Francja czy Włochy, nie złożył znaczących nowych zobowiązań.

„W lipcu kraje sojusznicze nie zainicjowały prawie żadnej nowej pomocy, ale zapewniły część już obiecanych środków wsparcia, takich jak systemy przeciwpożarowe” – mówi Christoph Trebesz, szef zespołu Ukraine Support Tracker.

„Na przykład Niemcy nie zapowiedziały dalszego wsparcia wojskowego, ale wysłały wcześniej zapowiedzianą pomoc wojskową” – dodał.

Wcześniej Forbes przygotował już ranking dwudziestu największych sojuszników Ukrainy. Według tej listy Polska, Stany Zjednoczone, Estonia i Łotwa pomogły Ukrainie najbardziej od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę.

READ  Polscy posłowie zatwierdzili kontrowersyjną ustawę o własności mediów | Wolność wiadomości prasowych

Uwzględniono 11 kryteriów określających poziom wsparcia:

  • Zgromadzenie Ogólne ONZ głosuje za wycofaniem wojsk rosyjskich; wprowadzenie sankcji wobec Rosji.
  • Uznanie ludobójstwa na Ukrainie.
  • Wydalenie rosyjskich dyplomatów.
  • W tym Rosję na liście krajów wroga.
  • Weź udział w spotkaniu w bazie lotniczej Ramstein.
  • Wizyty wyższych urzędników na Ukrainie od 24 lutego do 30 maja.

Maksymalna liczba punktów to 100. Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu z 97 punktami. Drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone z 96 punktami, a trzecie Estonia z 95 punktami. Łotwa, która przekazała Ukrainie jedną trzecią swojego budżetu obronnego, zdobyła 94 punkty.

Kanada, Litwa i Wielka Brytania otrzymały po 88 punktów. Słowacja, Czechy, Portugalia, Hiszpania, Francja, Dania, Norwegia, Niemcy, Chorwacja, Finlandia, Słowenia, Włochy i Rumunia również znajdują się w pierwszej dwudziestce sojuszników Ukrainy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *