Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
STAMBUŁ, 29 maja (Reuters) – Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział, że rozmowy z Finlandią i Szwecją na temat przystąpienia do NATO nie odbyły się na „oczekiwanym poziomie” i że Ankara nie może zgodzić się na kraje „wspierające terroryzm”, podał państwowy nadawca TRT Haber w niedzielę.
Turcja sprzeciwiła się przyłączeniu Szwecji i Finlandii do zachodniego sojuszu obronnego i wstrzymuje porozumienie, które pozwoliłoby na historyczną ekspansję po inwazji Rosji na Ukrainę. Ostatnie wypowiedzi Erdogana wskazywały, że jego sprzeciw trwa.
„Dopóki Tayyip Erdogan jest szefem Republiki Turcji, zdecydowanie nie możemy powiedzieć „tak” krajom, które wspierają wejście NATO do terroryzmu” – powiedział dziennikarzom po powrocie z wycieczki do Azerbejdżanu w sobotę.
Dwa źródła wcześniej powiedziały Reuterowi, że rozmowy w środę z delegacjami fińskimi i szwedzkimi poczyniły niewielkie postępy i nie jest jasne, kiedy odbędą się dalsze rozmowy. Wszystkie 30 członków NATO musi zgodzić się na plany rozszerzenia NATO.
Turcja zakwestionowała oferty Szwecji i Finlandii ze względu na to, że kraje te są schronieniem dla osób powiązanych z bojową grupą Pracujących Kurdystanu (PKK) i innymi, które uważa za terrorystów, a także dlatego, że w 2019 roku wstrzymały eksport broni do Ankary. Czytaj więcej
„Nie jesteś uczciwy ani szczery. Nie możemy powtórzyć błędu z przeszłości w odniesieniu do krajów, które goszczą i karmią takich terrorystów w NATO, które jest organizacją bezpieczeństwa – powiedział.
Szwecja i Finlandia oświadczyły, że potępiają terroryzm iz zadowoleniem przyjmują możliwość współpracy z Ankarą.
„Trwają działania dyplomatyczne. Obecnie odrzucamy dalsze komentarze” – powiedziała szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde w e-mailowym komentarzu do Reutera po ostatnim oświadczeniu Erdogana.
Erdogan powiedział również, że Turcja chce jak najszybciej zakończyć wojnę między Rosją a Ukrainą, ale sytuacja z każdym dniem staje się coraz bardziej niekorzystna.
„W poniedziałek będę rozmawiać przez telefon zarówno z Rosją, jak i Ukrainą. Będziemy nadal zachęcać strony do obsługi kanałów dialogu i dyplomacji – powiedział.
Dodatkowe relacje Simona Johnsona w Sztokholmie Pod redakcją Marka Pottera i Nicka Macfie
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”