Świat
Erdogan łączy członkostwo Szwecji w NATO z przystąpieniem Turcji do UE
STAMBUŁ (Reuters) – Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek w nieoczekiwanym posunięciu, że Unia Europejska powinna utorować drogę Ankarze do przystąpienia do bloku, zanim parlament Turcji zatwierdzi wniosek Szwecji o przystąpienie do sojuszu wojskowego NATO.
Próba przystąpienia Turcji do UE została zamrożona na lata po rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych w 2005 r., podczas pierwszej kadencji Erdogana jako premiera.
Relacje między Ankarą a członkami bloku pogorszyły się kilka lat temu, zwłaszcza po nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji w 2016 r., ale od tego czasu znacznie się poprawiły. Blok polega na pomocy sojusznika z NATO, Ankary, zwłaszcza w kwestii migracji.
Dokonując zaskakującej zmiany kursu w poniedziałek, Erdogan powiązał zatwierdzenie przez Ankarę wniosku Szwecji do NATO z ostatecznym przystąpieniem Turcji do UE.
„Z tego miejsca wzywam te kraje, które od ponad 50 lat każą Turcji czekać u drzwi Unii Europejskiej” – powiedział Erdogan przed wyjazdem na szczyt NATO w Wilnie.
„Najpierw przyjdź i utoruj drogę Turcji w Unii Europejskiej, a potem utorujemy drogę Szwecji, tak jak zrobiliśmy to dla Finlandii” – powiedział, dodając, że powtórzył swój apel podczas szczytu.
Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w zeszłym roku, porzucając militarną niezaangażowaną politykę, która trwała przez dziesięciolecia zimnej wojny w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
Podczas gdy członkostwo Finlandii w NATO otrzymało zielone światło w kwietniu, Turcja i Węgry nie zatwierdziły jeszcze wniosku Szwecji. Sztokholm zabiegał o przystąpienie do bloku na szczycie wileńskim.
Erdogan powiedział, że akcesja Szwecji zależy od wdrożenia porozumienia osiągniętego na szczycie sojuszu w Madrycie zeszłego lata, dodając, że nikt nie powinien oczekiwać kompromisów ze strony Ankary.
Ankara twierdzi, że Szwecja nie zrobiła wystarczająco dużo przeciwko ludziom, których Turcja uważa za terrorystów, zwłaszcza członkom zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którą Turcja, UE i Stany Zjednoczone uważają za organizację terrorystyczną.
Erdogan powiedział również, że zakończenie wojny między Ukrainą a Rosją ułatwiłoby proces przystąpienia Kijowa do NATO.
(Reportaż Ece Toksabay i Huseyin Hayatsever; tekst: Ali Kucukgocmen; montaż: Toby Chopra i Alex Richardson)
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”