Gospodarka
Erdogan chce wzmocnić relacje na szczycie Turcja-Afryka | Wiadomości gospodarcze i biznesowe
Stambuł, Turcja – Turcja dąży do pogłębienia więzi gospodarczych i wojskowych z Afryką, powiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan na ważnym szczycie afrykańskich głów państw w Stambule i wezwał do zasiadania jako przedstawiciel kontynentu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
W szczycie w Stambule biorą udział szefowie państw z 16 krajów afrykańskich oraz ponad 102 ministrów i przedstawicieli Unii Afrykańskiej i Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.
Trzeci Szczyt Partnerstwa Turcja-Afryka jest kontynuacją szeregu działań Turcji mających na celu wzmocnienie więzi z kontynentem.
W październiku Stambuł zaprosił liderów biznesu i dziesiątki ministrów z krajów afrykańskich na spotkanie na szczycie, którego celem było w szczególności zwiększenie handlu.
W tym samym miesiącu Erdogan odwiedził Angolę, Nigerię i Togo.
„Na kontynencie afrykańskim mieszka trzy przecinek miliarda ludzi, a on nie jest reprezentowany w Radzie Bezpieczeństwa” – powiedział w sobotę Erdogan.
„To wielka, rażąca niesprawiedliwość. Nadal jestem podekscytowany i podekscytowany za każdym razem, gdy odwiedzam kontynent” – powiedział Erdogan, dodając, że od 2004 roku odbył ponad 50 podróży na kontynent i odwiedził ponad 30 krajów.
„Ten szczyt jest dowodem na to, że Turcja jest zainteresowana Afryką, a zainteresowanie Turcji Afryką nie jest chwilowym zainteresowaniem, ale stałym zobowiązaniem. Nasi afrykańscy bracia i siostry pokazują, że są zainteresowani lepszą współpracą z Turcją.”
Szczepionki, drony, wzmożony handel
Erdogan ogłosił, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy Turcja podzieli się 15 milionami dawek szczepionki COVID-19 z krajami afrykańskimi.
Dodał, że Turcja jest również gotowa dzielić się wiedzą antyterrorystyczną i dostarczać technologię wojskową krajom w Afryce.
„Rozumiemy, że wyzwania związane z bezpieczeństwem, takie jak te ze strony Państwa Islamskiego (ISIL), Boko Haram i al-Shabab, dotyczą nie tylko kilku krajów, ale są wspólnym wyzwaniem. Turcja posiada zaawansowane technologie w przemyśle obronnym, a Turcja ma duże doświadczenie w zwalczaniu terroryzmu. Jesteśmy gotowi zaoferować te umiejętności naszym afrykańskim braciom i siostrom.”
Turcja posiada dużą bazę wojskową w Somalii, gdzie pomagała budować infrastrukturę dla rządu i szkolić personel ochrony.
Tureckie siły zbrojne są również obecne w Libii, gdzie wspierają rząd uznany przez ONZ, a tureckie drony odgrywają tam ważną rolę.
Podczas gdy szczegóły tego, jaki rodzaj współpracy wojskowej wyłoni się ze szczytu, wciąż nie są jasne, Murat Yigit z Istanbul Commerce University powiedział Al Jazeera, że afrykańscy przywódcy wykazali wyraźne zainteresowanie ofertami obronnymi Turcji.
„Pomyślne przełomy, jakich Turcja dokonała w przemyśle obronnym w ostatnich latach, z pewnością znajdują odzwierciedlenie w jej stosunkach z Afryką” – powiedział Yigit. „Oczekiwano, że poprawi współpracę obronną z takimi krajami jak Somalia, Niger i Etiopia.
„Ponadto, jak widać w Libii, tureckie drony w znacznym stopniu przyczynią się do pokoju w regionie. Nietrudno przewidzieć, że współpraca turecko-afrykańska w nowym okresie znajdzie nowe kluczowe sektory na polu wojskowym i handlowym.”
Turcja podpisała umowę o współpracy wojskowej z Etiopią na początku tego roku podczas wizyty premiera Abiy Ahmeda w Ankarze.
Wraz z Marokiem Etiopia już kupuje broń z Turcji. W październiku agencja informacyjna Reuters poinformowała, że oba kraje kupują tureckie drony Bayraktar TB2, które zostały również sprzedane Azerbejdżanowi, Polsce i Ukrainie.
Handel dwustronny między Turcją a krajami afrykańskimi również dramatycznie wzrósł w ostatnich latach.
W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2021 r. handel dwustronny osiągnął 30 miliardów dolarów, powiedział w sobotę Erdogan, a Turcja planuje zwiększyć go do ponad 50 miliardów dolarów w nadchodzących latach.
Erdogan dodał, że około 25 000 Afrykanów na kontynencie jest zatrudnionych przez tureckie firmy przy projektach o wartości 78 miliardów dolarów, a ponad 14 000 afrykańskich studentów studiowało w Turcji.
Wzmocniona współpraca gospodarcza między Turcją a narodami afrykańskimi wynika po części z chęci Turcji do dywersyfikacji swoich partnerów handlowych, powiedział Ismail Numan Telci, zastępca dyrektora Centrum Studiów Bliskiego Wschodu w Ankarze.
„Zamiast ograniczać się do swoich bezpośrednich sąsiadów, Turcja dotarła do większych regionów, takich jak Afryka, w celu dywersyfikacji swojego strategicznego zaangażowania. W związku z tym Ankara postrzega kraje afrykańskie jako równorzędnych partnerów w swojej polityce zagranicznej i celach gospodarczych ”- powiedział Telci.
Tymczasem afrykańskie głowy państw i rządów coraz częściej szukały partnerów rozwojowych poza historycznymi europejskimi ośrodkami władzy z kolonialną historią na kontynencie.
„W ostatnich latach jednak kraje te stają się coraz bardziej świadome swojego unikalnego potencjału nie tylko pod względem siły ekonomicznej, ale także potencjału dyplomatycznego i militarnego.
„W rezultacie kraje te stały się bardziej otwarte na nowe potęgi regionalne i globalne, w tym Turcję, aby zwiększyć swoje zaangażowanie w obronę swoich interesów”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”