Connect with us

Gospodarka

#EoF2022: Młodzi ludzie dzielą się swoimi marzeniami z papieżem Franciszkiem

Published

on

#EoF2022: Młodzi ludzie dzielą się swoimi marzeniami z papieżem Franciszkiem

Papież Franciszek wysłuchuje świadectw kilku młodych ekonomistów i przedsiębiorców uczestniczących w Ekonomii Francesco w Asyżu trzeciego i ostatniego dnia wydarzenia.

Francesca Merlo — Asyż, Włochy

Najlepsze zakończenie trzeciego i ostatniego dnia: udział papieża Franciszka. Młodzi ludzie uczęszczający do Ekonomii Francesco wypełnili tę samą salę w teatrze Lyrick w Asyżu, którą zapełnili po przybyciu, ale w sobotę coś się zmieniło. Ich serca i umysły były pełniejsze.

Obecność papieża Franciszka wypełniła salę jego pragnieniem zachęcenia młodych ludzi do uczynienia światowej gospodarki lepszą i sprawiedliwszą.

Papieża powitali młodzi ludzie, którzy następnie rozpoczęli swoje różnorodne przedstawienia, począwszy od adaptacji Księgi Izajasza. Aktorzy z całego świata zadawali pytania i odpowiadali na pytania w formie wezwania i odpowiedzi na podstawie przeczytanego fragmentu Biblii.

Muzyka pojawiła się, zanim 8 młodych ludzi wstało i podzieliło się swoimi świadectwami.

Włochy

Serena Ionata, studentka ekonomii z Włoch, podzieliła się tym, jak jej studia kładą silny nacisk na państwa, narody i instytucje. Zamiast tego, mówi, spotkanie Francesco Economy (EoF) było żywym dowodem na to, że „gospodarka jest przede wszystkim kwestią relacji międzyludzkich, a następnie dóbr; chodzi o ludzi, potem o towary; najpierw z gminy, potem z szeregowców.

Poprosiła nas wszystkich, abyśmy zaczęli od nowa – przyjrzeli się naszej gospodarce oraz zamieszkującym ją mężczyznom i kobietom przede wszystkim z myślą o braterstwie.

Benin

Kolejne zeznania złożył Henri Totin, dyrektor wykonawczy organizacji pozarządowej w Beninie. Henri poświęcił swoje życie na badanie gospodarki o obiegu zamkniętym i zielonej gospodarki, które stara się zastosować w celu poprawy życia ludzi mieszkających w Dangbo, w dolinie Ouémé, gdzie ludzie walczą z inwazyjną rośliną, która powoduje powstawanie łóżek wodnych na tych obszarach.

Teraz pracuje ze wszystkimi różnymi społecznościami dotkniętymi tą rośliną, zamieniając ją w nawóz, a czasem nawet w sztukę. Dziś, dzięki Economy of Francesco, on i inni jemu podobni pracują nad ulepszeniem tej zielonej gospodarki o obiegu zamkniętym, aby kontynuować współpracę ze społecznościami dotkniętymi przez naturę.

READ  Paszport Putina na Ukrainie: w innych krajach wschodzącej Europy

Argentyna

Facundo Pascutto pochodzi z Argentyny i pracuje nad projektem o nazwie „100 Asyżu” poświęconym wdrażaniu i pracy nad zielonymi gospodarkami Papieża.

Ten projekt, powiedział, „z jednej strony tworzy systemy relacji między aktorami społeczności, które albo nie istniały, albo wymagały wzmocnienia. Z drugiej strony na każdym spotkaniu zobowiązujemy się do rozwiązania problemu i stamtąd wspólnie pracujemy nad jego złagodzeniem (może to być m.in. środowisko, praca czy edukacja zawodowa). I po trzecie, omawiamy te kwestie z perspektywy, której uczy nas papież Franciszek”.

Dobro wspólne jest motorem zmian w kierunku holistycznego rozwoju.

Tajlandia

Lily Ralyn Satidtanasarn ma zaledwie 14 lat. Działaczka na rzecz ochrony środowiska, mówi, że spotkała się z kilkoma ministrami rządu, ale podkreśla, że ​​„przede wszystkim jestem jednym z nich. Członek młodzieży walczącej o naszą przyszłość. Zacząłem swoją działalność, gdy miałem 8 lat.”

Mimo że powiedziano jej, że jest za młoda, aby być aktywistką, Lily wykorzystała tę negatywność, by wytrwać. Dzięki EoF nie czuje się już samotna.

„Musimy zachęcać inne młode kobiety i młodzież do przełamywania barier, które mają je powstrzymać, dając im zasoby i możliwości, takie jak te, które zostały mi dane dzisiaj. Aby edukować i zachęcać”.

Kenia

Samuel Lekado z Kenii pracuje w społeczności Masajów i prowadzi usługi społeczne w celu podniesienia świadomości na temat ochrony.

Internet pozwolił mu nawiązać kontakt z członkami biznesu Francesco. „Dzisiaj mam grupę 20 dzieci uratowanych z analfabetyzmu i wysłanych do szkoły. Zwiększyliśmy świadomość kwestii zdrowotnych i środowiskowych.”

Samuel mówi, że dźwiga na swoich barkach całą społeczność Masajów i zauważa, że ​​to, co powstaje w EoF, jest tym, o czym marzył Martin Luther King.

READ  Prezydenci Europy Środkowej świętują 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

„Zmiany klimatyczne pozostają głównym wyzwaniem i kryzysem na całym świecie. Dlatego moim skromnym poddaniem się jednoczymy, aby być zielonym środowiskiem i ambasadorami naszych własnych pięknych krajów. Dar, który Bóg dał ludzkości do kontrolowania. Zasadź drzewo, ocal przyszłość”.

Afganistan

Młoda kobieta z Afganistanu opowiada, jak jej 20-letnia praca w walce o prawa kobiet została zniszczona przez przybycie talibów.

„Mój mąż brał również udział w demonstracjach przeciwko nowemu reżimowi: jego pracę powierzono członkowi talibów, a nasz dom został spalony. 26 sierpnia 2021 mieliśmy lecieć do USA, ale wybuch bomby uniemożliwił dostanie się na lotnisko. Wtedy blokada wyjazdowa zmusiła nas do pozostania w Afganistanie”.

W październiku skontaktował się z nią Francesco i od tego czasu mogła wylądować we Włoszech, a teraz pracuje stąd, aby kontynuować to, co zaczęła w domu.

Polska

Mateusz Ciasnocha jest rolnikiem z Polski: gospodarstwo Francesco. „Mamy misję, aby połączyć dwa światy i dwa słowa: rolnictwo i sprawiedliwość” – powiedział Mateusz. Tutaj, kontynuował, istnieje społeczność, która walczy z niesprawiedliwością, z którą spotykamy się każdego dnia.

Chcemy nadal urzeczywistniać nasze marzenia – podkreśla Mateusz – zapewniamy, że Gospodarstwo Francesco – i rolnicy na świecie, zwłaszcza młodzi rolnicy – ​​są chętni i gotowi nadal aktywnie wspierać zaangażowanie EFO w procesy międzynarodowe , a także wzmocnienie oddolnych, braterskich działań na całym świecie, w tym poprzez Laudato si’ platforma działania.”

Włochy

Andrea przebywa w więzieniu od dziewięciu lat. Mówi, że przez ten czas miał mnóstwo czasu na refleksję nad sensem życia i tym, co go tak daleko od niego oddaliło.

Odkąd zdał sobie sprawę ze swojego błędu, był w stanie wznowić studia i czuje, że jest na dobrej drodze. Świadomy, że przebywa w więzieniu, w którym więźniowie mogą być rehabilitowani, nazywa je „miejscem, w którym człowiek ma szansę się rozwijać”.

READ  Kraków rozbudowuje linie tramwajowe dzięki pożyczce EBOR

Andrea jest w stanie pracować z powodu jego uwięzienia i wie, że wyjdzie z więzienia lepszym człowiekiem niż wtedy, gdy wszedł.

„Każdy człowiek ma ogromny potencjał, trzeba go tylko odkryć. Sam w to nie wierzyłem i to dzięki ludziom, którzy mnie wspierali, jestem tu dzisiaj, aby podzielić się moim świadectwem”.

Papież Franciszek

Na zakończenie tych świadectw Papież Franciszek przemówił przed wysłuchaniem krótkich opisów różnych wiosek, do których młodzi ludzie uczęszczali podczas trzydniowego wydarzenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *