Connect with us

Gospodarka

Emisje gazów cieplarnianych gospodarki UE: -3% w pierwszym kwartale 2023 r. – Produkty Eurostat News

Published

on

Emisje gazów cieplarnianych gospodarki UE: -3% w pierwszym kwartale 2023 r. – Produkty Eurostat News

W pierwszym kwartale 2023 r. emisja gazów cieplarnianych z gospodarki UE wyniosła łącznie 941 mln ton CO2– odpowiedniki (CO2-eq), spadek o 2,9% w porównaniu z tym samym kwartałem 2022 r. (969 mln ton CO).2-równ.). Spadek ten zbiegł się w czasie ze wzrostem produktu krajowego brutto (PKB) UE o 1,2% w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z tym samym kwartałem 2022 r.

Ta informacja pochodzi z opublikowanych dziś przez Eurostat danych o kwartalnych szacunkach emisji gazów cieplarnianych według działalności gospodarczej. Kwartalne szacunki emisji gazów cieplarnianych uzupełniają kwartalne dane społeczno-ekonomiczne, takie jak PKB czy zatrudnienie. Ten artykuł przedstawia niektóre spostrzeżenia z bardziej szczegółowego artykułu Statistics Explained na temat kwartalnych emisji gazów cieplarnianych.

Zbiory danych źródłowych: env_ac_aigg_q i namq_10_gdp

W pierwszym kwartale 2023 r. sektory gospodarki odpowiedzialne za największą emisję gazów cieplarnianych to „gospodarstwa domowe” (24%), „przetwórstwo” (20%), „energia elektryczna, zaopatrywanie w gaz” (19%), „rolnictwo” (13 proc. %). ), następnie „transport i magazynowanie” (10%).

Dane pokazują, że emisje spadły w 5 z 9 sektorów gospodarki w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. Najsilniejszy spadek odnotowano w sektorze „Energia elektryczna, zaopatrywanie w gaz” (-12,3%). Głównym sektorem, w którym nastąpił wzrost emisji, był „transport i magazynowanie” (+7,2%).

Emisje gazów cieplarnianych spadły w 21 krajach UE

Emisje spadły w prawie wszystkich krajach UE w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r., z wyjątkiem Irlandii (+9,1%), Łotwy (+7,5%), Słowacji (+1,9%), Danii (+1,7%) . ) Szwecja (+1,6%) i Finlandia (0,3%), gdzie wzrosły. Ta grupa członków UE również odnotowała wzrost PKB.

Największe redukcje emisji gazów cieplarnianych zarejestrowano w Bułgarii (-15,2%), Estonii (-14,7%) i Słowenii (-9,6%).

Zbiór danych źródłowych: env_ac_aigg_q i namq_10_gdp

Spośród 21 krajów UE, które ograniczyły emisje, tylko sześć obniżyło również swoje PKB (Czechy, Estonia, Litwa, Luksemburg, Węgry i Polska), tj. 15 krajów UE (Portugalia, Chorwacja, Belgia, Malta, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Austria, Rumunia, Włochy, Cypr, Grecja, Słowenia i Bułgaria ograniczyły emisje, jednocześnie zwiększając swój PKB.

READ  Polska kończy budowę muru na granicy białoruskiej, aby powstrzymać migrantów

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *