Connect with us

Nauka

Elementy kursu online na temat sztucznej inteligencji są teraz dostępne w 22 krajach i językach UE

Published

on

Elementy kursu online na temat sztucznej inteligencji są teraz dostępne w 22 krajach i językach UE

Finlandia chce przeszkolić jeden procent obywateli UE w zakresie podstaw sztucznej inteligencji. Bezpłatny kurs online został zaprojektowany i zorganizowany przez Uniwersytet Helsiński i firmę technologiczną Reaktor.

Finlandia opublikowała kurs online Elementy AI w 22 krajach UE w ich językach. Łotwa była pierwszym krajem, który uruchomił kurs w maju 2020 r., A Hiszpania i Słowenia ostatni w kwietniu 2021 r.

Podczas swojej prezydencji w UE w grudniu 2019 r. Finlandia zdecydowała się zainwestować w przyszłe umiejętności Europejczyków i bezpłatnie zaoferować kurs online dotyczący elementów sztucznej inteligencji wszystkim państwom członkowskim.

Celem jest przeszkolenie jednego procenta obywateli UE w zakresie podstaw sztucznej inteligencji, a tym samym wzmocnienie cyfrowego przywództwa w UE. Kurs został zaprojektowany i zorganizowany przez Uniwersytet w Helsinkach i Reaktor, fińską firmę technologiczną.

„Cyfryzacja przyspiesza transformację pracy i wymaga od pracowników nowych umiejętności. Jednocześnie oferuje rozwiązania do nauki nowych umiejętności. Kurs online z podstaw sztucznej inteligencji to doskonały przykład tego, jak możemy wspierać uczenie się przez całe życie Europejczyków. Ten kurs jest również potrzebny w przyszłości ”- powiedział minister pracy Tuula Haatainen.

Na kurs w UE zapisało się ponad 240 000 osób

W całej UE w kursie uczestniczy 244902 osób, co stanowi 0,055% populacji. Spośród zapisanych na kurs ukończyło go 15,9%. Około 55% uczestników to mężczyźni, a reszta to kobiety.

„Około 2% Finów ukończyło kurs i zachęcam wszystkich Europejczyków do jego zbadania. Kluczową ideą na naszej uczelni jest to, że nauka i uczenie się należą do każdego. Ten kurs jest sposobem inwestowania w umiejętności obywateli, promowania uczenia się przez całe życie i zaspokajania potrzeb informacyjnych społeczeństwa ”- mówi Sari Lindblom, dziekan Uniwersytetu w Helsinkach.

Spośród nowych krajów odsetek populacji zapisanej na kurs jest najwyższy w Chorwacji (ponad 21 000 uczestników, czyli 0,5% populacji) i na Łotwie (około 7 200 uczestników, czyli 0,4% populacji). Jednak liczba zapisanych studentów, którzy ukończyli kurs, jest najwyższa w Luksemburgu, Holandii i Włoszech i wynosi około 15–19%. Szwecja i Estonia zajmują pierwsze miejsce w statystykach, ponieważ kurs był tam dostępny już przed inicjatywą Finlandii. Na całym świecie w kursie wzięło udział ponad 660 000 osób.

„Sztuczna inteligencja to nie rewolucja robotów, ale codzienność, której nie trzeba mistyfikować. Kurs oferuje rodzaj naukowej szczepionki przeciwko wszystkim szumom i wprowadzającym w błąd nagłówkom na temat sztucznej inteligencji. Naszym celem jest zaangażowanie obywateli w myślenie o nowych zastosowaniach sztucznej inteligencji, aby sztuczna inteligencja mogła być rozwijana w celu zaspokojenia rzeczywistych potrzeb ludzi ”- mówi profesor Teemu Roos, który jest odpowiedzialny za prowadzenie kursu.

Lokalni partnerzy wspierają kurs w krajach UE

W każdym kraju UE jest lokalny partner akademicki i inni partnerzy, którzy będą reklamować kurs nawet po jego uruchomieniu. W prace te zaangażowane są również fińskie misje w państwach członkowskich.

Kurs został już opublikowany w Holandii, Belgii, Bułgarii, Hiszpanii, Irlandii, Włoszech, Austrii, Grecji, Chorwacji, Cyprze, Łotwie, Litwie, Luksemburgu, Malcie, Polsce, Portugalii, Francji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Danii i republika czeska. Kurs był dostępny w Estonii, Szwecji i Niemczech przed inicjatywą Finlandii podczas prezydencji w UE.

Czytanie: Sztuczna inteligencja potrzebuje ludzi: trzy powody, by teraz nauczyć się podstaw

Może Cię również zainteresować Konstrukcja AI i Etyka AI Kursy online.

/ Publikacja publiczna. Ten materiał pochodzi z oryginalnej organizacji i może mieć charakter punktualny, zredagowany dla przejrzystości, stylu i długości. Wyświetl w całości tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *