technologia
Elektrownia gazowo-parowa Ostrołęka C, Polska
Ostrołęka C to elektrownia gazowo-parowa o mocy 745 MW, która powstaje na Mazowszu w Ostrołęce.
Przewodnik po częściach turbin i układach chłodzenia
Dokument zawiera szczegółowe informacje o producentach i dostawcach oraz ich produktach, a także dane kontaktowe, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o zakupie.
z Przewodnika dla kupujących technologię zasilania
Wielkie dzięki.Sprawdź pocztę e-mail, aby pobrać przewodnik zakupu.
Zakład jest rozwijany przez Energę, spółkę zajmującą się wytwarzaniem i dystrybucją energii z siedzibą w Polsce, będącą spółką zależną Grupa PKN Orlen. Energa utworzyła spółkę celową CCGT Ostrołęka w styczniu 2021 roku, aby nadzorować budowę i rozwój projektu.
Szacowana inwestycja w projekt to 2,5 mld zł (642,12 mln USD). Budowa projektu rozpoczęła się w marcu 2022 r., a rozpoczęcie działalności zaplanowano na 2025 r.
Projekt wpisuje się w cele dekarbonizacyjne zarówno Polski, jak i Grupy ORLEN, a także uniknięcie deficytu energii elektrycznej w krajowym systemie energetycznym po 2025 roku.
ORLEN planuje ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 33% na megawatogodzinę do 2030 roku i osiągnąć zero netto do 2050 roku. Projekt został zaprojektowany w taki sposób, aby w przyszłości można było wybudować zakład wychwytywania dwutlenku węgla.
Lokalizacja i szczegóły rozwoju
Projekt zlokalizowany jest w województwie mazowieckim, na północny wschód od miasta Ostrołęka. Zajmie powierzchnię około 27 hektarów.
Pierwotny plan budowy elektrowni węglowej o mocy 1 GW został później zamieniony na elektrownię gazową ze względu na nową europejską politykę klimatyczną ogłoszoną w 2019 r. i wynikające z niej wyższe koszty związane z budową elektrowni węglowej.
Umowa mocowa podpisana w 2018 roku dla projektu węglowego została rozwiązana bez kar z Elektrownią Ostrołęka, spółką celową skupioną na rozwoju elektrowni węglowej.
PKN Orlen, Energa i Enea podpisał umowę na budowę elektrowni gazowej zamiast węglowej w czerwcu 2020 roku. Zabudowa terenów poprzemysłowych wykorzystuje istniejącą infrastrukturę, a także grunty wcześniej przeznaczone pod budowę bloku węglowego.
Rozbudowa elektrowni gazowo-parowej Ostrołęka C
Elektrownia gazowo-parowa Ostrołęka C będzie składać się z jednego bloku składającego się z Ogólne elektryczne (GE) Turbina gazowa 9HA.02, turbina parowa STF-D650, generator klasy W88, wytwornica pary z odzyskiem ciepła i chłodnia wentylatorowa typu mokrego. Obejmie on również system sterowania rozproszonego Mark VIe (DCS) firmy GE.
Turbina gazowa 9HA.02 może generować do 838 MW mocy przy sprawności netto 64,1%.
Turbina parowa STF-D650 może generować od 200 MW do 700 MW ze sprawnością 48% i może być stosowana w sieciach 50 Hz / 60 Hz.
Turbina gazowa powstanie w Belfort we Francji, natomiast turbina parowa i generator będą produkowane w Polsce.
Energię elektryczną do stacji PSE Ostrołęka będzie transportować linia napowietrzna 400 kV o długości 3 km.
Zaopatrzenie w gaz i energię elektryczną
CCPP będzie zasilana gazem ziemnym wysokometanowym dostarczanym przez Terminal Skroplonego Gazu Ziemnego (LNG) w Kłajpedzie na Litwie.
Gazociąg o długości 28 km będzie dostarczał paliwo gazowe dla projektu. Przejedzie przez województwa mazowieckie i podlaskie. Gazociąg zostanie podłączony do istniejącego dwukierunkowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL).
W przyszłości elektrownia będzie miała również możliwość wykorzystania innych paliw, takich jak wodór czy biometan.
finansowanie
PKN Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisały umowę inwestycyjną o współpracy przy budowie elektrowni węglowej o mocy 1 GW w grudniu 2020 roku i założyły w tym celu Elektrownię Ostrołęka.
CCGT Ostrołęka powstała w styczniu 2021 roku jako wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen, Energa i PGNiG. PKN Orlen zobowiązał się przeznaczyć na projekt 1,55 mld zł (414 mln USD) w przypadku zaprzestania zaangażowania PGNiG w projekt.
zaangażowany wykonawca
GE Gas Power, spółka zależna General Electric, otrzymała w lipcu 2022 r. kontrakt na dostawę turbiny gazowej, turbiny parowej, generatora, generatora pary z odzyskiem ciepła i systemu sterowania dla projektu. Zamówienie obejmuje również kontrakt inżynieryjny i przetargowy (EPC) na budowę elektrowni.
Współpracując z GE Steam Power Systems (dawniej Alstom Power Systems), GE Power otrzymał w lipcu 2018 r. kontrakt „pod klucz” na projekt opalany węglem. Kontrakt został zrewidowany w czerwcu 2021 roku, po przejściu projektu z węgla na gaz.
Mostostal Warszawa, firma budowlana, została zakontraktowana przez GE na budowę głównego budynku elektrowni wraz z obiektami towarzyszącymi, sieciami i drogami.
Polimex-Mostostal, firma budowlana, została zakontraktowana przez GE na dostawę i montaż konstrukcji stalowych dla projektu elektrowni węglowej.
W zawarciu umowy EPC z GE doradzała kancelaria DWF Group.
Umowa na budowę gazociągu została podpisana w sierpniu 2022 r. z spółką gazową Romgos Gwiazdowscy z siedzibą w Polsce.
tematy w tym artykule: