Connect with us

technologia

EIMA 2022 platformą współpracy włosko-polskiej

Published

on

EIMA 2022 platformą współpracy włosko-polskiej

23 września 2022 r. Polska: Po rekordowym 2021 roku sprzedaż ciągników w Polsce spadła o 15,2% w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku, ale nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Handel z Włochami rośnie. Polska jest obecnie siódmym rynkiem docelowym dla maszyn rolniczych Made in Italy, a targi EIMA 2022 są okazją do wzmocnienia tego partnerstwa.

Polski rynek ciągników spowalnia w pierwszych dziewięciu miesiącach roku, ale nadal wykazuje wysoki poziom sprzedaży. Z najnowszych danych opublikowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych wynika, że ​​między styczniem a sierpniem 2022 r. zarejestrowano łącznie 7711 pojazdów, wobec ponad 9 tys. w analogicznym okresie 2021 r. (-15,2%). Dane zostały zaprezentowane dziś rano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Bednarach (Polska) w ramach Agro Show, zorganizowanej przez Agencję ICE we współpracy z FederUnacoma (Włoskie Stowarzyszenie Producentów Maszyn Rolniczych). W spotkaniu z prasą zorganizowanym w celu zaprezentowania 45. edycji EIMA International (9-13 listopada, Bolonia) wzięli udział dyrektor biura agencji ICE w Warszawie Paolo Lemma, prezes FederUnacoma, Alessandro Malavolti oraz zastępca dyrektora części generalnej Federacji Fabio Ricci.

Spadek polskiej agromechaniki – wyjaśniono na konferencji – można uznać za organiczny po rekordowym wzroście w 2021 r. (+41,7%), kiedy sprzedano około 14 050 ciągników. Boom rynkowy miał również stymulujący wpływ na wymianę handlową z Włochami. Dane ISTAT przetwarzane przez FederUnacoma pokazują, że w ubiegłym roku zarówno włoski eksport ciągników (+37,8% o wartości ponad 111 mln euro), jak i eksport narzędzi i innych maszyn rolniczych (+29,2% o wartości 131 mln euro) bardzo stale wzrastał. Trend wzrostowy utrzymał się w pierwszych sześciu miesiącach 2022 r., podczas których Włochy zdołały zdobyć dalsze udziały w rynku – według Paolo Lemma – aż do pozycji trzeciego co do wielkości dostawcy maszyn rolniczych w Polsce. Między styczniem a czerwcem br. włoski eksport maszyn rolniczych wzrósł o kolejne 26,2% (147 mln euro) w porównaniu z rekordowym wynikiem w tym samym okresie 2021 roku. Pozycja związana z eksploatacją maszyn i urządzeń – dodaje Wicedyrektor FederUnacoma dodał konferencję – zrobił największy postęp (+37,4% przy wartości ok. 85 mln euro). Eksport ciągników był również dodatni w pierwszych sześciu miesiącach roku z +13,6% wartością około 62 milionów euro. Polska stała się siódmym rynkiem docelowym dla włoskiego przemysłu maszyn rolniczych w wartościach bezwzględnych – skomentował Alessandro Malavolti – i to świadczy o tym, jak silne są więzi handlowe między dwoma krajami w sektorze maszyn rolniczych. Oczekuje się – dodał prezes FederUnacoma – że włoski eksport do Polski będzie rósł średnio o 9% rocznie w ciągu czterech lat 2022-2025.

READ  Katarsko-Polskie Forum Ekonomiczne Nowych Technologii dyskutuje o możliwościach handlowych

Już niedługo włosko-polskie partnerstwo One będzie miało okazję jeszcze bardziej wzmocnić się na scenie EIMA International, światowej wystawy inżynierii rolniczej, która odbędzie się w dniach 9-13 listopada w Bolonii. Wielkie targi bolońskie, pierwsze pod względem zasięgu i międzynarodowości z ponad 1500 wystawienniczymi branżami, to długo wyczekiwane spotkanie polskich przedsiębiorców. Ostatnie cztery edycje odwiedziła stała liczba około 1000 polskich kupców. Wystawa w Bolonii – podsumował Malavolti – jest wyjątkową wizytówką innowacji, oferując najbardziej zaawansowane maszyny do każdego modelu rolniczego, dzięki szerokiej gamie prezentowanych technologii.

Przeczytaj także: Corteva Agriscience wprowadza do Indii program pozytywnych liderów klimatycznych

(Aby uzyskać najnowsze wiadomości i aktualizacje dotyczące rolnictwa, śledź Krishak Jagat Wiadomości Google)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *