Świat
Egipt twierdzi, że ostatnia runda rozmów GERD to „ostatnia szansa” przed wypełnieniem drugiej tamy
CAIRO / KINSHASA (Reuters) – Niedawne spotkanie Egiptu, Sudanu i Etiopii w sprawie Wielkiej Etiopskiej Zapory Renesansowej może być ostatnią okazją do wznowienia rozmów, zanim zostanie ona wypełniona drugi rok z rzędu, powiedział Egipt w niedzielnym oświadczeniu.
Spotkanie kończy się w poniedziałek w Kinszasie. Wcześniejsze próby porozumienia w sprawie ogromnej tamy, którą Etiopia buduje na Nilu Błękitnym, zakończyły się ślepymi zaułkami.
Według Etiopii tama ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego i wytwarzania energii. Egipt obawia się, że zagrozi zaopatrzeniu w wodę Nilu, podczas gdy Sudan martwi się o bezpieczeństwo tamy i regulację przepływu wody przez własne tamy i stacje wodne.
Etiopia ogłosiła, że uzupełni zbiornik znajdujący się za ogromną zaporą hydroelektryczną po tym, jak sezonowe deszcze zaczęły się tego lata. Jest to posunięcie, któremu sprzeciwiają się zarówno Sudan, jak i Egipt.
„Negocjacje te to ostatnia szansa, jaką trzy kraje muszą wykorzystać, aby osiągnąć porozumienie … przed nadchodzącym sezonem powodziowym” – oświadczył egipski minister spraw zagranicznych.
W zeszłym tygodniu prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi powiedział, że jeśli zapora wpłynie na dostawy wody w Egipcie, nastąpi „niewyobrażalna niestabilność w regionie”.
Sudan jest obecnie uwikłany w intensywny spór graniczny z Etiopią o żyzny region al-Fashqa i zakończył w sobotę wspólne ćwiczenia wojskowe z Egiptem.
W osobnym oświadczeniu Sudan powiedział, że Etiopia zwiększyła swój udział w negocjacjach, próbując wznowić dyskusje na temat dystrybucji wody Nilu.
„Zapraszam wszystkich do nowego startu, do otwarcia jednego lub więcej okien nadziei” – powiedział Felix Tshisekedi, prezydent Demokratycznej Republiki Konga i przewodniczący Unii Afrykańskiej, który pełni rolę mediatora w negocjacjach.
Sudan z zadowoleniem przyjął inicjatywę Zjednoczonych Emiratów Arabskich w marcu, aby pośredniczyć zarówno w rozmowach o zaporze, jak i sporze granicznym, ale ostatnio wezwał do zaangażowania ONZ, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych jako mediatorów.
Relacja Nayery Abdallah w Kairze, Hereward Holland w Kinszasie i Khalid Abdelaziz w Chartumie, list od Nafisy Eltahir; Adaptacja autorstwa Hugh Lawson
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”