Connect with us

Gospodarka

EBOR przewiduje wzrost Polski na poziomie 0,6 proc. w 2023 r. – The First News

Published

on

EBOR przewiduje wzrost Polski na poziomie 0,6 proc. w 2023 r. – The First News

Polska gospodarka wzrośnie o 0,6 proc. w 2023 r. i o 3 proc. w 2024 r. – podał w swojej najnowszej prognozie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

W raporcie Regional Economic Outlook z maja 2023 r. EBOR stwierdził, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 i 2024 r. będzie niższy niż w ubiegłym roku.

„Polska gospodarka okazała się odporna w 2022 r., rosnąc o 5,1 proc., podczas gdy wydatki inwestycyjne wzrosły o 4,5 proc., pomimo wyższych kosztów finansowania i zaostrzenia akcji kredytowej banków” – podał bank. „Pod koniec 2022 roku i w pierwszych miesiącach 2023 roku dynamika wzrostu wyraźnie wyhamowała. Słabsza konsumpcja prywatna, odzwierciedlająca gwałtowny wzrost kosztów utrzymania, spowolnienie wzrostu wydatków publicznych i ujemny eksport netto zaważyły ​​na wzroście”.

„Prognozuje się, że wzrost PKB w Polsce spowolni do 0,6 proc. w 2023 r. i powróci do 3,0 proc. w 2024 r.” – podał EBOR.

„Dane gospodarcze mogą się poprawić w drugiej połowie 2023 r., ponieważ obniżki podatków wprowadzone w 2022 r., wraz z możliwym przedwyborczym szaleństwem wydatków, mogą zwiększyć popyt wewnętrzny” – dodał EBOR.

Według banku, stopa inflacji w Polsce pozostanie powyżej celu banku centralnego wynoszącego 2,5 proc. przez długi czas do 2025 roku.

EBOR powiedział, że polski system bankowy wydaje się być odporny, ale nierozwiązana kwestia kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich jest problemem długoterminowym.

„Polski system bankowy wydaje się odporny pod względem finansowania, nadzoru i płynności. W dłuższej perspektywie nierozwiązane problemy związane z kredytami hipotecznymi denominowanymi we frankach szwajcarskich oraz praktyka doraźnych zmian regulacyjnych, takich jak moratoria kredytów hipotecznych, mogą mieć duże znaczenie”. projektów” – ostrzegł Bank.

READ  Rozprawa sądowa o prymacie prawa unijnego lub polskiego
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *