Connect with us

Gospodarka

EBOR pożycza 42 mln euro na wsparcie Cersanit w Polsce i na Ukrainie

Published

on

EBOR pożycza 42 mln euro na wsparcie Cersanit w Polsce i na Ukrainie

  • EBOR pożycza 42 mln euro wiodącemu polskiemu i regionalnemu producentowi ceramiki łazienkowej

  • Pożyczka wesprze polskie i ukraińskie jednostki Grupy Cersanit

  • W odpowiedzi na wojnę EBOR zwiększył finansowanie dla Ukrainy i krajów sąsiednich

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udziela pożyczki w wysokości 42 USD firmie Cersanit SA, wiodącemu polskiemu producentowi płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek, prowadzącemu dużą działalność na Ukrainie, który ma odegrać ważną rolę w odbudowie infrastruktury zniszczonej przez wojenny milion euro.

Długoterminowe finansowanie, podpisane przez prezesa EBOiR Odile Renaud-Basso podczas wizyty w Polsce, pomoże firmie zakończyć kilka inwestycji zarówno na Ukrainie, jak iw Polsce oraz zaspokoić jej potrzeby w zakresie kapitału obrotowego. W szczególności finansowanie EBOR umożliwi Grupie Cersanit rozszerzenie produkcji płytek i ceramiki sanitarnej na Ukrainie, ukończenie projektu produkcji wielkoformatowych płytek ceramicznych w tym samym zakładzie na Ukrainie, przebudowę fabryki wyrobów akrylowych w Polsce oraz poprawę efektywności energetycznej Modernizacje i inne inwestycje modernizacyjne w Polsce.

EBOR zaoferował niezachwiane wsparcie Ukrainie i jej sąsiadom od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku. Oprócz programu Resilience and Livelihoods Framework uruchomionego na początku 2022 r. w celu zapewnienia finansowania w celu złagodzenia wpływu wojny na Ukrainę i kraje sąsiednie, w tym Polskę, bank zobowiązał się zainwestować na Ukrainie rekordową kwotę 3 miliardów euro do końca 2023 r. W 2022 r. rozlokował na Ukrainie 1,7 mld EUR, a także kolejne 200 mln EUR uruchomione przez partnerskie instytucje finansowe. Bank miał również rekordowy rok w Polsce z łącznymi inwestycjami w wysokości 990 mln euro w 2022 roku.

Wojna Rosji z Ukrainą wpłynęła na Grupę Cersanit na kilka sposobów. Zmusiło to ukraińską spółkę zależną Cersanit, Cersanit Invest LLC, która zatrudnia około 1200 osób, do czasowego wstrzymania produkcji. Wojna skłoniła również firmę do podjęcia strategicznej decyzji o zbyciu aktywów w Rosji, która odpowiadała za prawie jedną piątą całkowitej sprzedaży grupy.

W tym samym czasie polską działalność Cersanit dotknął pożar, który zniszczył fabrykę wyrobów akrylowych.

„Ta inwestycja nie tylko pomaga gospodarkom obu krajów, wspierając dynamiczny biznes, który lokalnie produkuje towary, które będą integralną częścią odbudowy Ukrainy, ale także chroni kapitał ludzki, zachowując ważne miejsca pracy. EBOR pozostaje zaangażowany w finansowanie innych inwestycji na Ukrainie i w krajach sąsiednich dotkniętych wojną” – powiedział wiceprezes EBOR Alain Pilloux, który podpisał umowę kredytową w Warszawie.

„Pomimo bardzo trudnego otoczenia spowodowanego wybuchem wojny i wzrostem cen energii, Cersanit wykazał się odpornością i umiejętnością dostosowania się do nowej rzeczywistości gospodarczej. Nadal jesteśmy zaangażowani w rozwój naszej działalności na Ukrainie poprzez kontynuację produkcji płytek ceramicznych i ceramiki sanitarnej. Dziękuję wszystkim pracownikom Cersanit za zaangażowanie, poświęcenie i empatię. Głęboko wierzę też, że inne europejskie i światowe firmy pójdą w nasze ślady i również rozważą inwestycje na Ukrainie – powiedział Michał Sołowow, właściciel Cersanit.

Naprawa szkód wojennych w infrastrukturze Ukrainy będzie kosztować setki miliardów dolarów. Płytki ceramiczne, ceramika sanitarna i armatura łazienkowa są niezbędnymi materiałami budowlanymi stosowanymi przy odbudowie zniszczonych budynków mieszkalnych, przemysłowych oraz infrastruktury społecznej, w tym szkół, przedszkoli, szpitali, budynków użyteczności publicznej świadczących niezbędne usługi.

Jednym z atutów projektu jest ułatwienie ekspansji dynamicznej polskiej firmy na inne kraje europejskie. Po zamknięciu działalności w Rosji Cersanit SA planuje rozszerzyć i umocnić swoją obecność na rynkach Unii Europejskiej, wykorzystując silną sprzedaż eksportową oraz ugruntowaną pozycję na rynkach europejskich.

Współpraca Cersanit z EBOR sięga 2006 roku, kiedy to EBOR zaczął wspierać międzynarodową ekspansję Cersanit. Do tej pory EBOR udzielił Grupie Cersanit finansowania w wysokości 122,2 mln euro w formie pożyczek bilateralnych i kredytów A/B, mobilizując zaangażowanie banków komercyjnych.

READ  Kluczowe wydarzenia na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *