Connect with us

Gospodarka

EBOR inwestuje w Polsce rekordową sumę 1,3 miliarda euro

Published

on

EBOR inwestuje w Polsce rekordową sumę 1,3 miliarda euro
EBOR inwestuje w Polsce rekordową sumę 1,3 miliarda euro







  • W 2023 roku EBOR zainwestował w Polsce rekordową kwotę 1,3 miliarda euro

  • Liczba ta przekracza poprzedni rekord wynoszący 990 mln euro w 2022 r

  • Sto procent inwestycji trafiło do sektora prywatnego, a 75 procent do zielonej gospodarki Polski

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zainwestował w Polsce w 2023 roku rekordową kwotę 1,3 miliarda euro. Przekroczyło to poprzedni rekord wynoszący 990 mln euro w 2022 r. i uczyniło z Polski w zeszłym roku trzeci co do wielkości rynek EBOR.

Elisabetta Falcetti, dyrektor regionalna EBOR na Polskę i kraje bałtyckie, powiedziała: „EBOR osiągnął rekordowy poziom inwestycji w Polsce w 2023 roku i nadal wspiera naszych klientów w trudnych okolicznościach makroekonomicznych i geopolitycznych oraz w obliczu trwających skutków wojny z sąsiadującą z Polską Ukrainą. ”

„Jestem bardzo dumna z tego, co udało się osiągnąć naszemu zespołowi” – ​​kontynuowała. „Jestem szczególnie dumny, że 100 procent naszych inwestycji trafiło do polskiego sektora prywatnego, a trzy czwarte przyczyniło się do przejścia Polski na niskoemisyjną i ekologiczną gospodarkę”.

W 2023 roku bank podpisał szereg przełomowych transakcji. Obejmuje to inwestycję banku o wartości 140 mln euro w budowę pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

Inwestycja jest jednym z kilku projektów w zakresie energii odnawialnej wspieranych przez EBOR, które w perspektywie krótko- i średnioterminowej zwiększą moce odnawialne w Polsce o ponad 1,3 GW. Ogółem 75 procent zeszłorocznych inwestycji przeznaczono na projekty związane z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną, w tym recykling elektroodpadów i ekologiczne instrumenty finansowania.

Bank w dalszym ciągu koncentrował się na polskim rynku kapitałowym i finansowym. Spółka podpisała pierwszą w Polsce umowę o sekurytyzacji syntetycznej z Santander Leasing, wspierając szersze przyjęcie innowacyjnego instrumentu na polskim rynku finansowym. EBOR wspierał także banki o znaczeniu systemowym, takie jak Bank Pekao i Santander Bank Polska, w pozyskiwaniu środków na lokalnym rynku kapitału dłużnego poprzez udział w emisji ich pierwszych niepreferowanych obligacji denominowanych w złotych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Odzwierciedlając dobre wyniki polskiego sektora prywatnego, bank podpisał także pięć umów o bezpośrednim uczestnictwie. Należą do nich wiodąca polska firma farmaceutyczna Pelion (25 mln euro), zintegrowany producent energii odnawialnej R.Power (75 mln euro) i dostawca technologii bankowych Vodeno (50 mln euro).

Przy rekordowych inwestycjach całkowite zaangażowanie banku w Polsce od 1991 roku wyniosło 13,9 miliardów euro, z czego 92 procent miało formę zadłużenia lub kapitału własnego w spółkach sektora prywatnego.












READ  OBWE wysyła misję obserwacji wyborów przed wyborami do Polski – EURACTIV.com
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *