CNN
—
Rosyjski sąd umieścił dziennikarza „Forbesa” Siergieja Mingazowa w areszcie domowym po tym, jak został aresztowany za rzekome rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti.
Według „Forbes Russia” dziennikarz po piątkowym zatrzymaniu w areszcie domowym będzie przebywał co najmniej dwa miesiące w oczekiwaniu na proces.
W sobotę RIA podała: „Dziennikarz Forbesa Mingazow, który został aresztowany za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości na temat rosyjskich sił zbrojnych, został umieszczony w areszcie domowym”.
W piątek prawnik Mingazowa Konstantin Bubon powiedział, że dziennikarz został aresztowany za ponowne opublikowanie w Telegramie „publikacji o wydarzeniach w Buczy (Ukraina)”.
W momencie publikacji tego artykułu kanał Mingazova na Telegramie miał 476 subskrybentów. Wygląda na to, że ponownie opublikował historie o rosyjskiej armii podobno dopuścił się okrucieństw w Buczy, niedaleko stolicy Ukrainy Kijowa, przez inne serwisy informacyjne, takie jak rosyjski kanał BBC i Radio Freedom.
Bubon powiedział, że Mingazow został oskarżony o „świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji” na temat rosyjskich sił zbrojnych „pod pozorem” wiarygodnych raportów.
Miasto Bucza zostało wyzwolone przez siły ukraińskie pod koniec marca 2022 r., po zajęciu go na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym tego samego roku. Według Ukraińskiej Prokuratury Generalnej armia rosyjska popełniła w obwodzie buczańskim tysiące zbrodni wojennych, zabijając setki cywilów w mieście. Kreml zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w masowych mordach i powtórzył bezpodstawne twierdzenie, że wizerunki zwłok cywilów zostały sfałszowane.
Bubon powiedział rosyjskiemu „Forbesowi”, że areszt domowy Mingazowa został wprowadzony jako „środek zapobiegawczy”. W Rosji środki zapobiegawcze stosowane są przed rozprawą i obejmują tymczasowe aresztowanie, zwolnienie za kaucją lub umieszczenie w areszcie domowym.
Bubon powiedział także rosyjskiemu „Forbesowi”, że sąd zakazał Mingazowowi korzystania z Internetu i ograniczył jego komunikację z osobami innymi niż krewni, śledczy, prawnicy i pracownicy służby zdrowia.
W sobotę Komitet Śledczy Obwodu Chabarowskiego oświadczył, nie wymieniając nazwiska Mingasowa, że wybrał areszt domowy „jako środek zapobiegawczy” po postawieniu w stan oskarżenia mężczyzny za świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych.
„W kwietniu 2022 roku człowiek powodowany nienawiścią polityczną opublikował w kierowanym przez siebie kanale informacyjnym publikację przeznaczoną dla nieograniczonej liczby osób” – zarzuciła komisja śledcza.
„Celowo zawierał fałszywe informacje o… Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej pod pretekstem wiarygodności” – kontynuowano.
Rosja atakuje dziennikarzy od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Aresztowano kilku prominentnych dziennikarzy, w tym redaktora Radia Wolna Europa/Radio Liberty Alsou Kurmaszewa i reporter „Wall Street Journal”. Evana Gerszkowicza.
Sądy nakazały także aresztowanie zaocznie kilku dziennikarzy krytykujących państwo, m.in. Aleksandra Niewzorowa, Dmitrija Gordona i Mariny Owsjannikowej.
W sobotę lokalne służby prasowe rosyjskiego sądu poinformowały, że Konstantin Gabow, rosyjski dziennikarz, który podobno pracował jako producent dla agencji informacyjnej Reuters, został aresztowany i oskarżony o „ekstremizm”.
Gabow rzekomo pomagał w tworzeniu treści dla kanału YouTube o nazwie „NavalnyLIVE” powiązanego z nieżyjącym już przywódcą opozycji Aleksiejem Nawalnym – podała służba prasowa Sądu Rejonowego w Basmanny.
Sąd stwierdził, że Gabov był zaangażowany w „przygotowywanie materiałów zdjęciowych i wideo” na kanał YouTube i pozostanie w areszcie przez co najmniej dwa miesiące, do 27 czerwca.
Władze rosyjskie określiły Nawalnego i jego organizacje jako „ekstremistyczne”, co oznacza, że każdy powiązany z jego grupą jest narażony na ryzyko prawne.
CNN skontaktowało się z Reutersem w celu uzyskania komentarza.