Najważniejsze wiadomości
DVIDS – Aktualności – Samoloty Sił Powietrznych USA przyleciały na Litwę, do Polski i Rumunii na ćwiczenia Astral Knight 24
BAZA LOTNICZA RAMSTEIN, Niemcy – Lotnicy i samoloty Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stacjonujący w europejskim teatrze działań rozpoczęli w piątek ćwiczenia Astral Knight 24 w wysuniętych bazach na Litwie, w Polsce i Rumunii.
AK24 to ostatnie zintegrowane ćwiczenia Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej, których celem jest rozwój i rozmieszczenie ogólnoobszarowej architektury IAMD koalicji. Ćwiczenia obejmą loty na żywo i symulowane scenariusze bojowe i skupią się na Polsce i krajach bałtyckich.
„Ćwiczenia takie jak Astral Knight mają na celu poprawę manewrowości i integracji pomiędzy sojusznikami i partnerami USA. Wszystko to stanowi podstawę naszej zwinnej strategii operacji bojowych w Europie i Afryce” – powiedział generał broni Johnny Lamontagne, zastępca dowódcy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie i Sił Powietrznych w Afryce. „Astral Knight jeszcze bardziej wzmocni interoperacyjność między sojusznikami i partnerami, jednocześnie sprawdzając nasze zintegrowane zdolności w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej”.
Lotnicy i samoloty amerykańskiej Gwardii Narodowej również przybyli do Europy, aby wesprzeć AK24. W ćwiczeniach weźmie udział ponad 50 amerykańskich samolotów, w tym:
Królewskie Siły Powietrzne Lakenheath: F-35 Lightning II
Baza Sił Powietrznych Spangdahlem: F-16 Fighting Falcon
Baza lotnicza Aviano: F-16 Fighting Falcon
Królewskie Siły Powietrzne Mildenhall: KC-135 Stratotanker
Baza lotnicza Aviano: HH-60G Pave Hawk
Powietrzna Gwardia Narodowa Kansas: KC-135 Stratotanker
Baza Sił Powietrznych Whiteman: MQ-9 Reaper
Baza Sił Powietrznych Grand Forks: RQ-4 Global Hawk
W AK24 bierze udział łącznie sześciu sojuszników z NATO, w tym: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Wielka Brytania i USA. Obecni będą także obserwatorzy z Danii i Grecji.
Uczestnicy ćwiczeń skoncentrują się na testowaniu rozmieszczenia i utrzymania zasobów i możliwości IAMD, jednocześnie ćwicząc plany obronne dla rozproszonych operacji lotniczych w oparciu o koncepcję ACE.
Ćwiczenia zademonstrują także zdolność USAFE-AFAFRICA do przekazania kontroli operacyjnej nad aktywami i personelem Dowództwu Powietrznemu Sojuszników NATO.
Współpraca z sojusznikami NATO wzmacnia zdolności organizacji w zakresie obrony zbiorowej na całym europejskim teatrze działań. Wczesna współpraca i integracja sojuszniczych wysiłków w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej, w tym wysiłków takich jak AK24, USAFE-AFAFRICA i państw NATO, odstraszy agresję ze strony potencjalnych przeciwników i zapewni gotowość do zajęcia się wspólnymi zagrożeniami.
AK24 wchodzi w zakres szerszego programu ćwiczeń Departamentu Obrony o nazwie Large Scale Global Ćwiczenia 2024. Program obejmuje szereg wspólnych i wielonarodowych działań wojskowych mających zademonstrować silną obecność Stanów Zjednoczonych na świecie oraz spójność trwałych globalnych sojuszy i partnerstw w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności.
Podczas AK24 zaplanowano kilka wydarzeń medialnych. Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer +49 (0) 6371-47-6558 lub wyślij e-mail na adres [email protected]. Poza godzinami pracy należy zadzwonić pod numer +49 (0) 1624-25-5428 lub wysłać e-mail na adres [email protected].
Publicznie dostępne i nadające się do użytku produkty fotograficzne, wideo i drukowane związane z AK24 można znaleźć w usłudze dystrybucji informacji wizualnych obronności. Zainteresowane osoby zachęcamy do subskrypcji strony AK24 DVIDS w celu otrzymywania powiadomień o nowo opublikowanych treściach i materiałach.
Data wykonania: | 5 października 2024 r |
Data wydania: | 13.05.2024 04:50 |
Identyfikator historii: | 470913 |
Lokalizacja: | POWIDZ, PL |
Widoki internetowe: | 22 |
Pliki do pobrania: | 0 |
DOMENA PUBLICZNA
Ta praca, Samoloty Sił Powietrznych USA przyleciały na Litwę, do Polski i Rumunii na ćwiczenia Astral Knight 24z Kapitan Joseph Daviszidentyfikowany przez DZIEDZINYmusi przestrzegać ograniczeń określonych na stronie https://www.dvidshub.net/about/copyright.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.