Connect with us

Najważniejsze wiadomości

DVIDS – Aktualności – Pierwsza wyprawa USAG Polska BOSS prowadzi przez Europę

Published

on

DVIDS – Aktualności – Pierwsza wyprawa USAG Polska BOSS prowadzi przez Europę

LUKSEMBURG – Podczas pierwszej polskiej podróży garnizonu armii amerykańskiej w ramach programu Better Opportunities for Single Soldiers ponad 50 żołnierzy przemierzyło historię Europy Zachodniej, a nawet zdobyło zagraniczną nagrodę, podbijając wzgórza Luksemburga podczas weekendu z okazji Dnia Pamięci .

Wycieczka, która obejmowała zwiedzanie miejsc historycznych w Niemczech, Luksemburgu i Belgii, dała żołnierzom możliwość relaksu, odkrywania historii i obcowania z nią. Specj. Devin Klecan, prezes USAG Poland BOSS, powiedział, że wyjazd miał na celu wzmocnienie esprit de corps wśród żołnierzy pełniących głównie rotacyjną służbę i opierał się na trzech filarach BOSS: jakości życia, pracy społecznej, rekreacji i wypoczynku.

„Aby ten wyjazd był możliwy, otrzymaliśmy znaczące wsparcie ze strony dowództwa USAG Polska” – powiedział Klecan. „Aby tak się stało, potrzeba było dużej inicjatywy i zainteresowania żołnierzy”.

Podróż rozpoczęła się w Muzeum Wojny Bastogne w Belgii, gdzie żołnierze badali epicentrum bitwy o Ardeny – niespodziewanej ofensywy nazistowskich Niemiec w ostatnich latach II wojny światowej. Następnym przystankiem był Cmentarz Amerykański w Luksemburgu, gdzie odwiedzili groby tych, którzy stracili życie podczas bitwy o Ardeny i natarcia na Ren. Stacjonuje tam także generał George S. Patton, którego 3. Armia USA zastąpiła żołnierzy w Bastogne i Lesie Ardenskim.

„Najbardziej podobała mi się wizyta na cmentarzu amerykańskim w Luksemburgu. Pochowany jest tam mój stryjeczny pradziadek, kpr. George Houlihan, który zmarł w lutym 1945 r.” – powiedział kpt. Ben Kosiński, przydzielony do 3 Pułku Piechoty w czasie pełnienia służby w Żaganiu. „Uhonorowanie go i podzielenie się historiami z rodziną było dla mnie doświadczeniem pokornym”.

W miarę upływu weekendu podróż trwała dalej do Luksemburga, gdzie żołnierze wzięli udział w Międzynarodowym Marszu w Diekirch. Kilkudniowy marsz został po raz pierwszy zorganizowany przez armię luksemburską w 1968 r. dla upamiętnienia wyzwolenia Luksemburga w 1918 r. przez „Doughboys” generała Johna Pershinga, a w 1944 r. przez amerykańską 4. Dywizję Pancerną. Żołnierze, którzy ukończyli 12-kilometrową wersję marszu, zostali odznaczeni Medalem Medaille de Marche Internationale de Diekirch. Dodatkowe nagrody i powód do przechwałek można było zdobyć, ukończywszy maksymalnie dwie kolejne 40-kilometrowe wędrówki.

„Ten marsz zaowocował zagraniczną nagrodą do noszenia i daje żołnierzom wyjątkowy zaszczyt uczczenia ich osiągnięć w odkrywaniu Europy” – powiedział Klecan.

Ostatniego dnia wycieczki żołnierze z lokalnym przewodnikiem zwiedzili Berlin. Lekcja historii pokrótce poruszyła temat zakończenia II wojny światowej, stanowiąc kompleksowe podsumowanie ich trasy po Europie Zachodniej.

Klecan ma nadzieję, że ta inauguracyjna podróż będzie pierwszą z wielu. „Żołnierze mogą odbyć kilka wycieczek i od żołnierzy zależy, czy dadzą nam znać, czym są zainteresowani” – powiedział. „Pojedynczy członkowie służby oraz członkowie służby, którzy pod względem geograficznym są kawalerami/kawalerami podczas stacjonowania w Europie, kwalifikują się do programu BOSS. Jesteś na oddelegowaniu, jesteś z dala od rodziny, też możesz jeździć na takie wycieczki.

Dla sierżanta majora Freda Waymire’a, który pełni rotacyjną służbę w 317. Batalionie Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu, zbieg tej podróży z obchodami 80. rocznicy bitwy o Ardeny i weekendem z okazji Dnia Pamięci był idealną wycieczką BOSS.

„Byliśmy w stanie uczcić naszą historię oraz historię naszych poprzedników, a jednocześnie podczas marszu sprawdziliśmy się fizycznie i psychicznie” – powiedział Waymire.

Program BOSS został zainaugurowany w zeszłym roku wraz z utworzeniem w Polsce w pełni operacyjnego garnizonu USA. US Army Garrison Poland to prężnie rozwijający się garnizon, który dzięki partnerstwu z polskimi gospodarzami zapewnia świadczenie usług i wsparcie 10 000 amerykańskich żołnierzy stacjonujących w 11 elementach wsparcia garnizonowego na terenie całej Polski.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *