Connect with us

Nauka

„Dumpling Alliance”: rozwijające się partnerstwo Tajwanu z Europą Środkową i Wschodnią

Published

on

„Dumpling Alliance”: rozwijające się partnerstwo Tajwanu z Europą Środkową i Wschodnią

Tajwan szybko zyskuje nowych sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE), dzięki rosnącemu uznaniu możliwości gospodarczych i technologicznych tego wyspiarskiego kraju. Wraz ze swoimi sojusznikami z EWG ukuto nazwę „Dumpling Alliance”.

Według międzynarodowych think tanków współpraca między UE a Tajwanem wzrosła siedmiokrotnie, przy czym siłą napędową są regiony Europy Środkowo-Wschodniej.

„Dumpling Alliance” Tajwanu i czterech krajów EWG, Polski, Litwy, Czech i Słowacji, zyskuje uznanie na Tajwanie i poza nim jako sojusz z awangardą europejską, mający coraz częstsze interakcje z Tajwanem.

Sojusz ten zyskał znaczną polityczną przychylność wśród ludności tajwańskiej i jej elit po tym, jak Litwa wraz z Polską, Czechami i Słowacją przekazała Tajwanowi szczepionki na COVID-19.

Według Center for East Asian Studies (CEIAS) EU-Taiwan Tracker, UE odnotowała znaczny wzrost działań związanych z Tajwanem w latach 2019-2022, przy czym kraje EWG odpowiadają za prawie 60% wszystkich działań związanych z Tajwanem. w 2022 r. Litwa i Słowacja odnotowały więcej rocznych zobowiązań z Tajwanem niż główne państwa członkowskie, takie jak Francja czy Niemcy.

Doświadczenie Tajwanu w produkcji półprzewodników i energii odnawialnej zostało uznane przez CEIAS za cenne dla rozwoju gospodarczego Polski. Raport CEIAS zauważa również, że Polska mogłaby odegrać rolę we wspieraniu udziału Tajwanu w organizacjach międzynarodowych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia.

READ  Bąbel „niesamowitego” gorącego gazu wykrył zygzaki wokół supermasywnej czarnej dziury Drogi Mlecznej

Pomimo izolacji dyplomatycznej Tajwanu, uznawanego przez zaledwie kilka krajów za suwerenne państwo, eksperci uważają, że Tajwan ma wiele do zaoferowania jako partner dla Polski i innych krajów chcących rozszerzyć swoje możliwości gospodarcze i technologiczne.

W 2020 roku Tajwan i Polska podpisały memorandum o współpracy naukowo-technicznej, które obejmowało wspólne projekty badawcze oraz wymianę ekspertów i naukowców. Choć relacje między Tajwanem a Polską nie są tak szeroko nagłaśniane jak inne międzynarodowe partnerstwa, to jednak w ostatnich latach systematycznie się rozwijają.

Ponieważ gospodarka Tajwanu nadal się rozwija, a jego globalne wpływy rosną, wydaje się prawdopodobne, że więcej krajów będzie dążyć do nawiązania bliższych więzi z wyspiarskim krajem.

Rosnące zaangażowanie krajów EWG w stosunki z Tajwanem podkreśla wartość wkładu Tajwanu w regionie i poza nim, pomimo przeszkód dyplomatycznych. „Cookie Alliance” mogło początkowo być pieszczotliwym określeniem, ale okazało się, że jest siłą, z którą należy się liczyć, jeśli chodzi o możliwości gospodarcze i współpracę dyplomatyczną w Europie.

źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *