Connect with us

Gospodarka

Duda przyjmuje prezydenta Pawło, Polska przekaże Ukrainie cztery samoloty MiG-29

Published

on

Duda przyjmuje prezydenta Pawło, Polska przekaże Ukrainie cztery samoloty MiG-29

WARSZAWA – Prezydent Czech Peter Pavel został przyjęty z tradycyjnymi honorami wojskowymi przez swojego polskiego odpowiednika Andrzeja Dudę w Warszawie. Paweł wraz z żoną Ewą przybył do Pałacu Prezydenckiego o godzinie 11:00 i po wspólnym spotkaniu złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza Wojny Polsko-Radzieckiej. Spotkał się także z przewodniczącą Sejmu Elżbietą Witekową i przewodniczącym Senatu RP Tomaszem Grodzky. Na konferencji prasowej po spotkaniu z Pawłem Duda powiedział, że w najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery MiG-29.

Wizyta w Polsce będzie drugą zagraniczną podróżą Paolo od czasu jego inauguracji w zeszłym tygodniu. Najpierw był na Słowacji w poniedziałek i wtorek. Podczas gdy para prezydencka jechała do Bratysławy samochodem, ze względu na odległość poleciała do Warszawy jako dodatek rządowy.

Po przybyciu do Pałacu Prezydenckiego Duda z żoną przywitał Pawła i jego żonę przed konną jednostką wojskową. Ceremonia obejmuje hymny narodowe obu krajów i małą defiladę wojskową. Paweł pogratulował też zagranicznym dyplomatom. Następnie odbyło się spotkanie dwóch par prezydentów, prywatne spotkanie prezydentów, spotkania delegacji narodowych oraz konferencja prasowa.

Paweł przybył do Polski i Duda przyjął go z wojskowymi honorami

16.03.2023, 11:00, autor: Karel Čapek, źródło: ČTK/Video

Tydzień po inauguracji Paweł odwiedził Polskę. Wyjazd przedwyborczy potwierdził w odpowiedzi na wypowiedź swojego oponenta Andreja Babiša, który kwestionował pomoc Czech w czasie ataku militarnego na Polskę i kraje bałtyckie. Ponowił chęć odwiedzenia Polski po wyborach, gdy spotkał się z Dudą na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

Na konferencji prasowej prezydenci poinformowali, że rozmawiali o współpracy gospodarczej, poprawie połączeń transportowych, zbliżającym się szczycie NATO i energii. Duda chwalił, jak szybko Paweł przyjechał do Polski po inauguracji. Według Pavle’a stosunki między obydwoma krajami nigdy nie były lepsze, a wpływ wojny na Ukrainie pomaga mu dostrzec wartość wspólnej pracy.

Jeśli chodzi o Ukrainę, na wieczornym spotkaniu z czeskimi dziennikarzami Pavel powiedział, że Czechy muszą poważnie zająć się powojenną odbudową. „Tak jak poważnie podchodziliśmy do wspierania Ukrainy w czasie wojny, tak samo musimy być aktywni w powojennej odbudowie. To wielka szansa nie tylko dla Rosji na powrót na Ukrainę po wyniszczającej wojnie, ale także dla naszych firm” – powiedział. Prezydent. Według niego lepiej byłoby sporządzić plan odbudowy Ukrainy w przyszłości, w którym byłby wskazany udział poszczególnych krajów w różnych projektach. „Mamy więcej gotowych planów… mniej zamieszania i miejsca na czarne dziury” – powiedział.

READ  Razem: droga do czystszego i tańszego systemu elektroenergetycznego Europy Środkowo-Wschodniej

Po południu, przy udziale ochotniczej jednostki wojskowej, Paweł złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie odbył się obiad z przewodniczącą Sejmu Elżbietą Witekową oraz spotkanie z przewodniczącym Senatu Grodzkim.

Prezydent Czech spotkał się z grupą towarzyszy w Ambasadzie Czech na Placu Václava Havla, spotkał się z przedstawicielami Unii Polsko-Czechosłowackiej i zjadł kolację z Dudą.

Paweł zostanie w Polsce do piątku, kiedy to spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz odwiedzi europejską agencję ochrony granic Frontex. Następnie delegacja leci na lotnisko Rzeszów na wschodzie kraju. Od początku wojny na Ukrainie służył jako punkt tranzytowy dla pomocy wojskowej z krajów zachodnich do kraju.

Pierwsza Dama ma nieco inny plan. Podczas spotkań Pavla w Pałacu Prezydenckim on i żona Dutta, Agatha Kornhäuserova-Tutova, odwiedzili Pałac Królewski i zjedli razem lunch.

W najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery samoloty MiG-29

W najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery samoloty naddźwiękowe MiG-29. Duda poinformował o tym na konferencji prasowej po spotkaniu z Paolo. W sumie Polska ma dziesięć maszyn, które w przeszłości przejęła z uzbrojenia byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Polska dostarczy inne maszyny po konserwacji i naprawie przez Ukrainę. Według Dudy bojownicy są aktywni.

„Przede wszystkim w najbliższych dniach przekażemy Ukrainie cztery samoloty” – powiedział Duda. „Reszta jest przygotowana i podana” – powiedział.

„Mamy nadzieję i oczekujemy, że inne kraje, które posiadają te samoloty, pójdą za tym kluczowym krokiem i dadzą przykład rzeczywistego wkładu w ochronę ukraińskiego nieba” – powiedziała Olena Kondratyukova, wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu. Notatka Podziękował „polskim braciom i siostrom”.

Kwestia dostaw myśliwców na Ukrainę, która od lutego br. walczy z rosyjską inwazją, jest rozstrzygana przez sojuszników Kijowa niemal od początku wojny. Polska dostarczyła już sowieckie myśliwce w marcu ubiegłego roku i wielokrotnie omawiała tę dostawę, ale niektórzy sojusznicy z NATO zajmują ostrożne stanowisko. Premier Danii Mette Frederiksen powiedziała dziś, według Reutera, że ​​rozmowy między sojusznikami Kijowa wciąż trwają.

READ  bne IntelliNews – bneGreen: Wychwytywanie CO2 to tylko jeden ze sposobów, aby ludzie czuli się dobrze w związku z trwającymi emisjami

W odpowiedzi na nowe oświadczenie Biały Dom stwierdził, że posunięcie Warszawy „nic nie zmienia” w stosunku do stanowiska USA, które dotychczas odmawiało dostaw myśliwców na Ukrainę. „Nie ma tego na stole” – powiedział rzecznik Biura Prezydenta John Kirby, donosi AFP. Prezydent Białego Domu Joe Biden powiedział pod koniec lutego, że zaopatrzenie Kijowa w myśliwce F-16 „na razie nie wchodzi w rachubę”, dodając, że ukraińskie wojsko „nie potrzebuje posiadania F-16”. Teraz”.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że zaopatrzenie Ukraińców w nowe myśliwce nie jest priorytetem, bo nawet jeśli ktoś się na to zdecyduje, samoloty przybędą dopiero w przyszłym roku. Jego zdaniem tego procesu w praktyce nie da się przyspieszyć, a w grę wchodzą MiG-29, które są już na wyposażeniu Sił Powietrznych Ukrainy. „Jednak w Europie jest bardzo niewiele krajów, które mogą nadal używać tego typu maszyn i przekazywać je Ukrainie” – zauważył Pavel.

Premier Polski Mateusz Morawiecki mówił w tym tygodniu o dostawie myśliwców, ale w ciągu czterech do sześciu tygodni. Wcześniej obok Polski Słowacja chciała przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29, gdzie w środę rozmawiał rząd. Według słowackiego ministra obrony Jaroslava Nady, żadna decyzja nie została jeszcze podjęta, ponieważ partnerzy oczekują na więcej informacji.

Polska, jeden z największych zwolenników Ukrainy, w ostatnich miesiącach nakłaniała innych sojuszników do dostarczania nowoczesnych czołgów. Samo niedawno dostarczyło 14 niemieckich czołgów Leopard 2.

Paweł i Duda rozmawiali o gospodarce, transporcie, szczycie NATO i energetyce

Duda zaznaczył, że ukończenie połączenia transportowego przez czeską T11 i polską S3 stworzy ważne połączenie między obydwoma krajami, ułatwi Czechom dostęp do Morza Bałtyckiego i wesprze wymianę handlową. Biorąc pod uwagę bogate doświadczenie Pawło w kwestiach bezpieczeństwa, głównym tematem rozmów będzie zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Wilnie – dodał prezydent RP.

READ  Przepływy gazu jamalskiego wschodniego z Niemiec do Polski pozostają stałe

Prezydenci mówili także o bezpieczeństwie energetycznym. „Rozmawialiśmy o rozwoju portu w Gdańsku i ewentualnych dostawach przez ten port do Czech i sieci gazociągów z Polski” – zaznaczył Duda. Paweł dodał, że wojna na Ukrainie wyraźnie pokazuje strategiczne ryzyko zależności od Rosji. „Cieszę się, że Czechom udało się zredukować swoją zależność do zera w krótkim okresie. Jedną z ważnych alternatyw jest terminal w Gdańsku i gazociąg Bocian II.Cieszę się, że możemy tu znaleźć wspólny język. Ze stroną polską – dodał.

Wizytę Pawła w Polsce zaraz po jego inauguracji Duda nazwał wielką inspiracją dla rozwoju relacji. Docenił wizytę w Warszawie zaraz po regularnym pobycie na Słowacji. Pavel podkreślił, że współpraca Czech i Polski jest na wysokim poziomie. „Prawdopodobnie nasze relacje na przestrzeni dziejów nie były tak dobre jak dzisiaj. Z pewnością jest to spowodowane wojną na Ukrainie. Poznaliśmy cenę współpracy z przyjaciółmi i sojusznikami” – powiedział.

Oprócz połączeń transportowych Pavel widzi potencjał do poprawy np. relacji transgranicznych. Powiedział, że kluczowe znaczenie ma to, jak cały region może współpracować, aby odbudować Ukrainę po wojnie. „Będzie to ogromna szansa dla gospodarek i ważne jest, w jaki sposób dostosujemy interesy w duchu wspólnego wyższego celu. Przede wszystkim interesy naszych firm nie konkurują ze sobą tam, gdzie mamy potencjał, aby coś osiągnąć. Tyle razem” – powiedział Pavel.

Duda zwrócił uwagę na ważną rolę, jaką oba kraje odegrały dotychczas we wspieraniu Ukrainy. „Nie mamy wątpliwości, że Ukraina powinna być częścią Unii Europejskiej. Przystąpienie do Unii jest naszym głównym celem politycznym” – powiedział. Według niego kraj ten oferuje ogromny potencjał w zakresie rolnictwa, surowców mineralnych i przemysłu. Widzi świetlaną przyszłość w stosunkach między Czechami a Polską, ze współpracą w odbudowie Ukrainy.

Polska Dyplomacja Paweł

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *