Connect with us

Nauka

Drugi sezon „For All Mankind” rozpoczyna się od ukłonów w przeszłość promu kosmicznego NASA

Published

on

Drugi sezon „For All Mankind” rozpoczyna się od ukłonów w przeszłość promu kosmicznego NASA
19 lutego 2021

– 21 maja 1983 r. Stany Zjednoczone miały niecały miesiąc od wystrzelenia pierwszej kobiety w kosmos siódmym lotem wahadłowym. W międzyczasie Związek Radziecki przygotowywał się do wznowienia operacji załogowych na pokładzie swojej stacji kosmicznej Salut 7, po nieudanym dokowaniu, które zmusiło trzech kosmonautów do powrotu na Ziemię w poprzednim miesiącu.

Minęło ponad dziesięć lat, odkąd astronauci chodzili po Księżycu.

Jednak w alternatywnej historii przedstawionej w „For All Mankind” ludzie wciąż byli obecni na powierzchni Księżyca i byli, odkąd Sowieci pokonali Amerykanów, aby wylądować na Księżycu jako pierwszy kosmonauta w 1969 roku. Ellen Wilson (Jodi Balfour) była ponownie kieruje bazą księżycową Jamestown, ale przygotowywał się do powrotu na Ziemię promem kosmicznym Columbia.

I tak właśnie 21 maja 1983 roku rozpoczyna się drugi sezon „For All Mankind”.


Stworzony przez Ronalda D. Moore’a, Bena Nediviego i Matta Wolperta, „For All Mankind” zadebiutuje w drugim sezonie w piątek (19 lutego) z pierwszym z dziesięciu nowych odcinków w usłudze strumieniowej Apple TV +.

W drugiej odsłonie serial rozpoczyna się dziewięć lat po wydarzeniach z pierwszego sezonu. Lata Apollo ustąpiły miejsca epoce promów kosmicznych, a zarówno zimna wojna, jak i wyścig kosmiczny rozgrzewają się. Odchylenia od historii, jaką znamy, doprowadziły do ​​znaczących zmian w NASA, prowadząc do programu kosmicznego, który wygląda i wygląda podobnie do rzeczywistości, ale jest ujęty w kontekście, który jest zupełnie inny niż nasz.

Oto wolne od spoilerów spojrzenie na niektóre ze znanych nam przełomów w historii prawdziwego kosmosu, przedstawione na początku drugiego sezonu „For All Mankind”. (Poniższe informacje pomijają wszelkie wzmianki o punktach fabuły i koncentrują się na postaciach, ustawieniach i informacjach tła tylko z pierwszego odcinka sezonu 2)

Rosjanie, Amerykanie i … Europejczycy też

W rzeczywistości, po rozwiązaniu wyścigu księżycowego w ramach rosyjskich i amerykańskich misji załogowych, oba supermocarstwa otworzyły swoje statki kosmiczne dla kosmonautów i astronautów z innych krajów.

READ  Dinozaur sprzed 125 milionów lat znaleziony pogrzebany podczas erupcji wulkanu w Chinach

Od 1978 r. Program Związku Radzieckiego Interkosmos obejmował transport obywateli byłej Czechosłowacji, Polski, Niemiec i kilkunastu innych krajów. Kilka lat później Stany Zjednoczone zaczęły zajmować miejsca na promie kosmicznym wraz z przedstawicielami Kanady, Japonii, Arabii Saudyjskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

To samo najwyraźniej wydarzyło się w świecie reprezentowanym przez „For All Mankind”, przynajmniej w amerykańskim programie kosmicznym, jak widać na flagach zdobiących amerykańskie skafandry na Księżycu. W pierwszych 10 minutach sezonu 2 na powierzchni Księżyca można zobaczyć liść klonu kanadyjskiego, podobnie jak astronautę w szczególności z czerwono-biało-niebieską flagą Holandii w paski.

Gdzie jest Wubbo?

W pierwszym sezonie „For All Mankind” ustalono, że w tej alternatywnej historii świat jest zamieszkany przez astronautów o nazwiskach znanych naszej rzeczywistości i innych (fikcyjnych). Na przykład kosmonauta Aleksiej Leonow był w rzeczywistości w kolejce do zostania pierwszym sowieckim obywatelem na Księżycu i został pierwszym człowiekiem, który stanął na powierzchni Księżyca w pierwszym odcinku serii.

Sezon 1 przedstawił widzom Wilsona (Balfour), a także innych astronautów Eda Baldwina (Joel Kinnaman), Gordo i Tracy Stevens (Michael Dorman i Sarah Jones) oraz Danielle Poole (Krys Marshall), współpracując z osobami zainspirowanymi prawdziwym życiem. Deke Slayton (Chris Bauer) i Molly Cobb (Sonya Walger), co jest wyraźnym nawiązaniem do członka „Mercury 13” Jerri Cobba.

Sezon 2 przywraca Wilsona, Baldwina, Stevensa, Poole’a i Cobba, a także wprowadza serię nowych (fikcyjnych) astronautów, ale także zapożycza imiona z historii promu kosmicznego.

Wśród nich jest Wubbo Ockels (Bjørn Alexander), holenderski astronauta na Księżycu, który w prawdziwym życiu był pierwszym obywatelem Holandii, który poleciał w kosmos podczas misji promu kosmicznego z 1985 roku i nosił podobnie stylizowane wąsy.

Występy astronautów

Ockels nie jest jedynym prawdziwym astronautą przedstawionym przez aktora w sezonie 2, ale są też prawdziwi astronauci, którzy pojawiają się jako oni sami.

W premierowym odcinku sezonu 2 widzowie mają krótki, często nieostry widok na tabliczkę z oznaczeniem lotu w biurze głównego astronauty w Johnson Space Center w Houston. W maju 1983 roku NASA (w rzeczywistości serii) powiększyła swój korpus astronautów do 205 członków, z 30 lub więcej poza planetą w dowolnym momencie.

READ  Pożary lasów w Grecji: setki strażaków walczących z płomieniami

Wśród zdjęć wielkości portfela na tablicy są portrety prawdziwych astronautów oczekujących na misje promu kosmicznego, w tym Jacka Swigerta z Apollo 13, księżycowego wędrowca Apollo 15 Jima Irwina, pilota Skylab 4 Billa Pogue’a i weteranów promu kosmicznego Billa Lenoira, Dave’a Walkera, Gordon Fullerton i Bruce McCandless. Ponadto Hank Hartsfield, Don Peterson i Karl Henize można zobaczyć między lotami czekającymi na księżycową bazę w Jamestown.

Na planszy jest jeszcze jeden astronauta, który w przeciwieństwie do innych jest jedynym, który nie umarł w prawdziwym życiu. Ale to historia na kolejny artykuł, który dopiero nadejdzie.

Statki floty

Przy tak wielu astronautach oczekujących na loty, NASA musiała zwiększyć swoją flotę promów kosmicznych z pięciu, które faktycznie wleciały na orbitę, do dziesięciu orbit.

Według wiadomości, które zawierały minuty otwarcia sezonu 2, pierwszy prom kosmiczny nadal nosił nazwę „Enterprise” na cześć fikcyjnego statku kosmicznego „Star Trek”, tak jak w prawdziwym życiu. Jednak w „For All Mankind” Enterprise nie tylko wykonał testy podejścia i lądowania, ale jest też jednym ze skrzydlatych statków kosmicznych, które nadają się do lotów kosmicznych.

Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis i Endeavour nadal istnieją w tej alternatywnej rzeczywistości, ale tak samo jak Kon-Tiki, Beagle, Victoria i Constitution.

Jest też Pathfinder, najnowszy statek we flocie. W rzeczywistości Pathfinder był jednym z pierwszych modeli użytych do przygotowania sprzętu i obiektów wsparcia naziemnego programu na przybycie Enterprise i innego orbitera.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

W pierwszym sezonie „For All Mankind” wyjaśniono, że oryginalny moduł bazy Jamestown został zbudowany poprzez przekształcenie planowanej jako Skylab, pierwszej stacji kosmicznej NASA, w „laboratorium księżycowe”. Drugi sezon pokazuje, że NASA stworzyła więcej niż jeden Skylab, tak jak w prawdziwym życiu.

W naszej rzeczywistości jednak drugi warsztat orbitalny nigdy nie został uruchomiony i skończył jako wystawa w National Air and Space Museum.

READ  Bakterie i ich wirusy: wyścig zbrojeń przerwany tysiące lat temu

W alternatywnym uniwersum serii Skylab znajduje się na orbicie okołoziemskiej i będąc innym pojazdem na innej linii czasu, nie został poważnie uszkodzony podczas premiery (jak zapisuje nasza historia). Ponadto współistnieje z promem kosmicznym i Jamestown, programami prowadzonymi przez astronautów ze Stanów Zjednoczonych i krajów partnerskich.

Dlatego Skylab jest także międzynarodową stacją kosmiczną, której załoga od maja 1983 roku obejmuje irlandzką astronautę ESA (fikcyjną) Doreen Campbell (Penny O’Brien).

Patchwork z przeszłości (i przyszłości)

Podobnie jak w pierwszym sezonie iw prawdziwym życiu, ściany kontroli misji NASA są pokryte łatami misji z poprzednich lotów. W drugim sezonie „For All Mankind” mury zyskały jeszcze 77 odznak, przedstawiających misje Apollo, Jamestown, Skylab i promów kosmicznych, które zostały uruchomione w międzyczasie, od 1974 do 1983 roku.

Podczas gdy niektóre z projektów łat są nowe, w tym jeden dotyczący dziewiczej podróży Skylab (Apollo 28) i dziesięć łatek reprezentujących pierwsze loty każdego z dziesięciu orbiterów promu kosmicznego, inne zostały zapożyczone z rzeczywistej odznaki lotu NASA. (Nawet nowe projekty zostały ujednolicone z prawdziwymi łatkami misji, ale niektóre elementy zostały ponownie skonfigurowane i zmieniono nazwy załóg).

Grafik Evan Regester, któremu powierzono zaprojektowanie i wybranie łatek do wykorzystania w programie, próbował ograniczyć swój wybór prawdziwych odznak do wczesnych lat promu kosmicznego NASA – odpowiadających okresowi drugiego sezonu – ale bliższe przyjrzenie się uważnemu ujawni kilka łatek z nowszych misji.

„W selekcji wybrałem mocną i prostą grafikę, kiedy tylko było to możliwe, i unikałem jakiejkolwiek wspólnej misji z Rosją, która zdarzyła się częściej, niż sobie wyobrażałem”. Wyjaśniony Regester.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *