technologia
Drugi fundusz SMOK VC to kolejny sygnał, że polska scena technologiczna prężnie się rozwija
W 2007 byłem późno za moje wystąpienie na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale chłodne przyjęcie, jakie tam spotkałem, sugerowało, że być może nie zawracałem sobie tym głowy. Kiedy opowiadałem o nowej fali startupów technologicznych wyłaniającej się z Doliny Krzemowej i o tym, gdzie będzie następna Europa, spotkałem się z ogromnym zdziwieniem. Ta publiczność najwyraźniej nie była właściwa ani nie znajdowała się we właściwym miejscu. Jednak w szkołach średnich i na uniwersytetach polska młodzież była zajęta uczęszczaniem na kursy inżynieryjne i biznesowe, aby ożywić swój ekosystem.
Spójrzmy na rok 2024, a polski ekosystem start-upów (i wyjść) w niewielkim stopniu przypomina rok 2007. Z kraju wyłoniło się kilka odnoszących sukcesy firm technologicznych, w tym Brainly, Booksy, Docplanner, Ramp i wiele innych. Nie wspominając już o dynamicznie rozwijającym się sektorze gier. Przykładowo gry „Wiedźmin” w Polsce wydawane były przez CD Projekt, a na całym świecie przez Atari.
Gorący ekosystem Polski osiągnął nawet punkt, w którym było już tak wiele do napisania, że musiałem podzielić moje badanie polskiej sceny VC 2020 na dwie części.
Dalsze dowody na to, że scena wciąż ma się dobrze, pojawiają się w dzisiejszych wiadomościach, że Polska Przedsięwzięcia SMOK zamknął swój drugi fundusz na poziomie 25 milionów dolarów.
Zanim wyśmiejesz tę liczbę, pomyśl o lokalizacji geograficznej, w której jest ona wdrożona. SMOK wspiera start-upy w zakresie narzędzi programistycznych na wczesnym etapie rozwoju, SaaS, AI i gier w Europie Środkowo-Wschodniej i jest częścią nowej fali VC w regionie.
A jak widać z badania 2020, naliczyliśmy co najmniej 20 VC działających w Polsce (głównie z Warszawy).
Po zwycięstwie byłego szefa UE Donalda Tuska Polska może także odczuć korzyści gospodarcze wynikające z obalenia społecznie konserwatywnego rządu, który stanowił obciążenie dla społeczeństwa.
Borysa Musielakajest komplementariuszem SMOK (który sprzedał Filmaster firmie Samba TV) i jej współzałożycielem Diana Koziarska (były dyrektor generalny ReaktorX) powiedział mi podczas rozmowy telefonicznej: „Większość naszych inwestycji dotyczy narzędzi do tworzenia oprogramowania i tworzenia gier. To dwie największe branże w Polsce… To inżynierowie, którzy rozumieją narzędzia inżynierskie i budują narzędzia inżynierskie dla innych inżynierów… To są naprawdę mocne strony Polski.”
Powiedział, że zbieranie funduszy było trudne ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę i jej wpływ na LP zdenerwowanych regionem. Chociaż Polska ze względną łatwością przyjęła 1,5 miliona ukraińskich uchodźców, większość talentów technicznych z oczywistych powodów pozostała na Ukrainie i tam zwróciła się do obronności.
Mimo to Musielak powiedział mi, że ukraińskie start-upy wciąż powstają i oferują perspektywy warte inwestycji. Przykładowo Finmap to startup pochodzenia ukraińskiego, wspierany przez SMOK. Narzędzie do zarządzania przepływami pieniężnymi dla właścicieli małych firm zebrało dotychczas około 2 miliony dolarów.
Pierwszy fundusz SMOK w 2019 r. wyniósł 10 mln dolarów i został wdrożony w 24 startupach oraz wpłynął do startupów takich jak SunRoof, Vue Storefront i inStreamly.
Większość tego pierwszego funduszu pochodziła od PFR Ventures stowarzyszonej z polskim rządem, ale ten drugi fundusz jest wspierany przez odrębną kieszeń inwestycyjną PFR, która nie zawiera funduszy UE. Jak podaje spółka, w skład nowego funduszu wchodzi ponad 60 prywatnych LP, z czego większość to przedsiębiorcy z Europy Środkowo-Wschodniej. Nowe duże płyty LP to OnDean Forward z Andrew Sieją (założycielem Relativity, jednorożca polsko-chickiego) i Marcinem Wojtczakiem (były dyrektor zarządzający Relativity and Bain).
SMOK wykorzysta nowy fundusz do inwestowania w start-upy typu pre-seed i zalążkowe (inwestycje o wartości około 100 000 do 1 miliona dolarów) zarówno w Europie Środkowej, jak i Wschodniej, ale ma także swobodę działania w dowolnym miejscu na świecie, ponieważ obecnie ma mniej instytucjonalnych funduszy UE niż LP.
Fundusz wystawia czeki na kwotę od 100 000 do 1 miliona dolarów i jak dotąd zainwestował w 12 startupów w takich krajach, jak Polska, Ukraina, Chorwacja, Bułgaria i inne. Inwestycje obejmują Gotiva, 57hours i ukraińską Finmap.
Nawet jeśli SMOK chce połączyć swoje portfolio w USA lub za granicą, ma gotową przydatną mapę. Stanowi część sieci funduszy zarządzanych przez płodnego – i nieco specyficznego (jest obywatelem USA, który kiedyś reprezentował Kolumbię na igrzyskach olimpijskich) – amerykańskiego inwestora Paweł Bragiel. Jej sieć inwestycyjna koncentruje się na rynkach wschodzących i obejmuje Golden Gate Ventures (Azja Południowo-Wschodnia), Niu Ventures (Ameryka Południowa), Bragiel Brothers (Ameryka Północna), Savannah (Afryka) i Sisu Game Ventures (koncentracja na gamedevach).
Choć Bragiel jest oficjalnym lekarzem pierwszego kontaktu w SMOK, nie pracuje na co dzień, ale dlatego, że Był Jako początkujący inwestor w Ubera niewątpliwie przyda się to, gdy SMOK będzie musiał połączyć swój portfel w USA
Najnowsze wiadomości wyraźnie pokazują, że polski ekosystem technologiczny w dalszym ciągu przoduje zarówno w regionie, jak i na arenie międzynarodowej.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”