Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Druga awaria „Czajki”. Zieloni pozytywnie ocenili działalność miasta, a wiceminister klimatu grozi konsekwencjami

Published

on

Druga awaria „Czajki”.  Zieloni pozytywnie ocenili działalność miasta, a wiceminister klimatu grozi konsekwencjami

Wiceminister Ozdoba napisał w sobotę na Twitterze, że według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) awaria, która wydarzyła się w sobotę „jest podobna jak w zeszłym roku”.

„Prezydent Warszawy R. Trzaskowski jest bezradny. Służby zostały zignorowane, a działania utrudnione. Tym razem trzeba wyciągnąć konsekwencje” – podkreślił Ozdoba.

Jego zdaniem Trzaskowski nie zastosował się do zaleceń Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wód Polskich i Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. „Lekceważenie ekspertów to kolejna porażka dzisiejszego dnia. Kpina i nawrót” – zapowiedział.

Wiceszef resortu klimatu przypomniał wpis na Twitterze ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 3 lipca br. „Panie Prezydencie (…), zgodnie z Pańskim oświadczeniem nadal nie rozwiązał Pan problemu gazociągu w pobliżu Wisły. Jeśli nie rozwiąże Pan tego problemu, może powtórzyć się zeszłoroczna awaria. Proszę załatwić sprawę pilne – podkreślał wówczas MGMiŻ.

Grüne: Czekamy na szybką odpowiedź

„Cieszymy się z szybkiej reakcji Prezydenta m.st. Warszawy i faktu, że powołano zespół kryzysowy, a niepowodzeniu nadano najwyższy priorytet. (…) Uważamy, że Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wraz z odpowiednimi służbami dokładają wszelkich starań aby jak najszybciej wyeliminować błąd i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie Oczyszczalni „Czajka” – przeczytajmy stanowisko Warszawskiego Zielonego Kręgu.

READ  Liczba pracowników zagranicznych w Polsce wzrasta o 6% do 1,13 mln

Zieloni wyrazili ubolewanie z powodu zanieczyszczenia Wisły przez zrzut ścieków. Jednocześnie zaznaczyli, że „awaria nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi, ale tak duża ilość ścieków odprowadzanych do Wisły zagraża jej ekosystemowi”.

Zaapelowali do władz Warszawy „z udziałem niezależnych ekspertów i naukowców o przeprowadzenie kontroli w MPWiK, która wyjaśni, jak doszło do tak poważnego wypadku”. Jednocześnie zaapelowali do partii rządzącej, rządu i przedstawicieli instytucji państwowych, aby nie wykorzystywali porażki do walk politycznych.

Partia Zielonych poparła Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.

Jedna z największych organizacji ekologicznych, Greenpeace Polska, zamieściła na swoim koncie na Twitterze wpis: „Złe wieści z Warszawy! Kolejna porażka Czajki w ostatnich miesiącach jest dowodem nieudolności władz Warszawy”.

Kolejna porażka „Czajek”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w sobotę na Twitterze o awarii linii przesyłowej do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Potwierdził, że w związku z awarią prowadzony jest zrzut ścieków do Wisły. Wcześniej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował na Twitterze, że ścieki trafiają do Wisły.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział w odpowiedzi na kolejny wypadek, że sprawa zostanie skierowana do prokuratury. „Mamy powtórkę sprzed roku i kolejną katastrofalną awarię #Czajki. Warszawskie odchody znowu spływają Wisłą. Trzaskowski nie zastosował się do zaleceń @MGMiZS_GOV_PL, nie wykonał awaryjnego rurociągu. On jest w pełni odpowiedzialny za zanieczyszczenie Wisły. My. My. przekaże sprawę prokuratorom ”- napisał MG na Twitterze.

READ  Tenis: Świat nr 1 Świątek gra na ojczystej ziemi w Poland Open - sekcja angielska

Wcześniejsza awaria kanalizacji dla oczyszczalni ścieków Oczyszczalni „Czajka” miała miejsce rok temu – pierwszy kolektor zawiódł 27 sierpnia, drugi 28 sierpnia, po czym MPWiK zaczęło doprowadzać ścieki z lewej części Warszawy do Wisły. przeprowadzić. 3 tys. Litry odpadów na sekundę. Ze względu na zagrożenie ekologiczne premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym od 9 września ścieki spływały do ​​oczyszczalni. 14 września bypass osiągnął sprawność 100%.

W czasie eksploatacji tymczasowego rurociągu kolektory były naprawiane przez MPWiK na zamówienie. Od połowy listopada ścieki po „Czajce” spływały z powrotem do sieci przesyłowej pod rzeką. Remont kosztował miasto ponad 40 mln zł. Dodatkowo polskie wody MPWiK pobrały ponad 10 mln zł za odprowadzanie ścieków.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *