Nauka
Drone CUAS przechwytujące drony testowane w Czechach
System AUDROS, który umożliwia dronom przechwytywanie zagranicznych dronów przez sieć, został pomyślnie przetestowany w Czechach. W przeciwieństwie do konkurencyjnych systemów – opartych na powaleniu lub elektrycznym sparaliżowaniu wroga – rozwiązanie AUDROS gwarantuje całkowite bezpieczeństwo ludzi i mienia na ziemi po unicestwieniu latającego intruza. Polska firma Dronehub jest częścią konsorcjum, które stworzyło system.
W testach przeprowadzonych w Czechach wykorzystano drona Eagle One zaprojektowanego przez Fly4Future. Po wykryciu na niebie niepożądanego intruza autonomiczny dron startuje ze stacji dokującej. Po zbliżeniu się do obcego drona Eagle One wypuszcza z podwozia specjalną siatkę, w którą chwyta wroga. Dzięki temu rozwiązaniu – w przeciwieństwie do rozwiązań opartych na zestrzeleniu lub paraliżu elektrycznym obcego drona – system AUDROS gwarantuje pełne bezpieczeństwo osób i mienia na ziemi po zagładzie latającego intruza.
Co ważne, misję można kontynuować bez konieczności lądowania po pierwszym zdobyciu. Jeśli system wykryje drugiego obcego UAV, dron myśliwski może natychmiast interweniować. Autonomiczny system wyposażony jest w sztuczną inteligencję, która kontroluje i zarządza systemem. Dzięki temu potrzeba interwencji człowieka jest minimalna. Zadaniem sztucznej inteligencji jest oszacowanie rozmiaru i wagi drona intruza oraz szans na jego przechwycenie.
Podstawą systemu AUDROS jest hub, czyli stacja dokująca polskiej firmy Dronehub, na której na stałe umieszczony jest dron. Dzięki zaawansowanej technologii zastosowanej w hubie dron pozostaje gotowy do lotu, a po jego zakończeniu zużyty akumulator jest autonomicznie podłączony do ładowania. Dzięki temu bezzałogowy statek powietrzny może wykonywać loty w trybie ciągłym, bez konieczności angażowania operatora do wymiany baterii.
„Autonomia operacyjna to przyszłość technologii dronów. Dzięki zastosowaniu naszego huba praca operatora jest zredukowana do minimum, wszystkie procesy są zautomatyzowane, co przekłada się na wydajność, niezawodność i łatwość zarządzania misją systemu. W lotach związanych z bezpieczeństwem, podobnie jak w przypadku projektu AUDROS, krytyczna jest niezawodność i gotowość do lotów non-stop.” – mówi Mateusz Siwula, projektant w Dronehub.
Projekt AUDROS był realizowany przez czesko-polskie konsorcjum: BizGarden (Czechy), Cervi Robotics/Dronehub (Polska), Fly4Future (Czechy), GINA Software (Czechy), przy udziale Wojskowego Instytutu Technicznego w Brnie oraz Wojskowy Instytut Badawczy w Brnie. Projekt realizowany był również w ścisłej współpracy z czeskim więzieniem, gdyż jednym z podstawowych zastosowań systemu jest ochrona nieba nad więzieniami przed przemytem i przemytem powietrza.
„Nasz system może mieć bardzo szerokie zastosowania, ponieważ zagrożenia z nieba są coraz większym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa i ochrony. AUDROS może służyć do ochrony obiektów strategicznych lub infrastruktury krytycznej, może służyć do ochrony nieba przed atakami terrorystycznymi podczas imprez masowych lub do zapewnienia bezpieczeństwa VIP-ów” – mówi Jan Orava, Project Manager w BizGarden.
Projekt AUDROS (AUtonomous DROne System), realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), rozpoczął się w 2020 roku. Jego celem, oprócz stworzenia systemu do przechwytywania dronów-intruzów, jest również opracowanie systemu do zwalczania zagrożeń CBRN – chemiczne, biologiczne i radiologiczne.
po więcej informacji odwiedź www.dronehub.ai
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”