Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Dramat uchodźczy Agnieszki Holland podbił Wenecję

Published

on

Dramat uchodźczy Agnieszki Holland podbił Wenecję

Wiodąca polska reżyserka Agnieszka Holland powraca ze swoim najnowszym filmem fabularnym „Zielona granica”, czarno-białym dramatem o kryzysie uchodźczym, który stawia jej kraj przed sądem i zdobyła Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2023 r. „La La Land ” reżyser Damien Chazelle był przewodniczącym jury, w którym zasiadali reżyserzy Martin McDonagh, Jane Campion i Mia Hansen-Løve.

W październiku 2023 roku polska opozycja odniosła zwycięstwo nad populizmem. Proeuropejski były premier Donald Tusk powrócił do władzy po napiętych wyborach, w których na czele dominował nacjonalizm. Jednak kwestie wolności słowa nadal budziły niepokój: zaledwie kilka tygodni wcześniej ustępujący konserwatywni przywódcy Polski pod przywództwem Mateusza Morawieckiego wypuścili „Zieloną granicę”, najnowszy oryginalny film jednego z czołowych filmowców w kraju, przedstawiający uchodźców uwięzionych w więzieniu. Strefa między Polską a Białorusią oczerniana jako antypolska. Amerykańska Gildia Reżyserów w dalszym ciągu broniła Holandii przed groźbami ze strony byłego rządu jego ojczyzny, a jesienią ubiegłego roku Europejska Akademia Filmowa również wydała oświadczenie poparcia.

Ja też

Tutaj, na tej zielonej granicy, uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki próbują przedostać się do Unii Europejskiej, ale stają się pionkami w wojnie geopolitycznej. Ten prawie trzygodzinny, czarno-biały film bezlitośnie przygląda się korupcji wśród polskiej straży granicznej, gdy rodzina syryjskich uchodźców próbuje bezpiecznie przedostać się przez granicę.

Inspiracją dla Holandii był incydent z 2021 roku, w którym białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka groził tysiącom ludzi utkniętych na zielonej granicy; Holland oraz scenarzyści Maciej Pisuk i Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko spędzili wiele godzin na zbieraniu informacji, aby film był jak najbardziej dokumentalny. W obsadzie znaleźli się Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok i Behi Djanati Atai.

W recenzji IndieWire z Wenecji napisano: „Chociaż ugryzło trochę więcej, niż jest w stanie przeżuć, jest to przejmujące wprowadzenie do mało znanego kryzysu i najnowszy przypadek mistrza filmowego, który pokazuje nam, że wciąż może”. To właśnie jest film Holland.” Desperackie, przejrzyste wezwanie, aby jej kraj wziął się w garść. To wydaje się optymistyczne, ale zdecydowanie wkurza właściwych ludzi.

READ  Nowy projekt polskiej ustawy ma na celu uregulowanie zasobów cyfrowych wraz z wejściem w życie ustawy MiCA

„Green Border” będzie miał premierę 21 czerwca w Nowym Jorku, a 28 czerwca w Kino Lorber zawita do Los Angeles.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *