Najważniejsze wiadomości
Dostęp młodzieży żydowskiej do miejsc Holokaustu jest zagrożony, biorąc pod uwagę powiększającą się przepaść między Izraelem a Polską
Stosunki dyplomatyczne między Polska oraz Izrael są na najniższym poziomie w historii. Oba kraje obniżyły status swoich ambasad.
Nowa polska ustawa o restytucji, uchwalona 14 sierpnia, wywołała kryzys i wywołała gniewną reakcję izraelskiego ministra spraw zagranicznych Yaira Lapida. Prawo zakazuje składania wniosków o zwrot mienia należącego do reżimu komunistycznego, który był u władzy po II wojnie światowej. Ogłaszając prawo jako niemoralne i antysemickie, Lapid odwołał czołowych dyplomatów izraelskich w Warszawie.
„To bezpośredni i bolesny atak na prawa całopalenie Ocaleni i ich potomkowie „powiedział Lapid.” Minęły już czasy, kiedy Polacy mogli krzywdzić Żydów bez konsekwencji.
WIELKA BRYTANIA ZBUDOWAĆ NARODOWY PAMIĘTNIK ZAGŁADY OBOK PARLAMENTU
Polski minister spraw zagranicznych, który nazwał izraelskie zarzuty nieuzasadnionymi, uniemożliwił ambasadorowi Polski powrót do Izraela.
Sytuacja pogorszyła się, gdy polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński skrytykował zachowanie izraelskiej młodzieży podczas wizyt na Międzynarodowym Marszu Żyjących w Pomnikach Holokaustu. Te coroczne wizyty odbywają się zwykle w kwietniu, ale zostały zawieszone w 2020 i 2021 roku z powodu pandemii. Upamiętniają 6 milionów Żydów, którzy wymordowali Niemców podczas Holokaustu.
Jabłoński twierdzi, że izraelskich nastolatków nauczono nienawidzić Polski i że ta nienawiść pojawia się, gdy odwiedzają Polskę. Jabłoński powiedział, że jego rząd bada zachowanie nastolatków i obiecał działać szybko, nie podając żadnych szczegółów.
Wielokrotne próby przesłuchania Jabłoskiego nie powiodły się. Według doniesień prasowych Polska rozważa zawieszenie wizyt Izraela.
MOŻLIWY POMIAR ZNALEZIONY W POBLIŻU OBOZU ŚMIERCI AUSCHWITZ W POLSCE
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela zaprzeczyło, jakoby młodzież izraelska wyrażała antypolskie nastroje. Rzecznik MSZ Haiat Lior podkreślił, że wizyty w niemieckich obozach zagłady dają młodym ludziom możliwość przypomnienia o cierpieniach Żydów podczas Holokaustu.
„W DNA narodu żydowskiego znajduje się pamięć o naszej przeszłości, exodusie z Egiptu, wypędzeniu Żydów z Hiszpanii i zamordowaniu sześciu milionów Żydów w Holokauście” – powiedział Lior. „To czyni nas ludźmi o wspólnej pamięci”.
Około 3 miliony polskich Żydów zostało zamordowanych przez nazistów, wielu z nich w Auschwitz-Birkenau i Treblince w Polsce. W Polsce mieszkało więcej Żydów niż w jakimkolwiek innym przedwojennym kraju w Europie.
Ami Mehl, zastępca ambasadora Izraela w Polsce w latach 1989-1993, określił krytykę Jabłońskiego wobec izraelskiej młodzieży jako polską karę za izraelskie potępienie nowej ustawy o restytucji. Mehl, znawca dzisiejszej Polski, jest synem ocalałych z Holokaustu. Mehl ostrzega przed nasilającym się antysemityzmem w Polsce i opisuje Polskę jako kraj bardzo nacjonalistyczny. Badania przeprowadzone przez Anti-Defamation League i Unię Europejską potwierdzają, że Mehl postrzega nasilający się antysemityzm.
„Kiedy byłem w Polsce 30 lat temu, nie wypadało mówić, że jestem antysemitą” – powiedział Mehl w rozmowie telefonicznej. „Dzisiaj można przyznać się do nienawiści do Żyda”.
Mehl wskazał na antysemicką historię Polski, szczególnie na pogromy po II wojnie światowej, kiedy ocaleni z Holokaustu polsko-żydowskiego wrócili do swoich domów i stwierdzili, że nie są poszukiwani. Na przykład Polacy mieli zamordować 42 Żydów w południowo-wschodnich Kielcach rok po zakończeniu wojny.
Według Mehla podróże Międzynarodowego Marszu Żywych mają rozpocząć się w Berlinie, gdzie Niemcy postanowili zlikwidować europejskich Żydów. Wizyta w Berlinie przed wizytą w obozach zagłady w Polsce umieszcza Holocaust w bardziej poprawnym historycznie kontekście.
Konstanty Gebert, płodny pisarz i felietonista wiodącej polskiej gazety Gazeta Wyborcza, powiedział, że izraelskie nastolatki stały się bardziej ksenofobiczne podczas swoich podróży do Polski. Powiedział, że niektórzy młodzi widzą, jak świat ich szuka.
OSTATNI ŻOŁNIERZ Sowiecki do wyzwolenia w Auschwitz umiera w 98
Emerytowany ambasador Izraela Barukh Binah powiedział, że wyjazdy były w zasadzie dobre, ale drogie i stały się dobrodziejstwem dla izraelskich biur podróży. „Stało się symbolem statusu, na który nie każdy może sobie pozwolić” – powiedział.
Od początku Międzynarodowego Marszu Żywych w 1988 roku około 300 tysięcy amerykańskich nastolatków odwiedziło obozy śmierci w Polsce.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS
Danielle Goldblatt, która mieszka w Los Angeles, odbyła jedną z takich podróży, gdy miała 17 lat.
„Moim pierwszym wrażeniem było zniszczenie, gdy zobaczyłam, co ludzie mogą zrobić innym ludziom i przez co przeszli moi przodkowie” – powiedziała. „Dzięki temu byłem bardzo dumnym Żydem, bo tyle przeżyliśmy”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.