Connect with us

Nauka

Dorota Grejner-Brzezińska powołana do Narodowej Rady Nauki

Published

on

Dorota Grejner-Brzezińska powołana do Narodowej Rady Nauki

Prezydent Joe Biden mianował Ohio State University wiceprezesem Knowledge Enterprises Dorotą Grejner-Brzezińską do National Science Council.

„To wielki zaszczyt zostać członkiem National Science Board, niezależnego organu doradców Prezydenta i Kongresu w kwestiach politycznych związanych z nauką i inżynierią, badaniami i rozwojem oraz edukacją” – powiedziała Grejner-Brzezińska. „Nie mogę się doczekać współpracy z innymi członkami zarządu, aby przyczynić się do krajowych polityk i programów w dziedzinie nauki i inżynierii, które napędzają rozwój kraju. dobrobytu gospodarczego, zapewnienia bezpieczeństwa narodowego oraz zwiększenia edukacji STEM i możliwości dla wszystkich Amerykanów.

National Science Board ustala politykę dla National Science Foundation (NSF). Rada identyfikuje krytyczne kwestie, które będą miały wpływ na przyszłość agencji, zatwierdza strategiczne wytyczne budżetowe i roczne sprawozdania budżetowe do Biura Zarządzania i Budżetu Stanów Zjednoczonych oraz zatwierdza nowe programy i główne nagrody. Grejner-Brzezińska znalazła się w gronie ośmiu nowych członków, którzy będą pełnić swoją sześcioletnią kadencję.

„Cieszymy się, że możemy powitać wszystkich ośmiu członków zarządu” – powiedział Daniel Reed, prezes National Council of Science. „Będą mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia, aby zarząd był w stanie kształtować i wypełniać swoją misję zarządzania Narodową Fundacją Nauki oraz doradzać Kongresowi i administracji w sprawach naukowych i inżynieryjnych”.

Grejner-Brzezinska jest również wybitnym profesorem Uniwersytetu Stanowego Ohio oraz profesorem Lowber B. Strange Endowed i profesorem na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezyjnej. Specjalizuje się w globalnych systemach pozycjonowania/globalnych systemach nawigacji satelitarnej (GPS/GNSS), wieloczujnikowych zintegrowanych systemach zapewniających bezpieczną nawigację i autonomicznych pojazdach.

Grejner-Brzezińska przyjechała do stanu Ohio ponad 20 lat temu jako stypendystka Fulbrighta z Polski, aby studiować nauki geodezyjne, które koncentrują się między innymi na wielkości i kształcie Ziemi oraz szacowaniu współrzędnych przestrzennych – dwóch kluczy do tworzenia globalnych systemy pozycjonowania. Zrobiła doktorat i została członkiem wydziału w College of Engineering. Przez cztery lata pełniła funkcję prezesa ds. inżynierii lądowej, środowiskowej i geodezyjnej, zanim w 2017 r. została prodziekanem ds. badań. Jest współdyrektorem Laboratorium Pozycjonowania Satelitarnego i Nawigacji Inercyjnej w stanie Ohio. Grejner-Brzezińska pełniła również funkcję prezesa Instytutu Nawigacji (ION).

W 2019 roku Grejner-Brzezinska została pierwszą kobietą ze stanu Ohio, która została wprowadzona do National Academy of Engineering i pierwszą osobą ze stanu Ohio, która zasiadała w Prezydenckiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii (PCAST).

Pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji 4, Pozycjonowanie i Zastosowania Międzynarodowego Stowarzyszenia Geodezji (IAG) i jest członkiem IAG. Jest głównym badaczem NSF Engineering Research Visioning Alliance i członkiem National Space-Based Positioning, Navigation, and Timing Advisory Board. Grejner-Brzezińska jest członkiem Instytutu Nawigacji, Królewskiego Instytutu Nawigacji oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Postępu Nauki (AAAS).

Biały Dom ogłosił również nominację przez prezydenta Bidena Deborah Loewenberg Ball, Vicki L. Chandler, Marvi Ann Matos Rodriguez, Keivan G. Stassun, Merlin Theodore, Wanda Elaine Ward i Bevlee A. Watford do National Science Board. Nowa kohorta stawia zarząd na pełnych obrotach z 24 członkami mianowanymi przez prezydenta oraz dyrektorem Narodowej Fundacji Nauki, który pełni funkcję członka z urzędu.

„To przyjemność móc pracować z tą wyjątkową grupą członków zarządu, aby przesuwać granice nauki, technologii i innowacji, kontynuując misję NSF polegającą na rozwoju odkryć i innowacji z korzyścią gospodarczą i społeczną”, powiedział Sethuraman, dyrektor z NSF NSF Panchanathan.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *