Świat
Donald Tusk krytykuje partię Orbana. – Co jeszcze powinien zrobić Fidesz? | Wiadomości ze świata
Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk Na Twitterze odniósł się do działań konserwatywnej i eurosceptycznej partii Fidesz, której liderem jest Węgier premier Victor Orban. – Co jeszcze powinien zrobić Fidesz, aby wszyscy mogli zobaczyć, że nie pasuje to do naszej rodziny? – napisał Tusk.
Tusk krytykuje partię Orbana. – Co jeszcze powinien zrobić Fidesz?
Pisząc o „rodzinie”, Tusk zapewne odnosił się do faktu, że Fidesz nadal jest częścią Europejskiej Partii Ludowej, choć w 2019 roku podjęto kroki w celu wykluczenia tej partii z tego ugrupowania – Jednak nie było jedności w tej sprawie. Fidesz jest zawieszony w prawach EPL od marca 2019 r. – powodem była m.in. stopniowa redukcja praw przez Węgry zamówić wolności obywatelskie i podejście do polityki migracyjnej. Tusk od dawna domaga się całkowitego wykluczenia Fideszu z EPP, ale są temu przeciwni Niemcy (W skład grupy wchodzą łącznie 84 grupy z 43 krajów, z Polski – PO i PSL).
Choć były premier Polski nie sprecyzował, czym tym razem zajmuje się partia wokół premiera Węgier Viktora Orbana, to najprawdopodobniej miał na myśli skandal moralny, który pojawił się w tym tygodniu. Przypominamy, że Józef Szájer, polityk Fideszu znany ze swoich homofobicznych poglądów, który kilka dni temu ustąpił ze swojego miejsca w Parlamencie Europejskim, wziął udział w gejowskiej orgii 25 osób w Brukseli. Policja wkroczyła na miejsce zdarzenia, ponieważ zbieranie jest zabronione z powodu epidemii koronawirusa. Szájer uciekł policji przez okno, a później próbował uniknąć odpowiedzialności dzięki immunitetowi.
W ostatnich dniach partia Fidesz wraz z Victor Orbanem, który podziela poglądy polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, zagroziła zawetowaniem budżetu UE. Polska i Węgry są jedynymi krajami, które nie zgadzają się na uzależnienie wypłaty środków unijnych od praworządności. Negocjacje w tej sprawie trwają, ale czas ucieka – Orban i Morawiecki spotkali się w poniedziałek ponownie, aby uzgodnić stanowiska w tej sprawie. Unia Europejska pozostaje nieugięta i uważa, że praworządność jest niezbędna, aby mogły zostać przyjęte przez wszystkie państwa członkowskie, które chcą korzystać z dotacji Unii Europejskiej.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”