Gospodarka
Dług publiczny Polski rośnie w najszybszym tempie od lat
Dług publiczny Polski rośnie szybciej niż od lat. W pierwszym kwartale tego roku wzrosła o 4,8 proc. do 1,77 bln zł. Dopiero w wyjątkowych okolicznościach, jakie stanowiła pandemia 2020 r., zadłużenie rosło jeszcze szybciej. Poza tym okresem ostatni raz tak szybki wzrost długu publicznego miał miejsce w 2010 roku.
Główną przyczyną obecnego wzrostu długu publicznego jest znaczny deficyt finansów publicznych, przekraczający prawdopodobnie 5 proc. PKB. Należy wziąć pod uwagę sezonowość: na początku roku rząd zazwyczaj pożycza pieniądze z góry, gromadząc środki do wydania przez cały rok. W rezultacie zadłużenie zwykle wzrasta bardziej w pierwszej połowie roku niż w drugiej.
W ujęciu PKB zadłużenie całego sektora publicznego – łącznie z budżetem, różnymi funduszami pozabudżetowymi i samorządami – wzrosło do 51,5 proc. To najwyższy poziom od około dwóch lat, ale utrzymuje się w historycznym przedziale 45-55 proc. PKB na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Zadłużenie spadło poniżej tego przedziału tylko raz w 2008 r., tuż przed światowym kryzysem finansowym, i przekroczyło 55% podczas kryzysu euro w 2013 r. i pandemii w 2020 r., w obu przypadkach spowodowanych słabym wzrostem gospodarczym lub recesją.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”