technologia
Dlaczego Visa wybrała Polskę na lokalizację pierwszego centrum technologiczno-produktowego w Europie Środkowo-Wschodniej
Według Visa Polska jest idealną lokalizacją do rekrutacji i współpracy z partnerami i firmami w celu opracowania nowych rozwiązań płatniczych ze względu na wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą i dynamiczny sektor IT.
Globalna firma płatnicza Visa ogłosiła 23 maja plany otwarcia nowego, globalnego centrum technologii i produktów w Polsce.
To pierwszy tego typu węzeł wizowy w Europie Środkowo-Wschodniej.
W ciągu najbliższych kilku lat w centrum będzie pracować nawet 1500 pracowników zajmujących się nowymi technologiami i produktami, ponieważ Visa inwestuje na całym świecie, aby wspierać swój model rozwoju innowacji całodobowo, 7 dni w tygodniu i napędzać dalszy szybki rozwój handlu cyfrowego i płatności.
Inwestycja Visa następuje po otwarciu w kwietniu najnowszego zaufanego regionu chmurowego giganta oprogramowania Microsoft, pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, w trzech niezależnych lokalizacjach fizycznych wokół stolicy Polski, Warszawy.
„Wysoko wykwalifikowana siła robocza w Polsce i dynamiczny sektor IT sprawiają, że jest to dla nas idealne miejsce do rekrutacji i współpracy z partnerami i firmami w celu opracowania nowych rozwiązań płatniczych” – mówi Rajat Taneja, Prezes ds. Technologii w Visa.
„Następna fala naszego planu działania dotyczącego produktów i innowacji jest jeszcze bardziej ekscytująca, ponieważ skupiamy się na sztucznej inteligencji nowej generacji, cyberbezpieczeństwie oraz odporności i dostępności naszej sieci dla wszystkich, którzy na niej polegają”.
Polska będzie piątym głównym strategicznym globalnym centrum technologii i produktów Visa.
Jako rozwijające się miejsce przyciągające największe talenty technologiczne, opiera się na zaangażowaniu Visa w innowacje i inwestycje w regionie europejskim, a w szczególności w Polsce.
Visa twierdzi, że znajdzie nowe sposoby na przyciągnięcie wschodzących talentów w regionie, przyspieszenie rozwoju produktów i wprowadzanie innowacji na dużą skalę, aby zapewnić wartość konsumentom, klientom, kupującym i sprzedającym na całym świecie.
„Jako firma globalna działająca w ponad 200 krajach i terytoriach, ważne jest dla nas inwestowanie w lokalne talenty i tworzenie regionalnych centrów technologicznych, które pozwalają nam obsługiwać naszą globalną bazę klientów lepiej niż kiedykolwiek wcześniej” – mówi Charlotte Hogg, dyrektor generalny, Wiza, Europa.
„Dążymy do różnorodności i włączenia społecznego oraz dbamy o to, aby w miarę rozwoju Visa odzwierciedlać różnorodne perspektywy definiujące społeczności, w których żyjemy i pracujemy. W Polsce oznacza to zatrudnienie zróżnicowanej puli talentów i powitanie talentów z Ukrainy i innych części regionu”.
Lider talentów w regionie
Ogłoszenie to impuls dla polskiego sektora IT i potwierdzenie jego statusu lidera technologicznego. Kraj ten zajął trzecie miejsce w najnowszym indeksie konkurencyjności IT Emerging Europe i pierwsze miejsce pod względem talentów.
Wkład sektora IT w polską gospodarkę w ostatnich latach systematycznie rośnie, a udział eksportu IT w PKB wzrósł do 1,57 proc. w 2020 r. i 1,71 proc. w 2021 r.
„To niezwykle dobra wiadomość, że Visa, dzięki swojemu unikalnemu światowemu doświadczeniu i know-how, spośród wszystkich możliwych lokalizacji wybrała nasz kraj, wzmacniając pozycję Polski jako najlepszego miejsca do inwestowania w sektor nowych technologii” – powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki .
„Czynnikami, które zadecydowały o lokalizacji tej inwestycji w Polsce, były wysokie kwalifikacje naszej kadry IT oraz duża baza talentów na rynku pracy. Mamy ogromny potencjał, aby wprowadzić do naszego kraju wysoce innowacyjne inwestycje.”
Visa działa w Polsce od 1995 roku. Pierwszą kartą płatniczą w Polsce była karta Visa, a kraj ten był pierwszym rynkiem na świecie, który osiągnął 100% dostępność bezstykową.
Visa twierdzi, że uznaje kluczową rolę, jaką umiejętności cyfrowe odgrywają we współczesnej gospodarce, i angażuje się we wspieranie wysiłków UE na rzecz budowania bardziej konkurencyjnego i świadomego cyfrowo świata pracy.
„Ta inwestycja podkreśla obietnicę Visa dotyczącą zwiększenia włączenia cyfrowego i umożliwienia jednostkom prosperowania w epoce cyfrowej” – dodała firma.
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać bezpłatnie i zawsze tak będzie. Nie ma tu żadnego paywalla. Jesteśmy niezależni i nie należymy ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.
Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję bardzo.