Connect with us

Gospodarka

Dlaczego Europa cierpi z powodu gorszego kryzysu inflacyjnego niż Wielka Brytania

Published

on

Dlaczego Europa cierpi z powodu gorszego kryzysu inflacyjnego niż Wielka Brytania

Chociaż znaleziono alternatywne źródła, rosnące ceny gazu, elektryczności i benzyny nadal stanowią około połowy holenderskiej inflacji, która w czerwcu wyniosła 9,9 procent.

„Holandia jest bardzo, bardzo uzależniona od ropy i gazu. Ponad 80 procent miksu energetycznego to paliwa kopalne – mówi Hugo Erken, ekonomista Rabobank.

To rozprzestrzenia się na inne części gospodarki. Na przykład producenci mięsa polegają na produktach ubocznych gazu do ogłuszania zwierząt przeznaczonych do uboju, co oznacza, że ​​niedobory podnoszą ceny. Erken spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach inflacja żywności osiągnie 13 procent.

Polska

Polska, sąsiad Ukrainy, również odmówiła płacenia za benzynę w rublach. Jest zdecydowanie największym konsumentem węgla w UE, który jest powszechnie używany do ogrzewania domów i do niedawna był w dużej mierze sprowadzany z Rosji.

Zakaz ten jest głównym czynnikiem wzrostu inflacji na poziomie 14,2 procent w czerwcu. Według Mateusza Urbana z Oxford Economics, entuzjastyczne wydatki rządu spowodowały również wzrost cen.

„Polska dość szybko wyzdrowiała [from Covid]a spadek PKB nie był przede wszystkim duży. Kiedy więc dodać dość hojny bodziec, który był emitowany przez 2020 i część 2021, doprowadziło to do wzrostu podstawowej presji inflacyjnej, która była już dość podwyższona przed pandemią” – mówi.

Więcej wydań jest w drodze. Urban twierdzi, że wsparcie na energię dla gospodarstw domowych, wyższe wydatki wojskowe i zobowiązanie do zwiększenia wydatków na opiekę zdrowotną oznaczają, że „jest wiele rzeczy, na które można wydawać pieniądze”.

Dodaje, że nawet próby ograniczenia inflacji za pomocą wyższych stóp procentowych zostały częściowo utrudnione przez urlop spłaty kredytu hipotecznego, co zmniejsza skuteczność polityki.

Estonia

Estonia, Litwa i Łotwa mają najwyższe wskaźniki inflacji w UE – odpowiednio 22 proc., 20,5 proc. i 19,2 proc. w czerwcu.

READ  Trzy miejsca z burgerami, których nie można przegapić w Polsce

Bliskie więzy handlowe – ze względu na położenie geograficzne i historię – sprawiają, że kraje bałtyckie są podatne na wrogość gospodarczą ze strony Kremla, pomimo wysiłków zmierzających do zmniejszenia zależności od zakończenia zimnej wojny.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *