Connect with us

Gospodarka

Dlaczego Chorwacja postrzega wejście do strefy euro jako sposób na bezpieczeństwo

Published

on

Dlaczego Chorwacja postrzega wejście do strefy euro jako sposób na bezpieczeństwo
Symbol zastępczy podczas ładowania promocji przedmiotów

Chorwacja, najmłodszy członek Unii Europejskiej, której gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od zagranicznych gości, spieszy się z przyjęciem euro jako swojej waluty narodowej. Ruch, do którego dąży rząd w 2023 r., katapultowałby ją do rdzenia UE, uczyniłby płatności łatwiejszymi i tańszymi oraz zapewniłby jej systemowi finansowemu siatkę bezpieczeństwa na wypadek przyszłych kryzysów. Kraj, którego głównymi atrakcjami turystycznymi są Split i Dubrownik na wybrzeżu Adriatyku, dąży również do wejścia do strefy Schengen, co znosi bariery w podróżowaniu po Europie.

1. Jak blisko jest Chorwacja przystąpienie do strefy euro?

Chorwacja planuje wymienić swoją walutę krajową, kunę, na euro 1 stycznia 2023 r. – osiem lat po tym, jak państwo bałtyckie stało się najnowszym członkiem 19-członkowego bloku walutowego. Była jugosłowiańska republika licząca 3,9 mln osób jest bardzo blisko celu: dołączyła do strefy oczekiwania strefy euro znanej jako ERM-2 w 2020 roku i ma nadzieję uzyskać zgodę na członkostwo latem tego roku.

2. Dlaczego Chorwacja chce dołączyć?

Chorwacja zaczęła naciskać na euro, gdy tylko uzyskała członkostwo w UE w 2013 r. – ruch opóźniony przez krwawe wojny z lat 90. wywołane rozpadem Jugosławii. Podobnie jak w innych miejscach na wschodzie kontynentu, posunięcie to ma po części utrwalić orientację zachodnią po około pół wieku rządów komunistycznych po II wojnie światowej.

3. A co z logiką ekonomiczną?

To chyba jeszcze bardziej przekonujące. Bardziej niż jakikolwiek inny kraj UE, kraj ten jest zależny od turystów, którzy generują jedną piątą produktu krajowego brutto i znacznie ułatwiają wakacje bez kursów walut. Tymczasem większość prywatnych i korporacyjnych depozytów bankowych jest utrzymywana w euro, wraz z ponad dwiema trzecimi zadłużenia o łącznej wartości około 520 miliardów kun (75 miliardów dolarów). Według prezesa banku centralnego Borisa Vujcica członkostwo w strefie euro obniżyłoby stopy procentowe, poprawiło zdolność kredytową i uczyniłoby Chorwację bardziej atrakcyjną dla inwestorów.

READ  Kursy walut 10/26 Złoty umacnia się wobec głównych walut [kurs dolara, funta, euro, franka]

Wprowadzenie euro sformalizowałoby część działalności gospodarczej prowadzonej już przy wspólnej walucie – od sprzedaży domów i samochodów po wynajem krótkoterminowy dla wczasowiczów. Według banku centralnego, koszty wymiany walut poza turystyką zmniejszyłyby się o około 1,2 miliarda kun rocznie. W czasach kryzysu Chorwacja miałaby dostęp do płynności Europejskiego Banku Centralnego i potencjalnego finansowania ratunkowego z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Ponieważ problemy Grecji znajdują się obecnie w dużej mierze we wstecznym lusterku, przejście na euro ma szerokie poparcie. Prawie wszystkie partie polityczne popierają ten ruch.

Jeśli chodzi o politykę pieniężną, przekazanie kontroli EBC nie ma wiele do stracenia, ponieważ kuna od lat 90. znajduje się w wąskim przedziale wahań wobec euro, a wcześniej w stosunku do marki niemieckiej. Oczekiwane przyjęcie euro przez Chorwację będzie kosztować lokalne banki około 1 miliarda kun rocznie z tytułu utraconych opłat za konwersję, ale to posunięcie zmniejszy ryzyko walutowe i poprawi stabilność, według krajowego stowarzyszenia bankowego. Oczekuje się, że przyjęcie euro będzie kosztować banki od 80 do 100 milionów euro w postaci jednorazowych wydatków na dostosowanie swoich usług IT i sieci bankomatów.

6. Co trzeba zrobić, aby dołączyć?

Krótko mówiąc, musi być zgodny z limitami długu publicznego i finansów publicznych UE, a także z celami inflacyjnymi i kursowymi. Istnieje jednak pewna niejasność, ponieważ Bruksela dokonuje przeglądu tego, jak powinny wyglądać po pandemii zaciąganie pożyczek i restrykcje fiskalne. Chorwacja planuje zmniejszyć swój deficyt budżetowy do pierwotnego pułapu, jednocześnie zmniejszając stosunek długu do PKB do nieco ponad 80% – co jest mniej więcej zgodne z wcześniejszymi wymogami i prawdopodobnie będzie wystarczające zgodnie z nowymi przepisami.

7. Jakie jest najtrudniejsze wyzwanie?

Największą niepewnością jest inflacja. Rosnące koszty energii w Europie wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę i ożywieniem chorwackiej gospodarki w 2021 r. spowodowały gwałtowny wzrost cen konsumpcyjnych. Decydującym czynnikiem jest to, jak Chorwacja wypada średniorocznie z trzech krajów strefy euro o najniższych wskaźnikach. Obliczenie to zostanie wykonane, gdy tylko będą dostępne dane za kwiecień. Dane Eurostatu za marzec, opublikowane 21 kwietnia, pokazały roczną stopę inflacji w Chorwacji na poziomie 7,3%, tuż poniżej średniej dla strefy euro wynoszącej 7,4%. Bank centralny Chorwacji, odpowiadając na zapytanie Bloomberga, powiedział, że spodziewa się, że średnia roczna inflacja w tym kraju wyniesie około 5,4% w 2022 r., dodając, że „istnieje duże prawdopodobieństwo, że Chorwacja spełni kryterium stabilności cen”. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozował w kwietniu w swoim World Economic Outlook, że chorwackie ceny konsumpcyjne w 2022 r. wzrosną o 5,9%, w porównaniu do 5,3% w strefie euro.

READ  Inflacja w Polsce spadnie w grudniu

8. Czy są inne przeszkody?

Hanfa, chorwacki nadzorca rynku, w styczniu wszczął dochodzenie w sprawie umów zawieranych przez wyższych urzędników banku centralnego, w tym Vujcica i wiceprezes Sandrę Svaljek, w niektórych przypadkach sprzed dwóch dekad. Obaj zaprzeczali jakimkolwiek wykroczeniom i potwierdzili, że byli właścicielami różnych akcji bankowych i obligacji w czasie, gdy chorwackim urzędnikom walutowym pozwolono dokonywać takich inwestycji. Śledztwo było poprzedzone doniesieniami portalu Index.hr z Zagrzebia i wezwaniami liderów opozycji do rezygnacji Vujcica i Svaljeka. Vujcic powiedział, że zarzuty miały na celu sabotowanie planów przyjęcia euro przez kraj bałkański.

9. Czy inne kraje są gotowe do przyłączenia się?

Jedno jest pewne: Bułgaria. Ale przesunął swój harmonogram o rok do 2024 r., po tym, jak został przyjęty do ERM-2 w tym samym czasie co Chorwacja. Rumunia wyraziła również chęć dołączenia do rywali z Europy Wschodniej, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii w bloku walutowym. Jednak pomimo zobowiązania do ostatecznego przyłączenia się, największe kraje tego regionu nie spieszą się. Polska, na przykład, swoją zdolność do przetrwania globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku bez recesji przypisuje utrzymaniu niezależnej polityki pieniężnej.

10. Co mówią obecne kraje strefy euro?

Paschal Donohoe, minister finansów Irlandii, który również przewodniczy posiedzeniom swoich odpowiedników ze strefy euro, pochwalił „ogromne wysiłki” Chorwacji w przygotowaniach do przyjęcia euro i powiedział, że ma „nadzieję” na osiągnięcie postępu. Poza Brukselą publiczna debata na temat ekspansji była ograniczona od czasu ostrzeżeń po fali skandali związanych z praniem pieniędzy w krajach bałtyckich. Ta przestroga jest ostatnio skierowana bardziej w stronę Bułgarii.

11. Jak wyglądałyby nowe monety Chorwacji?

Monety przedstawiały wzór szachownicy znajdujący się na chorwackim herbie, uważanym za jeden z najstarszych symboli narodowych w Europie. Będą także mieli zdjęcia kuny, czyli łasicy w języku chorwackim, i przedstawią Nikolę Teslę, jednego z największych wynalazców na świecie, który był etnicznym Serbem, który urodził się w dzisiejszym chorwackim mieście Smiljan. Bank centralny Serbii zapowiedział, że podejmie działania, jeśli Chorwacja będzie mogła wykorzystać wizerunek Tesli.

READ  ICTSI podpisuje nową 30-letnią dzierżawę terminalu w Polsce - Manila Bulletin

• Artykuł Bloomberga o Chorwackim Banku Centralnym wzywający obywateli do przechowywania w banku swoich oszczędności i planów dotyczących monet euro.

• Analiza Bruegla dotycząca dojrzewania euro.

• Badanie Brookings Institution dotyczące tego, czy integracja europejska zwiększa zadowolenie z życia ludzi w Chorwacji i innych krajach.

(Aktualizacje wskaźnika inflacji Eurostatu za marzec w pytaniu 7.)

Więcej takich historii jest dostępnych na bloomberg.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *