technologia
Dla Polski rosyjski Kaliningrad to teraz Królewiec
Dla Polski rosyjski Kaliningrad to teraz Królewiec
Proponowana zmiana nazwy jest symboliczna, ale już wywołała awanturę dyplomatyczną
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że popiera wniosek samorządów o zmianę nazwy Kaliningradu, stolicy sąsiedniej rosyjskiej eksklawy, na Królewiec. Oznacza to, że polscy urzędnicy będą się teraz zawsze do tego odwoływać Rosyjskie miasto o polskiej nazwie. Zgodnie z oczekiwaniami wiadomość nie została dobrze przyjęta w Moskwie.
Formalizacji zmiany nazwy dla Polski dokonał Komitet Standaryzacji Nazw Geograficznych Poza Granicami RP. Polscy urzędnicy zwrócili uwagę, że Zmiana nazwy jest symboliczna Jest w naturze i nie ma konotacji z ambicjami terytorialnymi.
King’s Hill z nazwami w wielu językach
Kaliningrad był tzw Królewiec (lub King’s Hill po niemiecku) przez większość swojego istnienia od założenia w 1255 roku przez Krzyżaków. Położone w zakątku wschodniego Bałtyku, ma złożoną historię, w której było zdominowane przez różne mocarstwa, w tym przez Królestwo Polsko-Litewskie w XVI i XVII wieku.
Ten ostatni fakt do tego doprowadził Historycznie jest również uważany za część polskiej historii i być określanym jako Królewiec, co z grubsza odpowiada niemieckiej nazwie. Również Litwini mają podobną wersję w swoim języku.
Wreszcie było miasto zajęte przez Armię Czerwoną pod koniec II wojny światowej czyniąc ją częścią Związku Radzieckiego. W 1946 r. przemianowano go na cześć niedawno zmarłego Michaiła Kalinina, przyjaciela Stalina i głowy państwa ZSRR, który pełnił głównie ceremonialną rolę.
Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego postanowiliśmy zmienić nazwę w naszym rodzimym Kaliningradzie i Obwodzie Kaliningradzkim. Nazewnictwo jest nam narzucone i sztuczne, co nie ma nic wspólnego z naszą historią. Fakt, że duże miasto w pobliżu naszej granicy nazwano imieniem M. Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego za podjęcie decyzji o masowym mordzie polskich oficerów w Katyniu w 1940 r., budzi wśród Polaków negatywne emocje„. W ten sposób Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii bronił w swoim kraju decyzji o powrocie do historycznej nazwy miasta.
Zmiana nie stwarza nowych obowiązków dla przedsiębiorców ani konieczności aktualizacji dokumentów. Na mapach pojawia się nazwa Królewiec. Departament Stanu wydał pozytywną opinię w sprawie zmiany nazwy.
Zmiana nazwy miasta wywołała gniewne reakcje rosyjskich urzędników, w tym byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. „Gdyby Polsce nie podobała się nazwa Kaliningrad, nazwy polskich miast okupowanych wcześniej przez Niemcy powinny zostać zastąpione nazwami niemieckimi– powiedział cytowany przez TASS.