Gospodarka
Dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce mogą być lepsze dni
Dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce mogą być lepsze dni
Jako krajowy region metropolitalny ustanowiono minimalne standardy w celu poprawy jakości życia i integracji
Związek Miast Polskich podał, że 59 polskich gmin należących do obszaru metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot przyjęło minimalny standard dla osób niepełnosprawnych. Kompleksowe ramy, opracowane z ekspertami w tej dziedzinie, zawierają przegląd szeregu działań i wytycznych mających na celu poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych i środowiska życia w miastach, miasteczkach i powiatach.
Niepełnosprawność może dotknąć nas w dowolnym momencie
W dokumencie wyjaśniono, że jedna osoba na cztery pomorskie rodziny jest niepełnosprawna. Prowadzi to do podwójnego wykluczenia – dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
Aby zmniejszyć te ograniczenia w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego oraz promować integrację każdego mieszkańca, gminy tworzące obszar metropolitalny liczący ponad 1,6 miliona mieszkańców przyjęły minimalny standard dla osób niepełnosprawnych.
Standard obejmuje 30 konkretnych działań w 7 obszarach tematycznych, z naciskiem na świadomość i edukację. Wszystkie uczestniczące samorządy zobowiązują się do ich wdrażania i poprawy stanu środowiska w dużych miastach, gminach i powiatach.
Standardowe ulepszenia podglądu obejmują:
- Szkolenia dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli i urzędników,
- Działania edukacyjne,
- zamówienia publiczne z klauzulami społecznymi,
- bezpłatne porady prawne,
- Doradztwo zawodowe,
- Stołeczna baza gabinetów lekarskich ze specjalistycznym sprzętem i procedurami itp.
Standard zapewnia również pełne wsparcie od urodzenia, a nawet informację o niepełnosprawności dziecka od urodzenia do śmierci osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna.
W przygotowanie dokumentu zaangażowało się ponad 80 ekspertów i praktyków. Są wśród nich przedstawiciele samorządów, osoby niepełnosprawne i ich prawni opiekunowie, przedstawiciele sektora zdrowia, placówek edukacyjno-terapeutycznych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Magdalena Czarzyńska-Jachim, Wiceprezydent Sopotu, powiedziała: „Plik Standard jest pierwszym krokiem w kierunku jak największego zaangażowania osób ze specjalnymi potrzebami we wszystkie aspekty życia społecznego. Niestety, wykluczenie – czy to z życia zawodowego, społecznego, finansowego czy zdrowotnego, z jakim ma do czynienia – często dotyka zarówno osobę niepełnosprawną, jak i jej opiekunów prawnych oraz rodzeństwo.
Powinniśmy pamiętać, że niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas w dowolnym momencie. Na przykład może zajść potrzeba opieki nad osobą starszą będącą na utrzymaniu rodziny. Dlatego chcemy zbudować system, którego głównym celem jest nie tylko wspieranie osób z niepełnosprawnościami, ale także włączanie ich w życie naszych społeczności.. ”
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”