Zabawa
Discovery wyraża oburzenie po przyjęciu przez polski parlament kontrowersyjnej ustawy medialnej | Wiadomości
Amerykańska grupa medialna Discovery skrytykowała decyzję polskiego parlamentu o przyjęciu kontrowersyjnej ustawy zakazującej pozaeuropejskiej własności lokalnych firm medialnych.
Głosowanie nad tzw. ustawą Lex-TVN nie było zaplanowane na dziś, ale zostało umieszczone w porządku obrad w krótkim czasie.
Komisja zatwierdziła plany „w ciągu kilku minut”, jak podaje Reuters, chociaż ustawa musi jeszcze zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, aby wejść w życie.
Ustawa zakazuje firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego kontrolowania polskich stacji radiowych i telewizyjnych.
Posunięcie to spotkało się z ostrą krytyką ze strony amerykańskiej firmy medialnej Discovery, która zainwestowała duże środki w polską branżę nadawczą i byłaby największym przegranym, gdyby ustawa została uchwalona.
Zmusiłoby to de facto giganta do rezygnacji z kontroli nad TVN, największym prywatnym nadawcą telewizyjnym w Polsce, i TVN24, największym niezależnym nadawcą informacyjnym w kraju, który przemawiał głośno do rządu.
Niektórzy postrzegają ustawę jako próbę uciszenia krytyki rządu, a od czasu jej wprowadzenia w lipcu przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość w całej Polsce pojawiły się protesty.
Rzecznik Discovery powiedział, że „głosowanie z zaskoczenia” powinno „alarmować każdego zainteresowanego demokracją i wolnością prasy”, a także „każdą firmę inwestującą w Polsce”.
„Głosując, Polska podważa wartości, które łączyły Polskę z Europą i wyrywają same podstawy stosunków polsko-amerykańskich. Apelujemy teraz do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby dotrzymał słowa i zawetował tę ustawę” – czytamy w oświadczeniu.
W sierpniu European Publishers Council i jej członkowie również wyrazili „skrajne zaniepokojenie” planami, dodając, że zagrażają „wiarygodności reguł gry” w Polsce, które są niezbędne dla inwestorów i profesjonalistów medialnych.
TVN został założony w 1997 roku przez polskich przedsiębiorców Mariusza Waltera i Jana Wejcherta oraz szwajcarskiego przedsiębiorcę Bruno Valsangiacomo. Należy do Grupy TVN, która została przejęta przez US Scripps Networks w 2015 roku. Discovery następnie kupiło Scripps, a Grupa TVN jest spółką zależną Discovery od marca 2018 roku.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.