Nauka
Deweloperzy z Europy Wschodniej przyglądają się szwajcarskim domkom w obliczu kryzysu mieszkaniowego
Deweloperzy biurowi w Europie Wschodniej przyglądają się projektom dalekim od chleba powszedniego, takim jak luksusowe szwajcarskie domki letniskowe, aby uciec od surowych warunków krajowych, zwiększając presję na i tak już zatłoczone rynki.
Giełdowy Globe Trade Centre, jeden z pionierów rozwoju powierzchni biurowych i handlowych w Europie Wschodniej, rozpoczął w zeszłym tygodniu diametralną zmianę, ujawniając plany przejęcia Ultima Capital, dewelopera luksusowych domów wakacyjnych, w tym luksusowej willi na greckiej wyspie Korfu i kilka domów w Alpach Szwajcarskich.
Stało się to wkrótce po tym, jak deweloper biurowy Cavatina Holding z siedzibą w Krakowie założył jednostkę mieszkalną do wynajęcia, mówiąc, że chce stworzyć 10 000 w ciągu najbliższych pięciu lat.
Tendencja rozgałęzień dotyczy innych części Europy Wschodniej, a deweloper biurowy HB Reavis Holding poinformował pod koniec lutego, że wstrzymuje inwestycje na swoim rodzimym rynku Słowacji i sąsiednich Węgrzech na południu. Zamiast tego skupi się na Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce.
Te posunięcia mogą mieć reperkusje poza Polską i Słowacją, ponieważ deweloperzy z Europy Wschodniej konkurują z firmami od Szwecji po Niemcy i Wielką Brytanię o udziały w rynku, które wciąż są postrzegane jako bezpieczne i opłacalne. Pojawiają się one również w kontekście spowolnienia na rynku nieruchomości komercyjnych w dużej części Europy.
Strategiczne przebudowy są jednymi z najwyraźniejszych wskaźników tego, jak bardzo deweloperzy z Europy Wschodniej zastanawiają się nad sposobem, w jaki działają teraz, gdy skończyła się era taniego pieniądza. Modele biznesowe opracowane w okresach, gdy wyceny dopiero rosły, pilnie wymagają przeglądu.
Odwrócenie trendu jest szczególnie widoczne na rynku biurowym, biorąc pod uwagę dobre wyniki w przeszłości, ponieważ wiele firm zleciło regionowi funkcje korporacyjne, aby skorzystać na stosunkowo niskich kosztach wykwalifikowanej siły roboczej. Branża stoi obecnie w obliczu gwałtownego wzrostu liczby wolnych miejsc pracy, ponieważ praca zdalna staje się coraz bardziej popularna, a wiele budynków wymaga kosztownych renowacji, aby spełnić coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Koncentracja HB Reavis na rynkach zagranicznych była odpowiedzią na „trudne otoczenie makroekonomiczne, charakteryzujące się utrzymującą się presją inflacyjną, rosnącymi stopami procentowymi i dewaluacją walut na wszystkich rynkach, na których działamy” – podała spółka w komunikacie z 28 marca.
Według danych Colliers, w ubiegłym roku rentowności warszawskich nieruchomości biurowych – które zmieniają się odwrotnie do wycen – wzrosły w 2022 roku najbardziej od 14 lat i nadal rosły w ostatnim kwartale.
Tymczasem wyższe koszty budowy zmniejszyły o połowę oczekiwany zwrot z kapitału z inwestycji w najlepsze polskie biurowce, poinformował bank centralny kraju w opublikowanym w piątek raporcie.
Zanim wybuchła pandemia, a następnie banki centralne zaczęły podnosić stopy procentowe, „lokalni deweloperzy mogli po prostu czekać, nic nie robić i co roku księgować zyski z rewaluacji” – powiedział dyrektor generalny GTC Zoltan Fekete w wywiadzie wyjaśniającym planowane przejęcie Ultimy.
„Ten czas minął i musieliśmy zareagować”.
Jego decyzja o ekspansji poza budynki biurowe w miejscach takich jak Warszawa, Budapeszt i Belgrad w kierunku wyrafinowanych domków w szwajcarskich górach i rezydencji rozsianych wzdłuż greckiego wybrzeża jest prawdopodobnie najbardziej drastyczną zmianą.
Na swojej stronie internetowej GTC mówi, że stara się tworzyć „przestrzenie biurowe i handlowe, które pomagają ludziom prowadzić lepsze, bardziej zrównoważone życie”, podczas gdy Ultima twierdzi, że jest skierowana do elity, oferując miejsca „tak prywatne jak jacht na Atlantyku”.
Bogaci mają „rosnące zapotrzebowanie na ultra-luksusową gościnność ze znaczną prywatnością” – powiedział Fekete. „Wiodącym operatorom branży hotelarskiej brakuje rozwiązań”.
Nie wszyscy są zgodni z planem. Posunięcie to jest „dość zaskakujące”, biorąc pod uwagę brak doświadczenia GTC w branży luksusowych hoteli, powiedział Maciej Wewiorski, analityk BOS Banku. Część akcjonariuszy może być „zaintrygowana” transakcją.
Aktualizacja: 1 lipca 2023, 5:00
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”