Nauka
Detektor znajduje w lesie miedzianą siekierę sprzed 6000 lat
Miedziany topór sprzed 6000 lat, będący prawdopodobnie ofiarą dla bóstwa, odkrył detektyw w lasach niedaleko Siennicy Różanej (woj. lubelskie).
„To odkrycie ma ogromne znaczenie dla nauki i historii regionu” – mówi Paweł Wira, kierownik chełmskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Wstępne datowanie topora datuje się na początek neolitu, czyli ok. IV tysiąclecie p.n.e. Oznaczałoby to, że jest to ok. 6000 lat.
Według Wira narzędzie mogło być wotum złożonym bóstwu.
Topór ma wysoki kształt trapezu, długość około 14,5 cm, nieco rozszerzoną wachlarzową krawędź tnącą, lekko wklęsłą prostokątną główkę i waży 678 g. Na Lubelszczyznę przybył prawdopodobnie wraz z kulturą lubelsko-wołyńską, jako import z zachodniej części Kotliny Karpackiej, czyli obszaru dzisiejszych zachodnich Węgier lub Alp Wschodnich (południowe Niemcy i Austria).
„Z punktu widzenia badań naukowych jest to nasze najcenniejsze odkrycie. Wielu poszukiwaczy może całe życie wędrować i nie znaleźć nic równie wartościowego – mówi Edwin Rozwałka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód” z Widniówki Edwin Rozwałka.
Według Rozwałki odkrycia dokonał członek stowarzyszenia Romuald Ościak, który 7 kwietnia prowadził poszukiwania z wykrywaczem metalu w lesie koło Siennicy Różanej. W poprzednich miesiącach ten sam detektyw znalazł sierp z epoki brązu, średniowieczny topór bojowy oraz 27 monet z czasów panowania D. João II Casimiro Wazy (tzw. boratynki).
„Zwykle znajdujemy elementy wyposażenia wojskowego z czasów I i II wojny światowej. Pomniki sprzed kilku tysięcy lat są dla nas miłą odmianą – mówi Rozwałka.
Ich stowarzyszenie powstało w 2019 roku i należy do Stowarzyszenia Polskich Odkrywców. Dodaje, że badacze uzyskali zgodę na badania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Nadleśnictwa Krasnystaw.
Jak poinformowała Wira, w przyszłym tygodniu zabytek zostanie przekazany do Muzeum Okręgowego w Krasnymstawie, gdzie zostanie dokładniej zbadany. (PAPKA)
PAP – Nauka w Polsce, Piotr Nowak
pin/ miś/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”