Connect with us

Gospodarka

Departament Stanu zatwierdza sprzedaż AH-64E Apache do Polski w ramach pakietu o wartości 12 miliardów dolarów

Published

on

Departament Stanu zatwierdza sprzedaż AH-64E Apache do Polski w ramach pakietu o wartości 12 miliardów dolarów

Wojna powietrzna, globalna, wojna lądowa

Departament Stanu zatwierdza sprzedaż AH-64E Apache do Polski w ramach pakietu o wartości 12 miliardów dolarów

AH-64E Apache kołuje po linii lotniczej na lotnisku Hunter Army w stanie Georgia, 19 marca 2021 r. (armia amerykańska / sierżant Andrew McNeil).

WASZYNGTON – Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż Polsce sprzętu wojskowego o wartości 12 miliardów dolarów, w tym 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache i innego sprzętu wojskowego.

Ogłoszenie, opublikowane dzisiaj na stronie internetowej Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego, nie stanowi ostatecznej sprzedaży. Ogłoszone w ten sposób przypadki zagranicznej sprzedaży sprzętu wojskowego (FMS) zostały zatwierdzone przez Władzę Wykonawczą do przeglądu przez Kongres; O ile Hill nie wyrazi zastrzeżeń, wolumeny i wartości transakcji w dolarach mogą ulec zmianie w trakcie negocjacji z branżą.

„Proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych i cele bezpieczeństwa narodowego poprzez zwiększenie bezpieczeństwa sojusznika z Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), który jest siłą zapewniającą stabilność polityczną i rozwój gospodarczy w Europie” – stwierdziła DSCA w swoim komunikacie. „Proponowana sprzedaż zwiększy zdolność Polski do przeciwstawienia się obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie wiarygodnej siły militarnej zdolnej do odstraszania przeciwników i uczestniczenia w operacjach NATO. Polska nie będzie miała trudności z włączeniem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych.”

W 2022 r Polska ogłosiła plany to zdobyć Helikopter szturmowy AH-64E Apache po Boeing wygrał misję Kruk, a Polska była zainteresowana 96 śmigłowcami dla dwóch eskadr – czyli łącznie sześć eskadr – zamiast oczekiwanych 32 śmigłowców.

Dzisiejsze ogłoszenie jest kolejnym krokiem w realizacji tej wizji, a jeśli tak, to a jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, oczekuje się, że Boeing doda zamówienie do kolejki produkcyjnej w swoim zakładzie w Mesa w Arizonie. Choć Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ogłosiło harmonogramu dalszych działań ani tego, kiedy helikoptery będą gotowe do dostawy, na początku tego roku Warszawa ogłosiła, że osiągnął porozumienie z Waszyngtonem, aby uzyskać osiem Śmigłowiec szturmowy AH-64E Apache przed innymi.

READ  UPDATE 1 - szef polskiego banku twierdzi, że ujemne stopy procentowe są możliwe, jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy

Oprócz tych samolotów dzisiejsza decyzja o wartości 12 miliardów dolarów dotyczy także różnych innych części i broni wojskowej, w tym:

  • 210 silników T700-GE 701D;
  • 102 AN/AAR-57 Wspólne systemy ostrzegania przed rakietami;
  • 1844 rakiety AGM-114R2 Hellfire;
  • 460 połączonych pocisków powietrze-ziemia AGM-179A;
  • 508 rakiet Stinger 92K Block I;
  • 7650 sekcji naprowadzania zaawansowanego systemu broni precyzyjnej II WGU-59/B;
  • Co najmniej jeden odbiornik załogowo-bezzałogowego zespołowego bezzałogowego systemu powietrznego (UAS); i więcej.

Ta ewentualna sprzedaż jest kontynuacją Ogromny wzrost wydatków na obronę w Polsce ostatnie dwa lata, w których Warszawa coś rzuciła starszy oficer powiedział Breaking Defense są przysłowiowymi „walizkami pełnymi pieniędzy” podczas modernizacji swojej armii. Ożywione zamówienia obejmowały czołgi Abrams, helikoptery szturmowe Apache i HIMARS wyrzutnia rakiet z USA, Czołgi K2 produkcji Korei PołudniowejWyrzutnie rakiet Chunmoo, haubice samobieżne K9 i Samolot myśliwski FA-50i co najmniej dwóch Szwedów samolot wczesnego ostrzegania jako uzupełnienie dodatkowych podłączonych systemów ostrzegawczych.

Aaron Mehta z Waszyngtonu przyczynił się do powstania tej historii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *