technologia
Demony wypełzają ze strychu Europy
W XV-wiecznym klasztorze w prestiżowej dzielnicy Genewy ekskluzywna publiczność z Europy, Azji i Afryki (w ramach programu poświęconego stosunkom międzynarodowym i polityce globalnej) zebrała się na pięknym kampusie uniwersytetu przed Ekscelencja Yves Leterme , były premier Belgii i zastępca sekretarza generalnego OECD z siedzibą w Paryżu. Występował podczas cyklu wykładów w Genewie, zaprojektowanego i kierowanego przez profesora Anisa H. Bajrektarevica.
Do niedawna podstawowa zasada dobrego rządzenia była streszczana pod hasłem „rządzić znaczy przewidywać”. Teraz coraz częściej mówi się: „Rząd oznacza pokonywanie nieprzewidywalnego”.
Taki był punkt wyjścia prezentacji Jego Ekscelencji Yves Leterme.
Premier wywarł na studentach ogromne wrażenie połączeniem racjonalnego podejścia politycznego i gospodarczego, jasnym zdefiniowaniem kluczowych problemów społecznych i zapewnieniem wystarczającej przestrzeni do dyskusji z różnych perspektyw. Decyzje i plany polityczne podejmowane przez pana Yves Leterme przez całą jego karierę opierają się na dobrze znanych cechach Belgii, aktualnej sytuacji jej gospodarki, jej historii i zdolności przewidywania sytuacji na świecie.
„Podstawową ideą rządu jest wzięcie odpowiedzialności za zarządzanie sprawami publicznymi, radzenie sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami i wydarzeniami, nabieranie znaczenia energii politycznej i kształtowania opinii, aby radzić sobie z sytuacjami nieprzewidywalnymi i kryzysowymi”.
Omówione tematy i wywiad, który nastąpił po nich, koncentrowały się na zarządzaniu szybko zmieniającym się światem, eksplozji demograficznej, zmianach klimatu i niedoborze, zmianach geopolitycznych, globalizacji, społeczeństwie informacyjnym, uberyzacji oraz demokracji a autokracji.
Jeśli chodzi o budowanie relacji biznesowych, Yves Leterme twierdzi, że zdolność UE do rozwijania prawdziwej strategicznej autonomii gospodarczej i niezależności jest ograniczona samym faktem, że UE stoi w obliczu braku tak potrzebnych zasobów naturalnych Zrównoważony rozwój gospodarczy będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłości . W rzeczywistości Europa jest jedyną częścią świata, która jest prawie całkowicie pozbawiona kluczowej energii i ograniczonych zasobów materialnych. Powinien to być punkt wyjścia dla zewnętrznego i globalnego zaangażowania UE w jej stosunki zagraniczne, w zakresie bezpieczeństwa i handlu. Zdaniem Yves Leterme, Europa musi być ostrożna w podkreślaniu warunkowości swojego zaangażowania w oparciu o jej wartości, takie jak prawa człowieka, demokracja itp. Uczciwie jest bronić wartości, tak jak robią to Europejczycy, ale w końcu stosunki międzynarodowe i dyplomacja to także obrona interesów, czy ci się to podoba, czy nie.
Polityka europejska koncentruje się na Zielonym Ładzie. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie potrzebują optymizmu, aby osiągnąć cele, takie jak ograniczenie paliw kopalnych, koszyka energetycznego i CO2 zmniejszenie. Krytyczną uwagą jest to, że jesteśmy bardzo ambitni, jeśli chodzi o samochody do transportu i samochody na paliwa kopalne. Jeśli chodzi o półprzewodniki, baterie i wszystkie komponenty, Europa nie jest jeszcze gotowa na zaawansowane technologie na rynku. Zmniejszenie liczby samochodów napędzanych paliwami kopalnymi jest możliwe, jeśli ludzie uczynią to swoim własnym problemem. Chodzi o zachowanie konsumentów, ceny i politykę społeczną. Ludzie muszą bardzo ciężko pracować, aby osiągnąć cele, mówi Yves podczas dyskusji. Istnieje ryzyko, że te ambitne zmiany będą miały dramatyczny wpływ na sektory przemysłu. Rynek chiński rozwinął się pod względem samochodów elektrycznych i montażu pojazdów, podczas gdy UE nie chce chronić swojego rynku. Oznacza to bardzo ostrą konkurencję z Chinami. Rzeczywiście, UE powinna rozwijać własne możliwości techniczne, własną produkcję i przemysł zorientowany na przyszłość. Jednak nigdy nie można tego osiągnąć w odosobnieniu lub poprzez protekcjonizm.
Innym tematem, który Ekscelencja Leterme ocenił w swoim krótkim, ale obszernym raporcie, jest obecna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa i wysokie ryzyko w Europie. Jego zdaniem jedną ze słabości jest to, że UE upoważnia USA do dbania o swoje potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. „Europa musi zadbać o siebie i zwiększyć wysiłki inwestycyjne i budżetowe. UE nie powinna traktować swojego bezpieczeństwa jako czegoś oczywistego i wzmacniać europejski filar NATO”.
Według Yvesa Leterme’a UE nie miała do czynienia z krytycznymi kwestiami bezpieczeństwa, takimi jak wojna na Ukrainie i Covid od dwóch do trzech dekad. Strumień ekonomiczny płynie, UE jest otwartym społeczeństwem, otwartą gospodarką, ale bezpieczeństwo i ochrona są ważniejsze niż inne części. Stany Zjednoczone przekazują więcej środków na bezpieczeństwo NATO niż 10 poniższych krajów. Wskazane jest, aby UE przeznaczyła więcej środków na ten sektor, mówi Yves.
Kolejnym tematem, bardziej związanym z sytuacją wewnętrzną w krajach UE, omówionym z Yves, było rozwiązanie problemu inflacji i wpływ spadających standardów życia na preferencje wyborcze. Inflacja trochę pomaga, 11-12% w Belgii, przy redukcji zadłużenia. Stagnacja w gospodarce niekorzystna dla biznesu, w tym problem z cenami energii. Rozwiązaniem są innowacje, restrukturyzacja rosnących możliwości przemysłu oraz inwestowanie w badania i rozwój w celu zwiększenia innowacyjności i produktywności w gospodarce.
UE podjęła już ważne kroki, inwestując w badania i rozwój. „Musimy nadążać za innowacjami i inwestować w rozwój różnych obszarów” — skomentował Yves.
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na gospodarkę strefy euro był brexit w styczniu 2020 r. Jednak realne znaczenie społeczne w Wielkiej Brytanii jest nadal zróżnicowane. Tendencje do powrotu pod parasolem UE rosną.
Według Yves Brexit ma negatywny wpływ na gospodarkę, biznes i codzienne życie ludzi w Wielkiej Brytanii.
Zdaniem premiera nie należy oczekiwać zwrotu ze strony brytyjskiego kierownictwa politycznego, które wzywa do ponownego wejścia do UE. Bardziej w interesie Wielkiej Brytanii i UE leży negocjowanie konkretnej umowy handlowej i inwestycyjnej oraz opracowanie konkretnych ram dla stosunków międzyludzkich i podróży między Wielką Brytanią a państwami członkowskimi UE. I oczywiście istnieją wspólne problemy związane z bezpieczeństwem i migracją, którymi należy dobrze zarządzać.
Jako były premier Belgii, Yves Leterme naturalnie skupił się również na obecnej roli Belgii w polityce UE i NATO. Podejmowanie decyzji politycznych w Belgii jest często blokowane jeszcze bardziej niż w innych zachodnich demokracjach. Obecnie do utworzenia rządu potrzebnych jest siedem różnych partii. Konsekwencjami są oczywiście złożoność i trudności w znalezieniu wykonalnych kompromisów. Belgia ma szczęście gościć siedzibę główną UE i NATO. Te ramy europejskie i atlantyckie kształtują znaczną część ich procesu podejmowania decyzji politycznych.
Na zakończenie dyskusji Yves Leterme poradził wszystkim studentom i młodzieży, aby trzymali się swoich marzeń. „Zainwestuj w spełnienie swoich marzeń i oczekiwań” – powiedział Yves. Ludziom zbyt łatwo jest porzucić marzenia i podjąć pracę, która nie sprawia im radości i nie spełnia ich oczekiwań. Jego rekomendacją jest gotowość do inwestowania, rozwijania zainteresowań, podejmowania ryzyka i zawsze wkładania energii i czasu w realizację swoich marzeń.
Belgia krótka
Belgia to brama do Europy, suwerenne państwo z systemem parlamentarnym, złożoną strukturą i odśrodkowym federalizmem, co oznacza rządy wielopoziomowe, brak partii narodowych, język, gazety, opinię publiczną.
Belgia jest wielojęzycznym krajem z dialektami językowymi. Jest podzielony na trzy wysoce autonomiczne regiony: Region Flamandzki – Flandria na północy, Region Walonii – Walonia na południu i Region Stołeczny Brukseli. Bruksela jest najmniejszym i najgęściej zaludnionym regionem, a także najbogatszym regionem pod względem PKB na mieszkańca.
Kraj ma dwie główne społeczności językowe: holenderskojęzyczną flamandzką i francuskojęzyczną społeczność we wschodnich kantonach oraz około jednego procenta ludności niemieckojęzycznej. Region Stołeczny Brukseli jest oficjalnie dwujęzyczny, francuski i holenderski.
Złożony system rządów składa się z sześciu różnych rządów związanych z różnorodnością językową, takich jak Chrześcijańsko-Demokratyczny i Flamandzki (CD&V), Groen, Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), Otwarty Flamandzki Liberałów i Demokratów (Open Vld), Naprzód (Vooruit) i Vlaams Belang. Nie ma tendencji do separatyzmu. Jednak partie polityczne są głównie zorientowane regionalnie.
Ważnym kamieniem milowym w historii Belgii były pokojowe przejście 20 grudnia 1830 r. – Założenie Belgii oraz Rewolucja przemysłowa Przekształcenie Belgii z dużymi terytoriami zamorskimi, takimi jak dawne Kongo Belgijskie, w potęgę przemysłową.
Belgia była pierwszym krajem w Europie kontynentalnej, który doświadczył rewolucji przemysłowej i przez większą część XIX wieku była najbardziej intensywnie uprzemysłowionym krajem na świecie, z naciskiem na produkcję żelaza, węgla i tekstyliów.
Belgia jest obecnie drugą najbardziej otwartą gospodarką na świecie, skoncentrowaną na chemikaliach, farmaceutykach, SMS-ach i ogólnie na eksporcie; silna gospodarka oparta na innowacyjności z solidnym kapitałem ludzkim.
Yves Leterme podróż przez instytucje, pochodzenie osobiste i polityczne
Yves Leterme urodził się 6 października 1960 roku w miejscowości Wervik we Flandrii Zachodniej.
Pan Leterme studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie w Leuven, gdzie uzyskał tytuł LL.B. Ukończył studia w 1981 r., a następnie studiował na Uniwersytecie w Gandawie, gdzie uzyskał tytuł licencjata nauk politycznych (1983), tytuł LL.M. stopień (1984) i stopień MPA w 1985.
Yves Leterme pełnił różne funkcje polityczne na wszystkich szczeblach, w tym był premierem Flandrii (2004-2007), belgijskim ministrem spraw zagranicznych (2009), wicepremierem (2007) i premierem (2008 i 2009-11). .
Podczas jego kadencji na stanowisku premiera Belgia sprawowała prezydencję w Radzie UE (II 2010).
Po odejściu z czynnej polityki w Belgii, Yves Leterme był zastępcą sekretarza generalnego paryskiej OECD (2012-16) oraz sekretarzem generalnym International IDEA (Sztokholm).
Jest lub był w różnych firmach i organizacjach, takich jak TeleColumbus AG, Volkswagen AG, UEFA, Tojoy, Kofi Annan Fondation, Themanagementlab, Equanim…
Yves Leterme jest członkiem zarządu Club de Madrid i powiernikiem Międzynarodowego Centrum Nizami Ganjavi.
Pomimo bardzo udanej kariery politycznej i biznesowej, Yves Leterme był bardzo otwarty na rozmowy ze studentami, omawianie różnych perspektyw, znajdowanie rozwiązań i wspieranie innych w ich własnych działaniach i rozwoju osobistym.