Gospodarka
Delegacje z Malawi i Polski rozmawiają w Warszawie o współpracy gospodarczej
Minister spraw zagranicznych Malawi Nancy Tembo odwiedziła w środę Warszawę, gdzie spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rau. Po spotkaniu czołowych dyplomatów obu krajów minister Tembo wraz z delegacją spotkała się z polskimi urzędnikami, aby omówić m.in. współpracę gospodarczą między obydwoma krajami.
Polska fundacja przeszkoliła 60 proc. strażaków w Kenii
Strażacy w Kenii są wspierani przez Polską Fundację Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dzięki wsparciu fundacji 60 proc.
Zobacz więcej
„Minister Zbigniew Rau spotkał się dziś z minister spraw zagranicznych Malawi Nancy Tembo” – czytamy w tweecie opublikowanym przez MSZ 26 kwietnia. „Głównymi tematami rozmów były stosunki polsko-malawskie, w tym współpraca gospodarcza, a także pomoc rozwojowa i humanitarna”.
Minimum. @RauZbigniew spotkało się dziś z min. SZ Malawi 🇲🇼 @nancygtembo.
Głównymi tematami rozmów były 🇵🇱🇲🇼 relacje, w tym w ramach współpracy współpracy oraz pomocy rozwojowej i humanitarnej. pic.twitter.com/jq2JzommF1
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) 26 kwietnia 2023 r
Po spotkaniu Rau i Tembo delegacja malawijska spotkała się z polskimi urzędnikami na czele z wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim, co było głównym tematem dwustronnych konsultacji politycznych dotyczących współpracy w rolnictwie.
Wiceminister Romanowski przedstawił potencjał polskiego sektora rolnego i podkreślił wolę polskich firm do zwiększenia eksportu produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza zbóż, do Malawi. Minister Nancy Tembo potwierdziła, że Malawi jest również zainteresowane.
W styczniu i lutym br. Polska wyeksportowała do Malawi produkty rolne o wartości 7,4 mln euroale jedynym eksportowanym towarem była pszenica.
Wyraził też nadzieję, że wkrótce uda się uzgodnić procedurę certyfikacji weterynaryjnej produktów rybnych.
Tembo pochwalił wyniki polskiego rolnictwa i wyraził nadzieję na współpracę między obydwoma krajami. Możliwe obszary współpracy to mechanizacja rolnictwa, minimalizacja marnotrawstwa upraw, rozwój rybołówstwa, wzrost eksportu oraz edukacja w zakresie rolnictwa.
Delegacja Malawi zaproponowała podpisanie memorandum o współpracy w rolnictwie między obiema stronami, które zaproponowały sporządzić.
Wiceminister Romanowski powiedział ponadto, że możliwa jest współpraca polskich instytucji badawczych zajmujących się rolnictwem i akwakulturą z Malawi. Nazwał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa polską agencją rządową, która mogłaby kompleksowo wesprzeć rozwój handlu między Polską a Malawi.
Źródło:
gov.pl
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”