Connect with us

Nauka

Delegacja z Polski odwiedzi PHL, aby utrzymać rozmach w związkach

Published

on

Delegacja z Polski odwiedzi PHL, aby utrzymać rozmach w związkach

WARSZAWA – Delegacja RP złożona z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Parlamentu i sektora biznesu odwiedzi w tym roku Filipiny w ramach trwających działań na rzecz podtrzymania „dynamicznego wzrostu”, który ma miejsce w stosunki między dwoma krajami.

Polski prawnik Zbigniew Chmiewiec, prezes nowo utworzonego Polsko-Filipińskiego Stowarzyszenia Parlamentarnego, powiedział, że planowana wizyta może odbyć się w ostatnim kwartale 2022 r., zbiegając się z oficjalnym otwarciem Ambasady RP w Manili.

Chmielowiec wraz ze swoim kolegą poselskim Piotrem Uruskim uważa, że ​​różne drogi, takie jak współpraca gospodarcza, kulturalna i osobista, muszą przebiegać natychmiast po złagodzeniu ograniczeń pandemicznych i pomyślnym przeprowadzeniu wyborów na Filipinach.

„Mamy jasne dane, z których wynika, że ​​w ciągu ostatnich kilku lat, między 2017 a 2021 rokiem, odnotowaliśmy czterokrotny wzrost naszego eksportu na Filipiny. Doświadczyliśmy również znacznego wzrostu importu z Filipin, więc znamy potencjał” – powiedzieli dwaj polscy prawodawcy w niedawnej rozmowie z odwiedzającymi tutaj filipińskimi dziennikarzami.

Odnosili się do 400% wzrostu wolumenu wymiany handlowej między dwoma krajami, z 60 mln USD w 2017 r. do 240 mln USD w 2021 r.

Dotychczas inwestycje z Polski po Filipiny dotyczyły m.in. hotelarstwa i turystyki, outsourcingu procesów biznesowych (BPO), eksportu materiałów specjalistycznych, kosmetyków, pojazdów, sprzętu AGD i nagłośnienia.

Z drugiej strony International Container Terminal Service Inc. (ICTSI) należący do filipińskiego „bilyonaryo” Enrique K. Razon Jr. obsługuje największy międzynarodowy port kontenerowy w Gdyni w północnej Polsce.

W związku z pozytywnym rozwojem więzi, Chmielowiec powiedział, że widzi potrzebę stworzenia dedykowanego stowarzyszenia między Polską a Filipinami, podobnego do innych istniejących współpracy, jakie utrzymują z innymi krajami, w tym z regionem Azji Południowo-Wschodniej.

„We współpracy z biurem spraw międzynarodowych parlamentu uznaliśmy, że rozsądne byłoby powołanie takiej grupy, która zajmowałaby się promocją stosunków między Filipinami a Polską” – powiedział Chmielowiec, należący do partii Prawo i Sprawiedliwość, która popiera większość w niższej Polsce. dom.

READ  7 lat więzienia w sprawie narkotykowej Fed z powiązaniami z West Hartford

Stowarzyszenie Parlamentarne Polska-Filipiny powstało 13 stycznia 2022 r.

Pomimo geograficznej odległości między dwoma stolicami, powiedział, że są polscy turyści i biznesmeni, którzy chętnie podejmą kroki, aby odwiedzić lub zainwestować na Filipinach lub są zainteresowani kulturą azjatycką jako całością.

„Myślę, że byłby to inny sposób na zjednoczenie nas”, powiedział.

Ustawodawcy w szczególności zwrócili uwagę na możliwość eksportu jabłek na Filipiny.

Według jednego z najnowszych badań przeprowadzonych przez International Society of Horticultural Sciences, Polska produkuje ponad trzy miliony ton jabłek rocznie, co plasuje ją na czwartym miejscu na świecie, obok Chin, Stanów Zjednoczonych i Turcji.

„Jednym z popularnych produktów w twoim kraju są jabłka i myślę, że są również stosunkowo drogie. Jesteśmy jednym z największych producentów jabłek na świecie, więc może to szansa – powiedział Chmielowiec.

Aby potencjał relacji Polska-Filipiny mógł się urzeczywistnić, zasugerował, aby obie strony wkrótce zaczęły przedstawiać sobie nawzajem listę potrzebnych im rzeczy, co jest najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem, aby współpraca przebiegła pomyślnie.

Polska i Filipiny będą obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dwustronnych we wrześniu 2023 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *